Herzi Halevi bude náčelníkem generálního štábu izraelské armády

Generálmajor Herzi Halevi a premiér Jair Lapid; foto: Haim Zach/GPO
Generálmajor Herzi Halevi a premiér Jair Lapid; foto: Haim Zach/GPO

Izraelská vláda dnes schválila jmenování generálmajora Herziho Haleviho do funkce náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil.

Ministr obrany Beny Ganc (Benny Gantz) jmenoval Haleviho 23. náčelníkem generálního štábu v září. Jmenování následně v souladu s pravidly přezkoumal Poradní výbor pro jmenování do vyšších funkcí a následně o něm dnes hlasovala vláda. Funkce se ujme 17. ledna 2023.

Generálmajor Herzi Halevi a ministr obrany Beny Ganc; foto: Izraelské obranné síly
Generálmajor Herzi Halevi a ministr obrany Beny Ganc; foto: Izraelské obranné síly

Ganc se dnes s Halevim po hlasování vlády setkal a diskutovali spolu o různých otázkách, se kterými se bude muset potýkat, až nastoupí do funkce nejvyššího vojenského důstojníka země.

Již včera Ganc na Twitteru napsal, že je „přesvědčen“, že Halevi povede IDF na správné místo, protože „má velmi široký strategický rozhled a hluboké a důkladné znalosti každé z oblastí činnosti IDF“. Dodal, že „kontinuita velení je pro Izraelské obranné síly velmi důležitá vzhledem ke všem výzvám“.

Svému nástupci po jeho potvrzení do funkce popřál také současný náčelník generálního štábu generálporučík Aviv Kochavi (Aviv Kohavi). Zdůraznil, že Herzi Halevi je „statečný, profesionální a talentovaný důstojník“, který „povede Izraelské obranné síly i nadále kupředu.“

Herzi Halevi a Aviv Kochavi; foto: Izraelské obranné síly
Herzi Halevi a Aviv Kochavi; foto: Izraelské obranné síly

Schválení jmenování příštího náčelníka generálního štábu uvítali také předseda izraelské vlády Jair Lapid (Yair Lapid) a prezident Jicchak Herzog (Isaac Herzog), kteří jej ocenili jako vynikajícího a vysoce zkušeného důstojníka.

Kdo je nový náčelník generálního štábu izraelské armády?

Herzl „Herzi“ Halevi (הרצי (הרצל) הלוי) se narodil 17. prosince 1967 v Jeruzalémě do nábožensky praktikující rodiny. Jeho dědečkem ze strany otce Šloma byl Chajm Šalom Halevi (Gordin), příslušník Národní vojenské organizace (Irgun cvaj leumi). Dědečkem ze strany matky Cily byl rabi Dov Baar HaCohen Kook, jehož bratrem byl vrchní rabín Izraele rabi Abraham Isaac HaCohen Kook (Rav Kook, HaRaAYan). Pojmenován byl po svém strýci, který padl v Šestidenní válce jen několik měsíců před jeho narozením. Otcovi rodiče se do Země Izrael přistěhovali z Ruska, matčina rodina žila v Jeruzalémě 14 generací.

Službu v Izraelských obranných silách zahájil Herzi Halevi v roce 1985, kdy nastoupil jako dobrovolník do Výsadkářské brigády. Od roku 1987 sloužil jako velitel čety. Následně byl přidělen k elitní průzkumné jednotce Sajeret Matkal, které v roce 2001 velel. Následně velel brigádě Menaše a během Operace Lité olovo (מבצע עופרת יצוקה) proti teroristům v Gaze na přelomu roků 2008 a 2009. Později velel 91. divizi.

V září 2014 byl jmenován velitelem vojenské zpravodajské služby (Aman). V červnu 2018 se stal velitele Jižního velitelství Izraelských obranných sil a v této funkci v listopadu 2019 řídil Operaci Černý pás (מבצע חגורה שחורה) proti teroristům Islámského džihádu.

Dne 11. července 2021 byl jmenován zástupce náčelníka generálního štábu, kdy ve funkci nahradil druhého kandidáta na post náčelníka generálního štábu, generálmajora J. M. K. Ejala Zamira.

Halevi, který je ženatý a je otcem čtyř dětí, žije v obci Kfar HaOranim, poblíž města Modiin v obvodu oblastní rady Binjamin.

Má bakalářský titul z filozofie a obchodní administrativy z Hebrejské univerzity a magisterský titul z řízení národních zdrojů z National Defense College v USA.