… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ukrajina bude mít židovského premiéra i prezidenta 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj

Včerejším vítězstvím Volodymyra Oleksandrovyče Zelenského (Володимир Олександрович Зеленський) v prezidentských volbách se Ukrajina stává – samozřejmě vedle Izraele – jedinou zemí světa, která bude mít židovského předsedu vlády i prezidenta. Tento stav bude trvat přinejmenším do letošních parlamentních voleb, po nichž by ve funkci mohl skončil premiér Volodymyr Borysovyč Hrojsman (Володимир Борисович Гройсман).

Paradoxně k tomu dochází v zemi, kde nutnost boje za udržení celistvosti státu tváří v tvář ruské agresi vyvolala u části obyvatel ostře nacionalistické cítění, v jehož rámci jsou oslavováni i ukrajinští patrioti, kteří se pošpinili antisemitismem včetně válečných zločinů, upozorňuje Jewish Telegraph Agency (JTA).

Židovský komik Volodymyr Zelenskyj se proslavil rolí prezidenta v satirickém televizním pořadu Služebník lidu (Слуга народу) a zpočátku byl považován za zábavné oživení prezidentských voleb. V nich se ale projevila nechuť Ukrajinců ke kandidujícím profesionálním politikům, považovaným obecně za zkorumpované a neschopné, takže Zelenskyj hladce vyhrál první kolo volby. V druhém kole pak drtivě porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka, když získal podle předběžných součtů více než 73 % hlasů.

Skutečnost, že Volodymyr Zelenskyj je po obou rodičích židovského původu je na Ukrajině obecně známá, byť on sám ji odmítá jakkoliv komentovat. Stejně tak je známo, že Zelenského mateřštinou je ruština a ukrajinsky se začal učit až v roce 2017.

Hlavním podporovatelem Volodymyra Zelenského je židovský oligarcha a druhý nejbohatší muž Ukrajiny Ihor Kolomojskyj (Ігор Валерійович Коломойський), který po sporu s dosavadním prezidentem Porošenkem přišel o část svého majetku v zemi a žije dnes v exilu ve Švýcarsku.

Zelenského vítězství vyvrací špinavou kampaň proti Ukrajině, vedenou především Ruskem, ale i jeho užitečnými idioty v Evropské unii, včetně České republiky, která se snaží vykreslovat Ukrajince jako typické antisemity, využívajíce k tomu skutečný antisemitismus jejich výrazné menšiny. Nutno ovšem dodat, že ukrajinské úřady se v těžké době okupace části svého území Ruskem obracejí do minulosti a za prezidenta Porošenka glorifikovali bojovníky za svobodu země, z nichž někteří – zejména z řad Ukrajinské povstalecké armády – byli vyhraněnými nacionalisty i antisemity. S mírou ukrajinského nacionalismu také klesala podpora, které se Zelenskému v zemi dostalo. Na samém západě Ukrajiny, která je od 19. století národoveckou baštou, zvítězil ve volbách Porošenko.

předběžné výsledky 2. kola prezidentské volby na Ukrajině, 21. dubna 2019

předběžné výsledky 2. kola prezidentské volby na Ukrajině, 21. dubna 2019

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2019
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv