Izrael ve válce – Den dvacátý třetí

Izraelské tanky a další bojová vozidla na pobřeží v severní části Pásma Gazy. 29. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské tanky a další bojová vozidla na pobřeží v severní části Pásma Gazy. 29. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly zvýšily počet vojáků na zemi v rámci své rozšířené operace v pásmu Gazy. Síly také operují hlouběji v enklávě, než tomu bylo od začátku války.

Izrael bojuje s Hamásem od 7. října, kdy do Izraele proudilo asi 2 500 teroristů, kteří zabili přes 1 400 lidí, většinu z nich tvoří civilisté ve svých domovech a na hudebním festivalu pod širým nebem. Hamas a spřízněné teroristické frakce také zavlekly přes 230 rukojmích – včetně asi 30 dětí – do pásma Gazy, kde zůstávají v zajetí.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že uprostřed rozšířené pozemní operace v Gaze se armáda snažila dostat domů rukojmí držená v pásmu. „Všichni děláme vše pro to, abychom rukojmí přivedli domů. Je to nejvyšší priorita,“ uvedl s tím, že do armády byla povolána nová skupina průzkumníků (tacpitanijot, tatzpitaniyot, תצפיתניות).

Ráno bylo oznámeno, že stíhačky za poslední den zasáhly přibližně 450 cílů Hamasu v pásmu Gazy. Mezi cíle patřila velitelská centra Hamasu, pozorovací stanoviště a odpalovací pozice protitankových řízených střel.

přehled velitelů Hamasu eliminovaných Izraelskými obrannými silami ke di 28. 10. 2023; zdroj. Izraelské obranné síly
přehled velitelů Hamasu eliminovaných Izraelskými obrannými silami ke di 28. 10. 2023; zdroj. Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly tvrdí, že pozemní síly nadále operují v severní části pásma Gazy, zabíjejí ozbrojence Hamasu a ničí místa patřící této teroristické skupině.

Izraelské tanky a další bojová vozidla na pobřeží v severní části Pásma Gazy. 29. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské tanky a další bojová vozidla na pobřeží v severní části Pásma Gazy. 29. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Odpoledne armáda oznámila, že vojáci zabili několik ozbrojenců Hamasu, kteří zahájili palbu na pozemní síly v Pásmu, a další teroristy identifikované na pláži v Gaze poblíž jihoizraelské komunity Zikim. Pozemní jednotky, včetně tanků, také zasáhly pozice protitankových řízených střel, pozorovací stanoviště a další infrastrukturu Hamasu. Letectvo provedlo údery proti budovám používaným teroristickou skupinou.

Ke střetům vojáků s teroristy došlo odpoledne v severní části pásma Gazy poblíž Erezu, kde řada palestinských ozbrojenců vyšla z tunelu v pásmu Gazy, několik set metrů od izraelských hranic, a začala se střetávat s izraelskými jednotkami. Zprávy říkají, že armáda zabila řadu ozbrojenců. Při střetech se střílí i z minometů, některé z nich spouští sirény v Netiv Ha’asara.

Ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamasem v pásmu Gazy ráno uvedlo, že od začátku války s Izraelem 7. října, kdy teroristé zabili 1 400 lidí v jižním Izraeli, většinu z nich byli civilisté, bylo v palestinské enklávě zabito více než 8 000 lidí. Čísla nelze nezávisle ověřit a zahrnují palestinské teroristy zabité Izraelem i palestinské civilisty zabité bludnými raketami odpálenými teroristickými skupinami v Gaze. Izrael tvrdí, že zabil 1500 teroristů Hamasu uvnitř Izraele 7. října a po něm.

Telefonní a internetová konektivita se do pásma Gazy postupně vrací. Zaměstnanec AFP ve městě Gaza řekl krátce po 4:00 ráno (0200 UTC), že mohl používat internet a telefonní síť a kontaktovat lidi telefonicky.

Jednání o propuštění lidí unesených do Gazy

Mluvčí katarského ministerstva zahraničí uvedl, že v pátek zahájená izraelská pozemní ofenziva v Gaze „značně ztížila“ snahy Dauhá o propuštění rukojmích zajatých z Izraele držených v Gaze. Podle Kataru, který udržuje s teroristy Hamasu léta dobré vztahy a značnými sumami sponzoruje fungování jejich nezávislého státu v Pásmu Gazy, jsou dohodě o rukojmích „otevření“ jak vůdce Hamasu Jahjá Sinvár (Yahya Sinwar), tak izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Sinvar dříve řekl, že jeho teroristická skupina je připravena „okamžitě“ s Izraelem uzavřít dohodu „zahrnující propuštění všech vězňů ve věznicích sionistického okupačního nepřítele výměnou za propuštění všech vězňů zadržovaných odbojem“, čímž je míněna výměna arabských zločinců zhusta odsouzených za vraždy a jiné teroristické činy za civilisty unesené z Izraele 7. října 2023. Nutno dodat, že unesení nejsou jen v rukách teroristů Hamasu, ale část z nich podle všeho drží také Palestinský islámský džihád.

Netanjahu řekl, že izraelská vláda o problému rukojmích diskutuje, ale veřejná diskuse o podrobnostech by poškodila úsilí o dosažení dohody. Premiér také trval na tom, že „rozšíření pozemní ofenzivy není v žádném rozporu s naší schopností přivést zpět rukojmí“.

Role Kataru v současném konfliktu je v Izraeli zdrojem kontroverzí. Na jednu stranu je oceňována role země při vyjednávání s teroristy, které vedlo už k propuštění 4 unesených, na druhou stranu jsou předmětem kritiky dlouholeté vazby na Hamas. V Kataru sídlí sám politický vůdce Hamasu Ismajl Haníja a Katar dává najevo, že úřadovnou Hamasu uzavřít nehodlá.

V roce 2020 prý tehdejší šéf izraelského Mossadu Josi Kohen (Yossi Cohen) a tehdejší velitel Jižního velitelství izraelské armády a současný náčelník jejího štábu Herzi Halevi odletěli do Kataru, aby povzbudili Dauhá, aby pokračovalo v poskytování desítek milionů dolarů měsíční pomoci Hamasu, protože vláda v Jeruzalémě byla tehdy přesvědčena, že tím se podpoří rozvoj Pásma a teroristická skupina nebude útočit na Izrael. Platby byly vnímány jako součást širší politiky premiéra Benjamina Netanjahua, kterého kritici obviňují z posilování Hamásu na úkor umírněnější palestinské samosprávy, aby se vyhnul politickým jednáním a držel různé palestinské frakce rozdělené.

Bývalý šéf Mossadu Josi Kohen dnes uvedl, že jednání o propuštění rukojmích v Gaze mohou pokračovat, i když Izrael pracuje na plnění svého cíle eliminovat teroristickou skupinu Hamás. „Nemůžeme tiše čekat na návrhy dohod, aniž bychom vstoupili do pásma Gazy,“ řekl Kohen veřejnoprávnímu rozhlasu Kan. „Je možné a nutné odstranit vládu Hamásu a zároveň být otevřený zprostředkování budoucích dohod o propuštění rukojmí,“ dodal.

Zatímco premiér Benjamin Netanjahu jmenoval za svého zmocněnce ve vztahu k vyjednáváním o rukojmích Gala Hirsche, Kohen se údajně také účastní zákulisních rozhovorů.

Do Pásma Gazy bylo palestinskoarabskými teroristy uneseno více než 230 rukojmích – včetně asi 30 dětí.

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Tisíce lidí se vloupaly do skladů pomoci v Gaze, aby si vzali jídlo a „základní předměty pro přežití“, oznámila agentura OSN. Má se jednat o známku rostoucího zoufalství a zhroucení veřejného pořádku tři týdny po válce mezi vládci teroristické skupiny Hamás v Gaze a Izraelem. UNRWA, poskytuje základní služby stovkám tisíc lidí v Gaze.

Včera The New York Times zveřejnil zprávu podporující izraelské tvrzení, že Hamas hromadí v Pásmu Gazy zásoby potravin a paliva, čímž je chrání před obyvateli, kteří to zoufale potřebují. Podle odhadů mají teroristé zásoby potravin a paliva na 3 až 4 měsíce.

Izrael znovu otevírá druhé ze tří vodovodních potrubí, které přivádějí vodu do pásma Gazy, což nyní umožňuje, aby na území spravované Hamasem přiteklo celkem asi 28,5 milionu litrů denně, což je něco málo přes polovinu z přibližně 49 milionů litrů denně dodávaných Izraelem před válkou. Oznámil to izraelský Koordinátor vládních aktivit na Územích (COGAT).

9. října Izrael zastavil dodávku vody do Gazy, která v době míru zajišťuje 9 % potřeby vody v Pásmu. Minulý týden ale znovu otevřel jedno z jižních potrubí se sníženým průtokem. COGAT říká, že nyní je dostatek vody a potravin pro splnění humanitárních požadavků Gazy, a dodává, že agentura neustále monitoruje situaci na území.

COGAT upozorňuje, že Hamas distribuuje palivo do nemocnic v Gaze, aby je udržel v provozu na dieselové generátory, částečně proto, aby nemocnice zůstaly obsazené, protože Hamás pod těmito zdravotnickými zařízeními vybudoval velitelská a řídicí centra.  „Nemocnice (v Pásmu Gazy) jsou (součástí) vojenské operační infrastruktury,“ uvedl vysoký úředník COGAT.

Bezpečnostní situace v jižním a středním Izraeli

Ráno se rozezněly sirény protiraktového poplachu v obcích u hranic s Gazou, jednalo se například o Nir Oz, Nirim, Nahal Oz a Magen.

Okolo poledne se rozezněl poplach v řadě měst a obcí ve středním Izraeli včetně Tel Avivu, Herzlije, Raanany, Holonu a Hod Hašaron. Podle Kanálu 12 izraelské televize poslaly rakety do krytů 1,5 až 2 miliony lidí.

Neklid v Judeji a Samaří

Izraelské obranné síly v obci Askar na předměstí Šechemu (Nábulusu) zdemolovaly dům Hassana Qatnaniho, který byl zapojen do útoku, při kterém byli zabity tři členky rodiny Dee. Dne 7. 4. 2023 zahájili teroristé Hamasu Qatnani a Moaz al-Masri palbu na Lucy Dee (48) a její dcery Maia Dee (20) a Rina Dee (15), když projížděli severním údolím Jordánu. Dcery byly mrtvé na místě, matka Lucy byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, ale o tři dny později zemřela. Qatnani a al-Masri spolu s třetím palestinským střelcem byli zabiti při izraelském úderu v Nábulusu na začátku května.

Lucy Dee (48) a její dcery Maia Dee (20) a Rina Dee (15)
Lucy Dee (48) a její dcery Maia Dee (20) a Rina Dee (15)

Ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy uvedlo, že 3 palestinští Arabové byli zabiti při nočních střetech s izraelskými vojáky v Askar, Bajt Rim a Tammun. Podle ministerstva zdravotnictví arabské samosprávy bylo od 7. října izraelskými silami zabito 118 „Palestinců ze Západního břehu“.

Izraelské obranné síly uvádějí, že při nočních zatýkacích raziích v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) zadržely 23 hledaných Palestinců, včetně 4 napojených na teroristickou skupinu Hamás. Armáda od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkla na Územích více než 1030 hledaných, včetně asi 700 napojených na Hamás.

Ke střetům armády s palestinskými ozbrojenci a výtržníky došlo Dženínu.

Administrativní detence židovského představitele v Samaří

Přední aktivista židovského osadnického hnutí v Judeji a Samaří Ariel Danino byl zatčen a předán do administrativní detence na čtyři měsíce. Stalo se tak poté, co příkaz schválil ministr obrany Joav Galant. Administrativní příkaz k zadržení schválený Šin Bet, uvádí „rozumný základ pro předpoklad, že státní bezpečnost/veřejná bezpečnost vyžaduje“, aby byl zadržen na dobu od 29. října do 28. února.

Danino byl zatčen v sobotu večer v osadě Kumi Ori poblíž obce Jichar (Yitzhar) na severu Samaří příslušníky pohraniční policie a agenty Šin Bet. Administrativní vazba se primárně používá pro palestinské osoby podezřelé z terorismu – asi 1 000 z nich je v současné době drženo ve vazbě v rámci této praxe. Tyto příkazy byly v posledních letech použity také u hrstky židovských Izraelců podezřelých z terorismu. Tento nástroj se obvykle používá, když úřady disponují zpravodajskými informacemi spojujícími podezřelého s trestným činem, ale nemají dostatek důkazů pro obvinění u soudu.

Zatčení může souviset s údajným incidentem ze včerejška, při němž měl být vesnice As-Sawiya asi 15 kilometrů jižně od Jicchak zastřelen při sklizni oliv palestinský Arab.

Přestřelky s teroristy v Libanonu

Z Libanonu bylo vypuštěno několik raket na oblast Mount Dov na severní hranici, kde je řada vojenských pozic a žádná města. Všechny dopadly na otevřené plochy a nezpůsobily žádné zranění. Armáda reagovala dělostřeleckým ostřelováním zdrojů raketové palby v jižním Libanonu.

Následně armáda oznámila, že zasáhla v jižním Libanonu skupinu, připravující odpálení protitankové řízené střely na Izrael.

Protiraketový poplach se večer rozezněl v Horní Galileji, například v obcích Tuba-Zangarijje, Roš Pina, Ajelet Hašachar, Hacor Haglilit. Raketa dopadla do města Kirjat Šmona a způsobila požár v blízkosti domu. Na izraelské území dopadlo 10 raket, armáda odpověděla palbou.

Vnitřní situace v Izraeli

V 10 hodin drželi všichni pracovníci zdravotnického systému minutu ticha na památku 1 400 zavražděných civilistů a vojáků padlých od počátku války 7. října.

Aby bylo zajištěno bezproblémové zásobování Izraele potravinami, ministerstvo zdravotnictví dočasně po dobu války ruší „červené označování“ dovážených potravinářských výrobků a hebrejské označování dovážených balených minerálních a pramenitých vod. Snahou je zabránit prodlužování procesu, kterým se potraviny dostávají k izraelskému spotřebiteli.

Ministerský výbor pro legislativu předložil novelu izraelského zákona o boji proti terorismu, která státu umožní označit jednotlivce, nejen organizace, za teroristické agenty. Cílem novely je „mařit financování jednotlivců působících v různých organizacích, a zejména v teroristické organizaci Hamás,“ uvádí se ve společném prohlášení úřadu ministra spravedlnosti Jariva Levina a ministra obrany Joava Galanta. „Tato novela posílí administrativní opatření, která mohou být uplatněna proti jednotlivým teroristům a teroristickým organizacím. Bude se také zabývat otázkami náboru, financování a převodu finančních prostředků pro teroristické účely,“ stojí v prohlášení.

Jad VaŠem přestavuje část svého zařízení na školu, aby vytvořilo vzdělávací prostředí pro evakuované z komunit v oblasti Gazy. „Dnes Yad Vashem, Světové centrum pro vzpomínku na holocaust v Jeruzalémě, otevřelo budovu Mezinárodní školy pro studia holocaustu pro přibližně 300 studentů v 1. až 12. ročníku, aby mohli pokračovat v pravidelných vzdělávacích aktivitách navzdory probíhající válce,“ uvádí se v tiskové zprávě. Zařízení bylo reorganizováno a prošlo určitými úpravami, aby bylo vhodnější pro každodenní výuku. Studenti budou mít výukové materiály a jídlo každý den a pro rodiče jsou organizovány přednášky. Asi 50 zaměstnanců Jad VaŠem se dobrovolně přihlásilo k pomoci. Kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem, která začala 7. října překvapivým útokem Hamasu na západní Negev, bylo vnitřně vysídleno vce než 200 000 izraelských občanů.

Zdravotnické centrum Majanei HaJešua v charedi-zbožném městě Bnej Brak dnes vydalo prohlášení, které vyvrací tvrzení arabského poslance izraelského parlamentu Ahmada Tibiho, že tam byla minulý čtvrtek odmítnuta léčba arabské Izraelky s rakovinou. „Jsou to falešné zprávy,“ uvedla nemocnice v prohlášení. „Skutečně se to týká ženy, která byla obětavě léčena na různých odděleních v Majanei HaJešua. Dorazila na pohotovost a přijal ji odpovědný lékař Dr. Mustafa. Ona sama se rozhodla odejít, protože nechtěla čekat na externího odborného lékaře. V Majanej HaJešua jsou pečovatelé a pacienti všech náboženství a pohlaví a my budeme i nadále poskytovat obětavou a profesionální péči všem, kteří sem přijdou,“ uvedla nemocnice.

Prezident Jicchak Herzog se večer sešel s asi 70 rodinnými příslušníky 35 lidí, kteří byli uneseni teroristy do Gazy. S dalšími se sejde v nadcházejících dnech.

Prezident Jicchak Herzog s rodinnými příslušníky unesených. Jeruzalém, 29. 10. 2023. Foto: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad
Prezident Jicchak Herzog s rodinnými příslušníky unesených. Jeruzalém, 29. 10. 2023. Foto: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad

Generálmajor Rafi Milo, velitel Velitelství domácí fronty Izraelských obranných sil, varuje, že pokračující válka v pásmu Gazy může trvat měsíce a že ekonomika se nakonec bude muset znovu otevřít, a to i během bojů.

Perla dne

„V tomto konfliktu zemřely tisíce palestinských civilistů a to je absolutní tragédie. Ti lidé si nezasloužili zemřít. Tito lidé si zaslouží žít životy v míru, bezpečí a důstojnosti.“ Používání lidských štítů Hamásem „vytváří další zátěž pro Izrael, ale nesnižuje odpovědnost Izraele podle mezinárodního práva rozlišovat mezi teroristy a civilisty a chránit životy nevinných lidí, kteří tvoří drtivou většinu lidí v Gaze“.

Jake Sulivan, poradce pro národní bezpečnost prezidenta USA v rozhovoru pro televizi CNN okázale nastavil nová měřítka, jimiž se jistě od nynějška bude cítit vázána armáda USA při své účasti v jakékoliv válce.

Gratulujeme a citát výroku si ukládáme pro pozdější využití!