… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mnoho odstínů konfliktu v jižním Izraeli 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

Zasedání bezpečnostní rady státu 9.8., Foto IDF

Jak informoval admin redakce,  obyvatelé oblasti v okolí Gazy prožili nelehkou noc, kdy na vesnice a kibucy dopadaly rakety z Gazy. Stejně těžký byl i dnešní den (9.8.2018), kdy do oblasti ale také do Sderot a Netivot a dokonce až na sever od Beer Shevy dopadly rakety vystřelené „bojovníky“ Hamasu z Gazy. O tom, jaké lidské utrpení toto vše způsobuje asi není třeba psát, lidé jsou otupeni utrpením civilního obyvatelstva v Sýrii, Iráku a dalších zemí Blízkého východu. Izrael odpověděl na střelbu raket bombardováním vojenských cílů Hamásu, kdy rozbombardoval školící středisko (pětipatrovou budovu) , bazén který sloužil jako cvičiště pro potápěče Hamasu a tunel, který vedl do Izraele. Vše jistě vybudováno se stědrou pomocí EU a jiných humanitárních organizací. Naskýtá se otázka, proč Hamás již od května škodí Izraeli víc, než je v kraji obvyklé. A odpověď je třeba hledat vždy tam, kde tečou peníze a to je UNRWA například. O její zrušení anebo regulaci se pokouší Jared Kushnir – takto zeť pana prezidenta Trumpa. Všichni v rodině podnikají a tak mají jasno že ten uprchlický pseudokšeft je velmi podezřelý. A bude se počítat a vyhodnocovat, jak to tak při účetních uzávěrkách bývá. A to může způsobit více než lehkou nervozitu u předáků Hamasu, kteří s těmito zdroji nakládají po svém. A zlé jazyky tvrdí také, že finanční zdroje v rukou Abu Mazena, který jimi jednoznačně vládne z Ramalláhu a nechce se dělit s bratry v Gaze také způsobují, že teroristé v Gaze dostali zelenou budit rozruch, ničit , pálit a zkoušet vraždit. 

Regulátorem v této zapeklité situaci není nikdo menší, než Egypt, ten se snaží umravnit vedení Hamasu a najít kompromis mezi militanty z Gazy a zahraničními palestinskými předáky, kteří jsou již 2. či 3. generace původních uprchlíků a samozřejmě vedením v Ramalláhu. Motivaci pro udržení klidu v oblasti mají z několika důvodů, jedním z nich je také velký obchod, který uzavřel Egypt s Izraelem na dodávku plynu, ten Izrael těží z moře. Všichni chtějí klid, všichni usilují o mír ale rakety létají z Gazy a izraelská letadla bombardují. Rodiče se bojí o děti a děti se bojí a psychologové mají moc práce a úroda z jižního Izraele nebude a zemědělci obdrželi informaci, že jim vyměřená množství vody byla spotřebována na hašení požárů. Festivaly, letní akce se ruší, protože IDF – civilní obrana zakázala akce, kde je víc než 300 nebo 500 lidí, to vše platí pro oblast těsně sousedící s územím Gazy. V ostatních oblastech Izraele nejsou žádná omezení. Kromě toho se chytré hlavy z Gazy využily situace a pomocí aplikace, která má údajně hlásit rakety z Gazy aplikují virus do telefonů. Tak si laskaví čtenáři v ČR dejte pozor, aby jste ten gazanský virus také nedostali.  A na závěr dobrá zpráva, zdravotní stav zraněných při raketovém útoku z 9.8. je stabilizovaný.

Příměří za egyptské asistence bude patrně uzavřeno zítra. Z Gazy se střílí méně raket a Izrael bombaruje cíle v Gaze – různé vojenské cíle Hamásu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv