… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zakáže zákon Netanjahuovi stát se premiérem? 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Bibi má starostiHlasy z pondělních voleb ještě nejsou zcela sečteny a pravděpodobný zisk pravicově-náboženské koalice poklesl z prvotně očekávaných 60 na 58 mandátů ze 120, opozice se však pokračování předsedy strany Likud v premiérské funkci velmi bojí. Ústy předsedy Modrobílé strany proto oznámila záměr přijmout zákon, který zakáže výkon funkce předsedy vlády komukoliv, kdo je obviněn z trestného činu.

Dosavadní premiér a předseda strany Likud Benjamin Netanjahu bude muset 17. února 2020 předstoupit před soud, kde začne proces, v němž je obžalován z porušení důvěry, braní úplatku a zneužití moci v souvislosti s výhodami, které jako předseda vlády přijímal od spřátelených podnikatelů.

Opozice doufala, že pokud Netanjahua neporazí ve volbách, sám se vzdá aspirací na vedení vlády právě v souvislosti se zahájením trestního procesu. Premiér ale trvá na své nevině, argumentuje presumpcí neviny, kterou by měl každý ctít i ve vztahu k němu – a odkazuje na platný izraelský zákon, který výslovně vyžaduje demisi premiéra, až pokud je pravomocně odsouzen.

Předseda Modrobílé (Kachol-Lavan) Beny Ganc však nyní oznámil, že se předloží návrh zákona, který by zakazoval poslanci, který je obviněn, sestavit vládu.

Netanjahuova reakce odpovídá závažnost hrozby. Snahu o přijetí zákona označil za pokus opozice podkopat demokracii a ukrást volební výsledek. Po odchodu novinářů pak vůdce Modrobílé Gance označil za člověka horšího, než jakým je íránský ajatolláh Sajjíd Alí Hosseiní Chátámí. „V Íránu diskvalifikují kandidáty před volbami, ale zde to Ganc dělá po volbách, navzdory jejich výsledkům,“ prohlásil předseda Likudu.

Míra Netanjahuovy nervozity pramení z možnosti, že zákon by mohl být přijat. Po sečtení 99 % odevzdaných hlasů má pravicově-náboženský tábor jen 58 mandátů a pokud by se ke středo-levě-arabské opozici přidala i váhající pravicová sekulární strana Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), zákon by mohl pohodlnou většinou 62 ze 120 hlasů být přijat. Určitou hrozbou je i „zrada“ některého z poslanců spojeneckých stran, anebo dokonce někoho z poslanců Likudu, kde sice navenek je zachovávána jednota, ale řada z nich je už nepochybně unavena z dlouhé – byť úspěšné – Netanjahuovy vlády a doufá ve „svou šanci“.

První zasedání 23. Knesetu proběhne v pondělí 16. března 2020.

Je otázkou, zda prezident Reuven Rivlin dodrží tradici a pověří sestavením předsedu nejsilnější strany i v situaci, kdy čelí trestnímu soudnímu řízení. Pokud by současně byl přijat zákon „Bibi ban“ a ani opozice nebyla schopna pro vnitřní rozpory vládu sestavit, otevírala by se cesta k velké koalici Likud-Modrobílá bez Netanjahua.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2020
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv