… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V moci jazyka je život i smrt …. aneb orgie politické korektnosti 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

img723435V biblické knize Přísloví (kap. 18, verš 21) nalezneme tento citát  moudrého krále Šalamouna, který si každodenně můžeme ověřit v médiích všeho druhu na celém světě bez rozdílu. V dnešním vydání Lidových Novin (6.9.2015) vyšel zkrácený článek Jana Schneidera s názvem „Orgie politické korektnosti“. S laskavým svolením autora publikujeme celé znění článku v němž autor přináší zajímavé informace o problémech s nimiž se potýká současný izraelský náčelník policie a také o slovech českého ministra financí, která také vzbudila  značný ohlas.  Domníváme se, že právě během dnů pokání před nastávajícím počátkem nového židovského roku 5777 není na škodu na těchto dvou příkladech ukázat jak  snadné je vzbudit emoce a jak stejně snadně mohou být některé výroky manipulovány a použity či zneužity. Nelze vyloučit, že po publikování tohoto článku v portálu eretz.cz se objeví další slova, která budou možná ostřejší, než meč, ale stejně tak je možné,  že publikování článku přispěje k zamyšlení nad výrokem krále Šalamouna. 

V Izraeli má problém nejvyšší policejní velitel Roni Alsheich, když veřejně prohlásil, že policejní studie celosvětově prokazují, že imigranti jsou více zapojení do páchání kriminality, než ostatní obyvatelstvo, a že není žádným překvapením, že v Izraeli je tomu stejně. Rozlišuje pouze mezi příchozími a usedlíky, jinými slovy, stejný jev se týká jak Židů, tak i Arabů či Palestinců. A pojem imigrace se v těchto statistikách týká pouze současnosti, nemá žádný historický podtext.  Z policejního hlediska naprosto banální poznatek, platný celosvětově, avšak řečený veřejně, dal záminku mnohým, kteří se chtějí hned zlobit a durdit a vyzývat někoho k odstoupení. Roni Alsheich se tedy dopustil té politické nekorektnosti, že řekl pravdu, jak to v praxi vypadá. Totiž, že stane-li se někde nějaký kriminální čin, policisté ze zkušenosti hledí na přistěhovaleckou komunitu podezřívavěji. Statistika jejich podezření jen podepírá. Ale pozor, ona ta asymetrie neplatí jen ohledně přistěhovaců. V určitých typech mordů se dlouhodobě prokazuje, že většinou se to celé odehrálo mezi příbuznými. Neměli by se příbuzní obětí tak nějak obecně postavit proti (zřejmě „politicky nekorektním“) policejním statistikám a praxi, protože v takových tragických případech jsou zkušení policisté podezřívavější vůči „truchlícím pozůstalým“?

Z hloubi času se samovolně vynořuje politicky ultranekorektní poznámka Karla Havlíčka Borovského: „Co jest šibenice? Šibenice je pouhé pochlebování lidskému pokolení. Tři nebo čtyři bývají oběšeni, aby se druhým namluvilo, že jsou ctnostní.“

A také že ano. Podle jednoho serveru ministr financí Andrej Babiš přiBabis debatě s občany řekl, že „byly doby, kdy všichni Romové pracovali,“ a údajně dodal, že „to, co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“A hned se zdvihlo mnohohlasé furore, vyzývající Babiše k odstoupení, aniž by se kdokoliv pozastavil nad tím, že jde o citát z jednoho zdroje, který není nijak dále ověřen, což se jindy žádá. Proto je takové samozápalné rozhořčení znakem značné předpojatosti. Ministr Babiš nadto tvrdí, že výrok byl vytržen z kontextu, který ovšem onen jediný neověřený zdroj neuvádí. To jsou dost zásadní důkazní slabiny celé situace.Nicméně cosi zašmodrchaného až hloupého Babiš nepochybně řekl, protože se přes zmíněné zásadní výhrady k situaci přiznal k výrazové nešikovnosti a omluvil se, urazil-li koho. Babiš tvrdí, že citoval jakéhosi podnikatele, který mu řekl, že tábor v Letech nebyl koncentrák. To je Babišova vážná chyba. Určitě by měl dát spíše na historiky, než na laiky, jakkoliv dobří by byli v jiném oboru.

Situace je však složitější. Na Babiše ostře reaguje mimo jiné i Ondřej Kundra z Respektu, který o táboře v Letech v této souvislosti dosti nepřesně napsal, že „ve výhradně ‚cikánský tábor‘ se koncentrák v Letech proměnil z rozkazu šéfa gestapa Heinricha Himmlera v roce 1942.“ Takže pro Kundru začíná historie tábora v Letech v roce 1942, byť naznačuje, že tam cosi bylo již předtím, co se v roce 1942 proměnilo „ve výhradně cikánský tábor“. Kundra se dopouští téže chyby, co Babiš! Co v jeho článku chybí?

Český kárný pracovní tábor v Letech vznikl nařízením ministra vnitra protektorátní vlády Josefa Ježka ze dne 15. července 1940, které bylo vydáno na základě československého vládního nařízení č. 72 o kárných pracovních táborech ze dne 2. března 1939. Od 8. srpna 1940 sloužil jako pracovní tábor, od 1. ledna 1942 byl sběrným táborem a od 2. srpna 1942 cikánským táborem. 6. srpna 1943 byl tábor uzavřen.

Takže zhruba polovinu doby trvání šlo o kárný pracovní tábor, což řekl Babiš správně a Kundra to nezmiňuje (snad aby nevzniklo zdání, že Babiš mohl mít částečně pravdu). V druhé polovině pak šlo o tábor koncentrační, což napsal Kundra správně a Babiš to mylně popřel. Nebyl to ovšem tábor „německý“, v tom smyslu, jak se o tom vedou nyní spory v Polsku, které žádá nacistické koncentrační tábory na polském území nenazývat „polskými“, a to ani z důvodu geografického vymezení, nýbrž „německými“. V Letech to byl od počátku kárný pracovní tábor český. Proto je osočování Babiše z „popírání holokaustu“ tak příznačně účelové, až se z hloubi času prosazuje zase jiný klasik, Nikolaj Vasiljevič Gogol: „Nezlob se na zrcadlo, když máš křivou hubu“.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2016
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv