… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Bude Trump dobrý pro Izrael? Izrael vítá Trumpův nástup, ten zve premiéra Netanjahua do Washingtonu 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

premiér Benjamin Netanjahu a zvolený prezident Donald Trump, Trump Tower, New York, 25. 9. 2016; foto: Kobi Gideon/vládní tiskový úřad

premiér Benjamin Netanjahu a zvolený prezident Donald Trump, Trump Tower, New York, 25. 9. 2016; foto: Kobi Gideon/vládní tiskový úřad

Izraelští nejvyšší představitelé uvítali nástup prezidenta Donalda Trumpa do úřadu, v němž po osmi letech vystřídal k Izraeli chladného Baracka Husseina Obamu.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu pogratuloval Donaldu Trumpovi ještě před jeho oficiálním prezidentským slibem, protože ten byl složen v pátek 20. ledna 2017 v 19. hodin izraelského času, již poté, kdy v Izraeli začal šabat.

„Blahopřeji mému příteli prezidentu Trumpovi. Těším se, že v těsné spolupráci učiníme alianci mezi Izraelem a USA silnější, než kdy byla,“ (“Congrats to my friend President Trump. Look fwd to working closely with you to make the alliance between Israel&USA stronger than ever.”) napsal premiér v příspěvku na Twitteru.

Takřka stejnými slovy popřál k nástupu do úřadu 45. prezidentu USA také velvyslanec Izraele v OSN Danny Danon, který vyjádřil naději na změnu zejména na půdě světové organizace. Tam Izrael dostal v prosinci 2016 tvrdou ránu, když Barack Hussein Obama odmítl – poprvé od roku 1979 – v Radě bezpečnosti vetovat rezoluci odsuzující existenci židovských obcí v Judeji a Samaří, tzv. Západním břehu Jordánu.

„Do Bílého domu dnes vstoupí skutečný přítel Izraele. Děkuji Vám prezidente Trumpe za Vaši jednoznačnou podporu, těšíme se, až Vás uvítáme v našem hlavním městě Jeruzalémě,“ uvedl Danon v prohlášení. „Po ostudné rezoluci přijaté Radou bezpečnosti, se Izrael těší na posílení svého nejdůležitějšího spojenectví a na společnou novou éru v OSN,“ dodal.

Zmínka o Jeruzalémě byla narážkou na Trumpův předvolební slib přestěhovat velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma a tím i v rovině symbolické uznat nárok židovského státu na svaté město, kde stál první a druhý židovský Chrám.

Poděkování prezidentu Trumpovi za jeho záměr přestěhovat velvyslanectví USA do Jeruzaléma, na rekonstruované budově v izraelském hlavním městě

Poděkování prezidentu Trumpovi za jeho záměr přestěhovat velvyslanectví USA do Jeruzaléma, na rekonstruované budově v izraelském hlavním městě

Přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN byl jedním z políčků, které na rozloučenou Obama rozdal těm, které neměl nikdy v lásce. Dalším bylo například omilostnění vlastizrádce vojína Maninga, který se dostane na svobodu po pouhých 7 letech vězení, ač úmyslně vyzradil serveru WikiLeaks stovek tisíc utajovaných zpráv, čímž značně pomohl geopolitickým soupeřům USA včetně Ruska a Číny. Americký zpravodajec Jonathan Pollard, který předal v roce tajné informace spřátelenému Izraeli se na svobodu dostal v listopadu 2015 po odpykání 30 let vězení.

V neděli prezident Donald Trump telefonicky pozval premiéra Benjamina Netanjahua k návštěvě Washingtonu. Rozhovor byl podle izraelského Úřadu předsedy vlády „velmi vřelý“ a oba představitelé hovořili o dohodě o íránském jaderném programu, o mírovém procesu mezi Izraelem a palestinskými Araby a „dalších záležitostech.“ Přesný termín Netanjahuovy návštěvy USA bude ještě upřesněn, proběhnout by ale měla již v únoru.

Nástup verbálně proizraelského Trumpa, navíc spojený s odchodem Obamy – označovaného jako „člověk, který se chová přátelsky k nepřátelům, a nepřátelsky k přátelům“ – je izraelskou vládou přijímán s nadšením. Izraelští političtí analytici i představitelé zpravodajských služeb se nicméně shodují, že Trumpova blízkovýchodní politika je velkou neznámou a teprve se ukáže, zda a nakolik je Trump „dobrý pro Izrael“ a nakolik jde jen o mediální bublinu.

2 reakce na Bude Trump dobrý pro Izrael? Izrael vítá Trumpův nástup, ten zve premiéra Netanjahua do Washingtonu

  • smal napsal:

    Jsem rád, že D.Trump se stal presidentem USA, doufám, že bude alespoň částečně naplňovat to, co sliboval.
    Kdyby vyhrála Clintonová, patologická lhářka a manipulátorka byla by to s největší pravděpodobností katastrofa pro celý svět a zejména pro Izrael, který je výspou civilizace v moři barbarů. Kéž by si s Bibim dobře rozuměli a spolupracovali

  • Tomáš Kolský napsal:

    Pokud se Binjamin Netanjahu nechytne za nos a neřekne otevřeně, že je proti Palestinskému státu, bude z toho průšvih. Všechny ty řečičky o demilitarizovaném státě bez samostatných mezinárodních vztahů, to není nic pro Trumpa. Trumpovi je potřeba říci bez skrupulí, co bude. Demilitarizovaný stát bez samostatných mezinárodních vztahů znamená DE FACTO, že žádný další Palestinský stát nebude. Jeden už je v Gaze, další víceméně je v Jordánsku.

    Binjamin Netanjahu je už teď nejdéle sloužící předseda vlády Izraele, jeho nástupce bude muset zcela jistě věci řešit jinak, než na bázi dvou států, to je potřeba říci Trumpovi už teď hned, později to bude mnohem bolestivější.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2017
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv