… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Gadi Eisenkot – masivní odvetné opatření v Gaze by bylo nezodpovědné 4.62/5 (92.38%) 21 ohodnocení

Na konferenci v  Hezliyi, konané na počest zesnulého  bývalého náčelníka generálního štábu IDF Amnona Lipkin-Shahaka  hovořil náčelník generálního štábu Gadi Eisenkot o bezpečnostní situaci. ohrožení a dalších problémech týkající se obrany bezpečí obyvatel Izraele.  Gadi Eisenkot řekl, že největším nepřítelem a ohrožením Izraele zůstává Írán a to prostřednictvím Hnutí Hizballáh a dalších teroristických skupin, které Írán financuje.  Eisenkot vyjádřil svůj názor na požadavky politiků (včetně ministra obrany Liebermana) na masivní odvetné opatření v Gaze, odkud různé teroristické skupiny v čele s Hamásem,  ostřelují raketmi Izrael. Radikální salafistická uskupení mají zájem vtáhnut Izrael do konfliktu s Gazou – a tomu se chceme vyhnout.  „Nechceme se hnát do konfliktů, ale máme možnosti a prostředky je řešit.“  Válka v Gaze, kde žijí dva miliony lidí, kde je vysoká nezaměstnanost a špatné životní podmínky by nebylo jednoduché dilema.“  „Zlikvidovali jsme mnoho útočných  tunelů a budeme v tom pokračovat, mnoho teroristů při tom zemřelo, vše to je pro teroristy, zejména pro salafistické skupiny signál organizovat teroristické útoky.“  Izrael odpovídá na střelbu z Gazy leteckými útoky na zařízení Hamasu. To je odveta za střelbu raket z pásma Gazy, bez ohledu na to, kdo je za střelbu raket odpovědný. Eisenkot řekl, že v této politice bude IDF pokračovat.

Ve svém obšírném vystoupení Eisenkot popsal „pět front“ na kterých Izrael bojuje, hlavním nebezpečím je Írán, který významně ovlivňuje čtyři z nich.  Írán se podle náčelníka generálního štábu chce stát hegemonem  oblasti. Investuje obrovskou částku 1.5 miliardy dolarů svým nohsledům v Libanonu, Jemenu, Sýrii, Iráku a stále více palestinským teroristickým skupinám na Západním břehu a v Gaze.   Z Íránu přistává na účtech Hizballáhu mezi 700 miliony až miliardou dolarů. Po stu  milionů dolarů dostávají Šiítské milice v Syrii, Šiítské milice v Iraku, rebelové v Jemenu, palestinský Džihád a teroristé Hamasu. Náčelník generálního štábu neposkytl k této informaci zdroje.  Střelba raket z Gazy je nyní nejobtížnější problém pro izraelskou bezpečnost, protože střelba raket se během posledního měsíce stala velmi častou. Podle Eisenkota je ovšem teprve na čtvrtém místě v nebezpečnosti pro Izrazel. Zdůraznil, že během minulého roku nebyl raketami z Gazy nikdo z civilního obyvatelstva zraněn, pouze jeden voják byl lehce zraněn. Největší bezpečnostní riziko pro Izrael je Hizballáh, teroristická skupina  v Libanonu, po nich přichází jako ohrožení pro Izrael teroristické skupiny, podřízené Íránskému režimu obsazující pozice na hranici mezi Izraelem a Sýrií a pokoušející se proniknout na Západní břeh. Pátým  pořadí ohrožující Izrael jsou velmi aktivní skupiny Islámského státu, které bojují s Egyptskou armádou na Sinajském poloostrově.

Hizballáh se vyvinul z teroristické skupiny tak zvaného „obránce Libanonu“ v prodlouženou ruku Íránu v Sýrii, Iraku a Jemenu. Podle Eisenkota má Hizballáh možnosti napadnout Izrael a jedná se defacto o vojenskou formaci. Během bojů bylo zabito 2000 teroristů a zraněno asi deset tisic, na druhou stranu získal Hizballáh ale v bojích mnoho zkušeností a to je skutečnost, kterou je třeba vzít v úvahu. Na Izraelsko Syrské hranici IDF řešil mnohé situace útoky a bude v tom i pokračovat, aby nedošlo k proniknutí šiítských milicí k izraelské hranici.

Situace na Západním břehu se zvolna stabilizuje a doslova řekl, že během čtyř, pěti měsíců se situace stabilizuje díky dobrému přístupu k situaci. Eisenkot je znám podporou povolení práce Palestinců v Izraeli, což má vést k ekonomicky fungující společnosti v Judei a Samaří.

Eisenkot se vyjádřil, aniž by uvedl jméno Ehuda Baraka, který řekl, že někdo, kdo sloužil 40 let v IDF,   nemůže říct že důstojníci mohou odmítnout rozkaz protože nesouhlasí s politickým vedením. IDF je podřízena vládě a má velmi přesná ustanovení v této věci  a umožňuje a dokonce nařizuje  odmítnutí rozkazu pouze v případě, že se jedná o protizákonný rozkaz.

 

 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2018
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv