… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
ROŠ HAŠANA – NOVÝ ROK 5777 4.77/5 (95.38%) 26 ohodnocení

Jerusalem-From-Sky-80V neděli, 2. října v 18.20 hodin zahajujeme slavnostními bohoslužbami  dvoudenní svátek Roš hašana – Nový rok, který letos připadá na 3. a 4. října. Tradice uvádí, že 1. dne měsíce tišrej Hospodin stvořil Adama a Evu. Jeden z komentářů též uvádí, že Hospodin řekl prvnímu člověku, že v den, kdy ho stvořil, jej bude soudit za jeho činy. Proto Roš hašna nazýváme též Dnem soudu. Tradice také hovoří o tom, že o Roš hašana se před Hospodinem otvírají tři knihy. Do první knihy, pro spravedlivé (Sefer la’cadikim), jsou Hospodinem zapsáni a ihned, o Roš hašana také potvrzeni všichni stoprocentní spravedliví (cadikim g’murim).

Do druhé knihy, pro hříšné (Sefer la’reša’im), jsou zapsáni a ihned v ní potvrzeni všichni hříšníci, kteří nejsou ochotni se kát ze svých činů, ba naopak, svými zločiny se ještě pyšní a zatvrzele odmítají se napravit.

Konečně tu máme třetí knihu pro střední (Sefer la’bejnoni’im). Těmi středními se rozumí více než 99 procent lidí, tedy my všichni, kteří jsme minulého roku učinili jistě nemálo špatných věcí, ale také jsme vykonali mnoho dobrých činů a tyto naše dobré činy převažují nad špatnými. Jsme však ochotni se zlepšit, napravit naše špatné skutky a pokud jsme někomu svými činy způsobili škodu, jsme připraveni, pokud jsem již tak neučinili, ji v plné výši nahradit. Nyní je na nás, zda naše jména budou na konci Jom kipuru (Dne smíření) vepsána do knihy spravedlivých nebo, Bůh chraň, do knihy hříšníků. Tato třetí kniha pro střední totiž na konci Jom kipuru mizí a všechna v ní obsažená jména jsou přemístěna do knihy spravedlivých nebo některá do knihy hříšníků. Po Jom kipuru tedy není již tzv. středních. Buď jsi spravedlivý a tvé jméno je v knize spravedlivých nebo jsi hříšník.

Mnozí z nás již začali se svou nápravou v posledním měsíci židovského roku, v měsíci elulu, ale jiní to nestihli do začátku Nového roku. I těmto „opozdilcům“ dává Hospodin šanci ještě změnit svůj úděl k lepšímu a upřímně se kát ze svých ne zcela chvályhodných činů a napravit je. Tito mají ještě deset dní pokání (aseret jemej tšuva), od počátku Roš hašana do konce Jom kipuru. Je to jakási poslední šance nejen k nápravě narušených mezilidských vztahů, ale i ke smíření s Všemohoucím.

Nechť jsme všichni v tomto novém roce zapsáni a potvrzeni v knize spravedlivých.

כתיבה וחתימה טובה

3 reakce na ROŠ HAŠANA – NOVÝ ROK 5777

  • Josef napsal:

    milí znalci mám na vás dotaz, respektive dva. Je rok 5777 rokem jubilejním padesátým? V tóře stojí, že bez prolití krve není odpuštění hříchů, jak se s tím vyrovnává dnešní judaismus? díky za odpověď.
    Josef

  • Josef napsal:

    😐 milí znalci mám na vás dotaz, respektive dva. Je rok 5777 rokem jubilejním padesátým? V tóře stojí, že bez prolití krve není odpuštění hříchů, jak se s tím vyrovnává dnešní judaismus? díky za odpověď. 😥
    Josef

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2016
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv