Izrael ve válce – Den čtyřicátý první

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelská armáda v noci povolila některým reportérům zahraničních médií vstup do nemocnice al-Šífa ve městě Gaza, kde izraelské jednotky odhalily vojenské vybavení včetně zbraní. Mezi zahraničními reportéry byl Trey Yingst z Fox News, který zveřejnil tři klipy z nemocnice, včetně jednoho, který ukazuje místnost magnetické rezonance, kde byly objeveny zbraně.

Izraelská stíhačka zasáhla přes noc v Pásmu Gazy dům vůdce Hamasu Ismajla Haníji, který žije v Kataru. Podle armády byl dům „využíván jako teroristická infrastruktura a mimo jiné jako místo setkání vysokých představitelů organizace“. Hamas již dříve uvedl, že izraelská armáda zasáhla dva domy patřící Haníjovi a jeho rodině.

Jednotky průzkumné jednotky brigády Nachal našly a zničily zbraně a vybavení námořních sil Hamasu v al-Šatí ve městě Gaza. Nalezeno bylo potápěčské vybavení, střelné zbraně a výbušná zařízení.

Zbraně a vybavení námořních sil Hamasu v al-Šatí. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Zbraně a vybavení námořních sil Hamasu v al-Šatí. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Výsadkáři také přes noc našli po přestřelce s teroristy Hamasu v severním pásmu Gazy další zbraně a výbušniny. Mezi nimi sebevražedné vesty, další výbušná zařízení, RPG, protitankové střely a také zpravodajské dokumenty.

Vojáci brigády komandos v Pásmu Gazy. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vojáci brigády komandos v Pásmu Gazy. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Námořní komanda Šajetet 13 podporovaná tanky a bojovými inženýry převzala kontrolu nad hlavními doky v Gaze od Hamasu. Síly objevily asi 10 tunelových šachet a zničily je a převzaly kontrolu nad čtyřmi budovami, které Hamás používá k umístění své infrastruktury. „Síly zlikvidovaly 10 teroristů a vyčistily všechny budovy v oblasti doků,“ uvedla armáda.

Armádní elitní jednotka Šaldag a síly 36. divize po celý den nadále působily v komplexu nemocnice Šífa v Gaze, kde se postupně pohybovaly od budovy k budově a skenovaly každé patro. I když jsou v nemocnici stále pacienti a personál, armáda pracuje s „diskrétností, trpělivostí a důkladností“. Žádní vojáci ani zaměstnanci nemocnice zatím nebyli zraněni. „Operujeme s vědomím, že v oblasti komplexu je mnohem více teroristické infrastruktury, která je dobře skrytá,“ uvedly Izraelské obranné síly. Po prohledání některých budov vojáci zatím našli zbraně a zpravodajské materiály, včetně informací týkajících se útoků Hamasu ze 7. října. Vojáci také našli počítače, které obsahovaly informace a záběry týkající se rukojmích.

Vstup do tunelu v komplexu nemocnice Šífa v Gaze. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vstup do tunelu v komplexu nemocnice Šífa v Gaze. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Zbraně zajištěné v nemocnici Šífa v Gaze. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Zbraně zajištěné v nemocnici Šífa v Gaze. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelská armáda oznámila, že jednotky její 551. záložní brigády objevily rakety Hamasu uložené v posteli mladé dívky v domě ve městě Bejt Chanún na severu Gazy. Na videozáznamu izraelská armáda ukazuje rakety uložené v úložném prostoru pod postelí v ložnici s nápisem „holčička“ na zdi. Armáda také ukázala řadu zbraní, které v domě nalezla, včetně raket, výbušných zařízení a výbušných materiálů.

Rakety pod dětskou postýlkou v Gaze. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Rakety pod dětskou postýlkou v Gaze. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda také zveřejnila zvukový záznam telefonátu mezi teroristy z palestinského Islámského džihádu o tom, jak přepravovali zbraně uvnitř kočárku.

Velitel letectva, generálmajor Tomer Bar, přísahal, že Izrael se dostane ke každému teroristovi Hamasu. V prohlášení pro média uvedl, že od 7. října, kdy jsme „nesplnili své povinnosti“, Izraelské letectvo pracuje „nonstop“. „Zasahujeme na Hamás na zemi a pod zemí, zasáhli jsme tisíce teroristů a dosáhneme na všechny. Vzdušné síly jako strategická složka Státu Izrael jsou připraveny a operují po celém Blízkém východě, v každé požadované aréně, kdekoli,“ dodal.

Generálmajor Tomer Bar. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálmajor Tomer Bar. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, během dnešní návštěvy Pásma Gazy řekl, že armáda je „blízko“ eliminaci „vojenského systému“ Hamásu v severní části území. „Dokončíme to, máme před sebou nějaké dodělávky, ale pěkně se k tomu blížíme,“ řekl. Dodal, že armáda bude pokračovat ve své činnosti v pásmu Gazy, dokud bude mít povolení pokračovat, a to „ve stále více oblastech a bude zabíjet velitele a operativce Hamasu a ničit infrastrukturu“.

Generálporučík Herzi Halevi v Pásmu Gazy. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi v Pásmu Gazy. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Ministr obrany Joav Galant večer uvedl, že Izraelské obranné síly v nemocnici Šífa nalezly „významné nálezy“ a pozemní operace se přesouvá do „další fáze“. „Operace pokračuje a je prováděna precizně, selektivně, ale velmi, velmi odhodlaně,“ říká při návštěvě velitelského střediska 36. divize. Dodal, že armáda dokončila dobytí západní části města Gaza a vyčistila oblast od všech operativců a majetku Hamásu. „Začala další fáze,“ dodal Galant.

Joav Galant dnes večer také řekl, že očekává, že někteří obyvatelé izraelských obcí u hranic s Pásmem Gazy by se mohli do svých domovů, odkud byli kvůli válce evakuováni, vrátit začátkem příštího roku, „až dojde o opravě měst a vytvoření odpovídajících bezpečnostních podmínek.“

Ministr obrany Joav Galant na velitelství 36. divize v jižním Izraeli. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Ministr obrany Joav Galant na velitelství 36. divize v jižním Izraeli. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, večer sdělil, že armáda v minulých dnech provedla dva velké nálety na podzemní infrastrukturu Hamasu v pásmu Gazy. Při jednom z nich se skrývalo několik vysokých velitelů Hamasu, včetně Achemda Ghandúra (Ahmed Ghandour), velitele severní brigády Hamasu v Gaze, a Ajmána Sjama (Aymana Siama), velitele raketového odpalovacího pole Hamasu. Na dalším podzemním místě že se skrývali vysocí členové politbyra Hamásu, včetně Rauhího Muštahy (Rawhi Mushtaha), Essama al-Dalise a Sámira al-Siradže (Sameh al-Siraj). „Hamas se snaží skrýt výsledky těchto úderů,“ dodal mluvčí s tím, že podrobnosti o úderech sdělit nemůže, ale „lze s jistotou říci, že podzemí, kde byli, bylo velmi těžce poškozeno“.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Izraelské obranné síly ráno oznámily, že včera byli v bojích v severním Pásmu Gazy zabiti 2 vojáci. Padli kapitán Asaf Master, 22 let, z kibucu Bahan ve středním Izraeli, velitel čety 601. praporu 401. brigády, která je součástí bojových ženijních sil, a kapitán Kfir Jicchak Franko (Kfir Itzhak Franco), 22 let, původem z Jeruzaléma, velitel čety 52. praporu 401. brigády.

V poledne armáda oznámila, že v noci v Gaze padl kapitán Šlomo Ben Nun (Shlomo Ben Nun), 22 let, původem z Modiin, zástupce velitele roty 202. praporu výsadkové brigády.

Počet obětí pozemní ofenzivy proti Hamásu se zvýšil na 51.

 

Nalezeno tělo ženy unesené do Gazy

Izraelské obranné síly večer oznámily, že získaly tělo Jehudit Weiss, 65leté ženy, kterou 7. října unesli palestinští teroristé. Jednotky 603. praporu 7. obrněné brigády našly tělo spolu s vojenským vybavením Hamasu, včetně útočných pušek a RPG v budově nedaleko nemocnice Šífa v Gaze.

Jehudit Weiss
Jehudit Weiss

Tělo bylo převezeno do Izraele k identifikaci, poté armáda a policie informovaly Weissové rodinu o její smrti. Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, následně uvedl, že žena byla v Pásmu Gazy zabita.

Weissová, matka pěti dětí, byla unesena z kibucu Be’eri 7. října 2023. Její manžel Šmulik Weiss byl nalezen zavražděný v bezpečné místnosti jejich domova. Jehudit, důchodkyně, která pracovala s dětmi z mateřské školky a v jídelně kibucu, byla v době únosu léčena ozařováním na rakovinu prsu.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Izraelské síly údajně shodily letáky varující Palestince, aby opustili části jižní Gazy, říkají obyvatelé, což signalizuje možné rozšíření operací. Letáky shozené v oblastech východně od města Chán Júnis varovaly civilisty, aby oblast evakuovali, a řekly, že kdokoli v blízkosti teroristů nebo jejich pozic „ohrožuje svůj život“. Podobné letáky byly shazovány nad severní Gazou týdny před pozemní invazí.

Spojené arabské emiráty zřídí na jihu Pásma Gazy tři zařízení na odsolování vody, oznámila emirátská státní tisková agentura WAM. „Výrobní kapacita každého závodu je 200 000 galonů denně s celkovým objemem 600 000 galonů, z čehož má užitek 300 000 lidí denně,“ uvedla WAM bez toho, že by uvedla, kdy budou elektrárny uvedeny do provozu.

Všechny komunikační služby – pevné, mobilní a internetové – jsou v pásmu Gazy mimo provoz kvůli nedostatku paliva, oznámil palestinskoarabský poskytovatel telekomunikací Paltel okolo 17. hodiny. ředitel Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) uvedl, že za výpadek může nedostatek paliva.

 

Přestřelky na hranici s Libanonem

Izraelská vojenská letadla zasáhla několik cílů Hizballáhu v Libanonu, oznámila v poledne armáda. Mezi cíle patří několik stanovišť používaných teroristy z Hizballáhu. Armáda také zaútočila na operativce Hizballáhu u hranice naproti izraelskému městu Šlomi.

Izraelské obranné síly odpoledne uvedly, že zaútočily na teroristickou buňku v Libanonu, která odpalovala přes hranici protitankové střely. Armáda také potvrdila, že několik projektilů bylo vypuštěno na vojenské stanoviště v oblasti Misgav Am na hranici. Nejsou žádné oběti a dělostřelectvo ostřeluje oblasti, odkud palba přišla.

Odpoledne armáda oznámila, že z Libanonu bylo vypáleno několik raket na severní komunity v Izraeli, které spustily sirény náletu. Rakety zřejmě spadly na otevřeném prostranství. Z Libanonu také byla vypálena protitanková řízená střela směrem k vojenskému stanovišti v Dovev a nebyli hlášeni žádní zranění.

 

Teroristický útok v Judeji

Čtyři lidé byli zraněni střelbou teroristů na kontrolním stanovišti jižně od Jeruzaléma. Oznámila to izraelská policie a záchranná služba Magen David Adom. Kapitán Avraham Fetena, 20letý příslušník vojenské policie, původem z Haify, odpoledne na následky zranění zemřel. Mladá žena ve věku 20 let a muž ve věku 32 let ve středně těžkém stavu a další mladý muž byl lehce zraněn.

Místo teroristického útoku 16. 11. 2023. Foto: Magen David Adom
Místo teroristického útoku 16. 11. 2023. Foto: Magen David Adom

Útok provedli 3 muži, kteří přijeli autem a zahájili palbu. Všichni byli zlikvidováni. Velké množství příslušníků policie, pohraniční policie a vojáků provedlo prohlídku oblasti. Silnice, spojující hlavní město Izraele s obcemi v Judeji, byla dočasně uzavřena.

Místo teroristického útoku 16. 11. 2023. Foto: Izraelská policie
Místo teroristického útoku 16. 11. 2023. Foto: Izraelská policie

Oded Revivi, hlava místní rady Efrat, v reakci na teroristický útok prohlásil, že kontrolní stanoviště mezi jižním Jeruzalémem a oblastí Guš Ecion se je „smrtelnou pastí“ pro obyvatele, kteří přes něj dojíždějí do hlavního města každý den za prací.

„Varujeme, že kontrolní stanoviště se stalo smrtelnou pastí, protože způsobuje úzké hrdlo ohrožující obyvatele, kteří čekají [ve frontě] po celé délce silnice příliš dlouho, a tlačenici [vozidel na silnici], která neposkytuje žádné řešení během tragické události,“ řekl Revivi po útoku. „Provozní nutnost kontrol je jasná. Vytvoření tak velké dopravní zácpy, která je důsledkem nedostatku stráží, nedostatku inspekčních stanic a dalších problémů, však ohrožuje životy a vytváří pro teroristy trvalé cíle. Je děsivá představa, co by se stalo, kdyby teroristé zahájili palbu na skupinu aut v dopravní zácpě a vozidla záchranné služby se by k nim nemohla fyzicky dostat. Musí být vytvořeno okamžité řešení pro záchranu životů.“

„Potřebujeme jednat s Hamásem v Judeji a Samaří a Palestinskou samosprávou, která má podobné názory jako Hamás a jejíž představitelé se ztotožňili s masakrem Hamásu, přesně tak, jako nakládáme s Gazou,“ prohlásil v reakci na teroristický útok ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir a v podstatě tak vyzval k eliminaci palestinské samosprávy.

Všeobecná bezpečnostní služba (Šabak) odpoledne oznámila, že identifikovala všechny tři útočníky a jedná se o členy Hamasu. Dva z nich jsou potomci velitele vojenského křídla Hamasu Abdalláha Kawasmy, zlikvidovaného v roce 2003.

 

Administrativní detence židovského aktivisty

Amicur Ben Josef (Amitzur Ben Yosef), 22letý židovský obyvatel obce v oblasti Binjamin v Samaří byl dnes zatčen a uvězněn na čtyři měsíce pro podezření, že představuje hrozbu pro státní nebo veřejnou bezpečnost. Příkaz k tzv. administrativní detenci platí do 14. března a dnes ho schválil ministr obrany Joav Galant.

Příkaz k administrativnímu zadržení. Zdroj: HaKol HaJehudi
Příkaz k administrativnímu zadržení. Zdroj: HaKol HaJehudi

Administrativní zadržení umožňuje podezřelého držet ve vazbě na obnovitelná období až šesti měsíců na základě tajných důkazů, které má k dispozici pouze vojenský soudce.

Od 7. října je to podruhé, co byl židovský Izraelec umístěn do administrativní vazby. Prvním byl osadnický aktivista Ariel Danino z osady Kumi Ori, jemuž je podezřelý, že představuje hrozbu pro státní nebo veřejnou bezpečnost. Odvolání, které proti svému zadržení podal Danino k Nejvyššímu soudu, bylo předevčírem zamítnuto.

V reakci na brutální přepad Izraele teroristy Hamasu 7. října 2023 dochází podle tvrzení organizací na ochranu lidských práv k násilí některých radikálních židovských obyvatel Judeje a Samaří vůči tamním Arabům. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, který vychází z arabských podkladů, došlo od 7. října k 244 případům, kdy osadníci napadli „Palestince“ nebo poničili jejich majetek.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Tři obyvatelé východního Jeruzaléma byli zatčeni pro podezření, že se připojili k Islámskému státu. Ve společném prohlášení policie a Šin Bet uvedli, že tři muži, všichni ve věku kolem dvaceti let, jsou obyvateli čtvrti Umm Tuba v jihovýchodním Jeruzalémě. Materiály na podporu Islásmkého státu a velké množství hotovosti byly nalezeny při policejní prohlídce domů uvedenách tří, kteří údajně navázali kontakt s členy ISIS v zahraničí na sociálních sítích, slíbili věrnost teroristické skupině a chystali se opustit zemi, aby připojit se k jeho řadám v zahraničí.

Materiály podporující Islámský stát, nalezené u zatčených. Zveřejněno 16. 11. 2023. Foto: Izraelská policie.
Materiály podporující Islámský stát, nalezené u zatčených. Zveřejněno 16. 11. 2023. Foto: Izraelská policie.

Podezřelí byli do ukončení vyšetřování ve vazbě a očekává se, že státní zastupitelství proti nim v nadcházejících dnech podá obžalobu.

 

Pochod rodin unesených do Jeruzaléma

Rodinní příslušníci lidí pohřešovaných a unesených do Pásma Gazy a s nimi stovky dalších Izraelců již třetí den jdou z Tel Avivu do úřadu předsedy vlády v Jeruzalémě, kam plánují dorazit v sobotu odpoledne. Zástupci rodin uvedli, že žádají členy vládního válečného kabinetu, aby se s nimi po cestě setkali.

Pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma rodin pohřešovaných a unesených. 16. 11. 2023. Foto: Gilad Pirset
Pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma rodin pohřešovaných a unesených. 16. 11. 2023. Foto: Gilad Pirset

 

Jednání Komise pro výběr soudců

Komise pro výběr soudců (הוועדה לבחירת שופטים) se dnes sešla poprvé od dubna 2022.

Předseda momise, ministr spravedlnosti Jariv Levin, odmítal od svého nástupu do úřadu svolat její jednání. Důvodem byla snaha současné vlády o reformu soudnictví, jejíž součástí měla být i změna složení výběrové komise soudců, v níž v současnosti vláda jen 3 z 9 hlasů. Členy jsou: Jariv Levin; ministryně pro osady a národní mise Orit Strock; poslanec Jicchak Kroizer; poslankyně Karin Elharar; úřadující předseda Nejvyššího soudu Uzi Fogelman (Uzi Vogelman); soudci Nejvyššího soudu Jicchak Amir (Isaac Amit) a Dafna Barak-Erez (Daphne Barak-Erez); a zástupci Izraelské advokátní komory Muhamad Naamneh a Ilana Saker.

Komise pro výběr soudců na jednání 16. 11. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad
Komise pro výběr soudců na jednání 16. 11. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad

Snaha o změnu složení výběrové komise soudců byla snahou širší snahy o reformu izraelského soudnictví, která by zejména sebrala Nejvyššímu soudu pravomoc přezkoumávat a rušit na základě své úvahy zásadní zákony a rozhodnutí vlády, vyvolala protesty části izraelské veřejnosti.

Komise se dnes zabývala pouze procedurálními záležitostmi, protože o kandidátech na soudce může jednat pouze v případě, že jejich kandidatura byla zveřejněna v oficiálním státním věstníku 45 dní před slyšením, k čemuž nyní nedošlo. Izraelská správa soudů nicméně uvádí, do konce roku bude v zemi neobsazených 53 soudcovských míst a situaci je nutné řešit.

Komise pro výběr soudců proto dnes stanovila harmonogram svých budoucích slyšení, která obsadí desítky volných míst u soudů po celé zemi, včetně Nejvyššího soudu. Byly zřízeny podvýbory, které prověří kandidáty, a byly stanoveny další termíny jednání komise 20. února, 25. února a 17. dubna, aby se pokročilo ve výběrovém řízení a případně byla provedena jmenování. Do tří týdnů se bude konat předběžná schůze komise, na které se bude projednávat možnost obsazení prázdného místa na Nejvyšším soudu a jmenování předsedy Nejvyššího soudu, které je neobsazené od doby, kdy bývalá soudkyně Nejvyššího soudu Ester Hajut (Esther Hayut) odešla 16. října do důchodu.

Byť ministr spravedlnosti Levin odmítal svolat výběrovou komisi, názor změnil po vypuknutí války s Hamasem 7. října, kdy byl s částí opozice vytvořen válečný kabinet a dosavadní vláda slíbila odložit veškeré sporné politické otázky až na dobu po válce.

 

Průzkum: Netanjahu by drtivě prohrál volby

Koalice vedená Benjaminem Netanjahuem, která v loňských listopadových volbách získala 64 křesel ve 120členném Knessetu, by se v případě konání voleb nyní propadla na pouhých 45 křesel. Naopak strany takzvané „změny“, stojící proti Netanjahuovi, by se vyšplhaly na 70 křesel. Zbývajících 5 mandátů by získala levičacko-arabská aliance Chadaš-Taal.

Vyplývá to z průzkumu Kanálu 12 izraelské televize, která uvádí, že je neobvyklé provádět volební průzkum během války, nicméně poznává, že zpravidla ve válkách premiéři získali popularitu, zatímco tento průzkum ukázal opak. Průzkum včera provedl mezi 502 respondenty průzkumník Mano Geva a Midgam a měl 4,4% chybovost.

Průzkum uvádí křesla stran následovně (aktuální křesla v závorce):

Národní jednota Benyho Gance 36 křesel (12)

Likud Benjamina Netanjahua 17 (32)

Ješ atid (Budoucnost existuje) Jaira Lapida 15 (24)

Šas (Sefardsští strážci Tóry) 10 (11)

Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) 9 (6)

Sjednocený judaismus Tóry 7 (7)

Ocma Jehudit (Židovská síla) 7 (14 jako součást aliance s náboženským sionismem)

Chadaš-Taal 5 (5)

Merec 5 (0)

Ra’am 5 (5)

Náboženský sionismus 4

Strana práce 0 (4)

Kdyby se bývalý premiér Naftali Benet vrátil do politiky jako šéf strany, získala by Národní jednota 25 křesel; Likud 17; Benet 17 a Ješ Atid 14, zjistil průzkum.

Na otázku, kdo je jejich oblíbeným premiérem, respondenti dali přednost Gancovi před Netanjahuem v poměru 41 % : 25 %. Pokud by si měli vybrat mezi Netanjahuem a Lapidem, dostali by každý stejných 29 %.