Mistrovství světa ve fotbale v Kataru navštíví Izraelci i palestinští Arabové přímými lety

FIFA World Cup 2022Izrael a Katar, které spolu nemají diplomatické vztahy, dnes oznámily dohodu o přímých charterových letech na mistrovství světa ve fotbale, které začíná v Kataru 20. listopadu 2022. Izraelci a Palestinci poletí společně společnými charterovými lety z Izraele do Kataru na mistrovství světa ve fotbale koncem listopadu, což bude historicky první přímý let z Tel Avivu do Dauhá, oznámila ve čtvrtek FIFA (Mezinárodní federace fotbalových asociací).

Pro cestu do Kataru a zpět budou návštěvníci potřebovat registrovaný průkaz fanouška tzv. Hayya a platnou letenku.

Lety bude provozovat zahraniční, dosud nejmenovaná, letecká společnost a budou podléhat izraelským bezpečnostním opatřením. Rozsah těchto opatření v tuto chvíli není znám.

Konzulární služby bude Izrael poskytovat prostřednictvím soukromé mezinárodní cestovní společnosti se sídlem v Kataru. Obyvatelům arabské autonomní Palestinské správy bude konzulární služby poskytovat velvyslanectví tzv. „Státu Palestina“ v Dauhá.

Odcházející předseda izraelské vlády Jair Lapid dohodu poděkoval ministerstvům zahraničí, dopravy, kultury a sportu a Radě pro národní bezpečnost za jejich úspěšné úsilí o dosažení dohody, o níž se jednalo několik měsíců.

„Úspěšně jsme zajistili všechny záruky, včetně přístupu ke konzulárním službám pro Izraelce během jejich pobytu v Kataru,“ uvedl generální ředitel ministerstva zahraničí Alon Ušpiz (Alon Ushpiz) s tím, že „vůbec první mistrovství světa ve fotbale pořádané na Blízkém východě slibuje být oslavou fotbalu a příležitostí pro Izraelce navázat kontakty a sdílet kulturní zážitky s lidmi z celého našeho regionu i širšího světa.“

„Jsme potěšeni, že bylo dosaženo dohody o tom, že izraelští a palestinští fanoušci budou moci navštívit Katar a zúčastnit se zápasů během mistrovství světa ve fotbale,“ uvedl prezident FIFA Gianni Infantino. „Díky této dohodě budou moci Izraelci a Palestinci létat společně a užívat si fotbalu společně. Chtěl bych poděkovat našim izraelským, palestinským a katarským partnerům za pomoc při realizaci této dohody. Fotbal má moc spojovat lidi, překonává všechny hranice, překračuje všechny hranice a podporuje jednotu jako nic jiného. Mistrovství světa je nejvyšším symbolem sjednocující síly fotbalu a dnešní historické oznámení poskytuje platformu pro zlepšení vztahů na celém Blízkém východě,“ dodal Infantino.

Katar se k přítomnosti Izraelců vyjádřil jednoznačně, byť nepřímo, když mluvčí fobalového šampionátu v prohlášení uvedl, že zápasy budou moci shlédnout „všichni držitelé vstupenek.“

„Dnešní oznámení ilustruje náš závazek respektovat politiku FIFA a požadavky na pořádání zápasů, včetně práva každého navštěvovat zápasy. To zahrnuje také požadavek, aby palestinští držitelé vstupenek a média mohli cestovat těmito charterovými lety bez jakýchkoli omezení, protože mají stejné právo užít si turnaj, který je mimořádný tím, že se jedná o první mistrovství světa ve fotbale pořádané v arabském a muslimském světě,“ uvedl mluvčí.

Na na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mají zakoupené vstupenky tisíce Izraelců. Vláda v Dauhá přitom spolupracuje s Islásmkou republikou Írán a řadou islamistických hnutí na Blízkém východě, včetně teroristů Hamasu v Gaze, jimž poskytuje „humanitární a rozvojovou pomoc.“

Právě ve vztahu k Pásmu Gazy spolu Izrael a Katar potichu spolupracují, když bez bezpečnostní koordinace s Izraelem by poskytování katarské pomoci Gaze bylo značně komplikované. V letech 1995 až 2000 působil v Dauhá izraelský obchodní úřad.

Katar kritizoval Spojenými státy americkými zprostředkované tzv. Abrahámovské dohody z roku 2020, na jejichž základě Izrael normalizoval vztahy se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Marokem. V zemi má také sídlo panarabská televizní stanice al-Džazíra, poskytující mediální prostor nejrůznějším islamistickým hnutím a nechvalně proslulá podporou tzv. Arabského jara, kdy se pod heslem demokratizace islamisté pokoušeli chopit moci na Blízkém východě a v severní Africe.