Mahmúd Abbás pochválil Putina a zkritizoval USA

Mahmúd Abbás a Vladimir Putin, Astana, 13. 10. 2022, foto: WAFA
Mahmúd Abbás a Vladimir Putin, Astana, 13. 10. 2022, foto: WAFA

Vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás se sešel s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, jemuž sdělil, že palestinskoarabská autonomie nedůvěřuje Spojeným státům americkým, že budou nestranným zprostředkovatelem řešení jednání s Izraelem. Setkání proběhlo ve čtvrtek 13. října 2022 na mezinárodní konferenci v Astaně v Kazachstánu a vyvolalo odpovídající reakci USA.

„Nedůvěřujeme Americe a vy znáte náš postoj. Nedůvěřujeme jí, nespoléháme na ni a v žádném případě nemůžeme akceptovat, že Amerika je jedinou stranou při řešení problému,“ řekl Abbás, který dodal, že USA mohou hrát mírotvornou roli „v rámci Kvartetu, protože jsou velkou zemí, ale nikdy je nepřijmeme jako jedinou.“ Tzv. blízkovýchodní Kvartet, který se již řadu let snaží napomoci dosáhnout izraelsko-palestinskoarabského sblížení, tvoří USA, Rusko, Evropská unie a Organizace spojených národů.

Abbás během setkání s Putinem vůbec nehovořil o trvající válce Ruska proti Ukrajině zahájené 24. února letošního roku. Ruský prezident podle agentury TASS potvrdil Abbásovi, že postoj Ruska k palestinsko-izraelskému urovnání „je věcí principu. Je založen na základních rozhodnutí OSN a nezměnil se“, přičemž Rusko „vždy prosazovalo spravedlivé urovnání na mezinárodněprávním základě.“

Záznam z jednání, který přinesla oficiální tisková agentura Palestinské správy WAFA, se o Abbásových poznámkách na adresu Spojených států nezmiňuje, ale uvádí, že „chválil postoje Ruska na všech mezinárodních fórech na podporu palestinského lidu a jeho spravedlivé věci.“ Podle agentury Reuters Abbás Putinovi řekl, že „jsme šťastní a spokojení s ruským postojem.“

Abbásovy poznámky odrážejí jeho frustraci z USA, které ustoupily od své kdysi intenzivní zprostředkovatelské role mezi Izraelci a palestinskými Araby a místo toho se soustředí na pro ně podstatnější problémy, jakými jsou válka Ruska proti Ukrajině a sílící role Číny.

Vláda USA navíc za prezidenta Donalda Trumpa výrazně snížila svoji ekonomickou podporu poskytovanou Palestinské správě, uznala Jeruzalém za hlavní město Izraele a celkově se přikláněla mírně na stranu Izraele oproti věčně nespokojeným a antiamericky nevděčným palestinským Arabům a jejich zkorumpované vládě.

Po nástupu současného prezidenta Joea Bidena USA opět obnovily svou finanční podporu palestinských Arabů, velvyslanectví nicméně ponechaly v izraelském hlavním městě Jeruzalémě.

Bílý dům v sobotu ve vzácném vyjádření Abbáse za jeho vyjádření veřejně pokáral. Prohlášení Rady pro národní bezpečnost píše o „hlubokém zklamání“ z Abbásových výroků s tím, že „Putin je na hony vzdálen typu mezinárodního partnera potřebného ke konstruktivnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu“ a „Rusko nezastává spravedlnost a mezinárodní právo“, zatímco „prezident Biden naproti tomu po desetiletí prokazoval odhodlání USA hledat kreativní řešení a pracovat na trvalém míru, který je nezbytný k rozvoji stability a prosperity na celém Blízkém východě.“

K reakci vlády USA došlo necelý týden po setkání generálního tajemníka Výkonného výboru palestinské teroristické Organizace pro osvobození Palestiny Husajna aš-Šajch s několika Bidenovými vrcholnými představiteli, včetně poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana a náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanové ve Washingtonu.

Podle palestinskoarabských zdrojů al-Šajch neodjel s žádnými „výsledky“ a dosud nebyly splněny sliby USA o znovuotevření diplomatických misí ve Washingtonu a Jeruzalémě, které byly uzavřeny předchozí administrativou, ani nebyl realizován poslední balíček ekonomické pomoci USA přislíbený v červenci při návštěvě Joea Bidena v regionu, který zahrnoval také závazek dohodnout s Izraelem rozšíření provozní doby přechodu Allenby na 24 hodin denně, zajištění pokrytí mobilním signálem 4G pro obyvatele arabské autonomie v Judeji, Samaří a v Gaze a pomoc ve výši 200 milionů dolarů pro síť nemocnic ve východním Jeruzalémě.

Komentář Mahmúda Abbáse vyvolal ve Washingtonu nevoli, protože nebylo možné přehlédnout nekritické lísání arabského vůdce k ruskému prezidentovi, který už od února vede krutou válku proti sousední Ukrajině a jehož země nikdy tzv. „Palestině“ výrazněji finančně nepomohla a naopak drsnou kritiku USA, které se dlouhá léta významně podílejí na financování arabské autonomie a snaží se zprostředkovat dohodu o konečném uspořádání mezi ní a Izraelem.