Izraelsko-libanonská námořní dohoda slavnostně podepsána

Izraelský premiér Jair Lapid a americký vyjednavač Amos Hochstein; foto: GPO
Izraelský premiér Jair Lapid a americký vyjednavač Amos Hochstein; foto: GPO

Historická dohoda o vymezení námořní hranice mezi Izraelem a Libanonem vstoupila dnes, 27. října 2022, v platnost po slavnostním ceremoniálu na základně OSN v libanonské pohraniční vesnici Naqoura. Přestože zástupci obou států přicestovali do stejné obce, nejednali spolu. Tím byl splněn požadavek Libanonu, který i přes tuto námořní dohodu zachovává od roku 1948 trvající nepřátelský postoj ke Státu Izrael.

prezident Libanonu generálmajor Mišel Aún (Michel Aoun) podepisuje dohodu, 27. 10. 2022; foto: úřad prezidenta Libanonu
prezident Libanonu generálmajor Mišel Aún (Michel Aoun) podepisuje dohodu, 27. 10. 2022; foto: úřad prezidenta Libanonu
libanonský prezident Mišel Aún (Michel Aoun) a americký vyjednavač Amos Hochstein; foto: úřad prezidenta Libanonu
libanonský prezident Mišel Aún (Michel Aoun) a americký vyjednavač Amos Hochstein; foto: úřad prezidenta Libanonu

Dohodu podepsali nejprve libanonský prezident Mišel Aún (Michel Aoun) v Bejrútu a izraelský premiér Jair Lapid (Yair Lapid) v Jeruzalémě a vstoupila v platnost poté, co byly dokumenty na slavnostním ceremoniálu předány americkému zprostředkovateli Amosi Hochsteinovi, který připojil vlastní podpis.

Izrael na akci na hranicích poblíž přechodu Roš Hanikra zastupoval generální ředitel ministerstva energetiky Lior Schillat.

Obě delegace seděly u malého stolu vedle Hochsteina a delegace OSN. Izraelci a Libanonci spolu nemluvili, ale na konci ceremonie Hochstein řekl: „Máme námořní hranici. Gratuluji!“ a všichni zatleskali.

Dohoda umožňuje Izraeli a Libanonu bez obav z konfliktů využívat bohatá ložiska zemního plynu, nacházející se v námořních výlučných ekonomických zónách obou zemí, jejichž přesné vymezení bylo roky předmětem sporu.

námořní hranice Izraele a Libanonu, návrh z října 2022
1 – hranice registrovaná u OSN Izraelem, H – hranice navržená USA prostřednictvím jejich velvyslance Frederica Hofa; 23 – hranice registrovaná u OSN Libanonem; 29 – hranice navržená Libanonem poté, kdy začal tvrdit, že hranice 23 je nepřesná a má proto nárok na větší území

Libanon doufá, že příjmy z těžby mu pomohou zlepšit jeho hospodářskou situaci, která je už několik let velmi špatná a Světová banka ji označuje za jednu z nejhorších v moderních světových dějinách. Izrael už naopak nemusí při těžbě kalkulovat s trvalou hrozbou napadení ze strany libanonské teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana), která jako samozvaný strážce libanonské svrchovanosti vyhrožovala napadením izraelských těžebních zařízení ve sporné oblasti. Z krátkodobého hlediska je dohoda přínosem pro premiéra Lapida, který se tak připisuje významný diplomatický úspěch těsně před parlamentními volbami 1. listopadu 2022.

Ačkoliv se Izrael a Libanon shodují na ekonomickém významu dohody, ohledně dalších dopadů se rozcházejí. Předseda izraelské vlády Lapid má za to, že podpisem dohody Libanon fakticky – když ne výslovně právně – uznal Izrael. Naopak libanonský prezident Aún označil dohoda za čistě technickou záležitost, která nemá politické důsledky.

Dohodu obou zemí uvítal prezident USA Joe Biden, který ji označil za historickou,přicházející v době, kdy západní mocnosti požadují otevření nové těžby plynu a snížení zranitelnosti vůči omezení dodávek z Ruska.