Izrael vyčlení 90 milionů šekelů pro imigranty prchající z Ruska

izraelský pas
izraelský pas

Izraelská vláda by měla v neděli schválit pomoc pro velké množství Židů, kteří podle očekávání budou prchat z Ruska v reakci na tamní mobilizaci záložníků ve válce proti Ukrajině.

Ministr financí Avigdor Liberman a ministryně pro aliju (přistěhovalectví) a integraci Pnina Tamano-Šata (Pnina Tamano-Shata,  פנינה תמנו-שטה) v neděli předloží vládě plán, který počítá s poskytnutím pomoci až 90 milionů šekelů (přibližně 630 milionů korun) pro občany Ruska, kteří se do Izraele přistěhují na základě Zákona o návratu. Pomoc má zahrnovat řešení bydlení, zaměstnání, zdravotnických služeb, vzdělávání a dalších nezbytností.

Po „částečné mobilizaci“ vojáků v záloze, kterou Rusko po neúspěších ve válce proti Ukrajině vyhlásilo 21. září 2022, uprchly do zahraničí stovky tisíc ruských mužů a další se o totéž snaží dříve, než dojde k uzavření státní hranice. Očekává se také výrazný nárůst imigrace do Izraele.

Bývalý hlavní rabín Moskvy Pinchas Goldschmidt (Пинхас Гольдшмидт, פנחס גולדשמידט), který Rusko opustil již v únoru, vyzval ruské Židy, aby ze země co nejrychleji odjeli. „Situace se bude jen horšit. Všem, kdo se mohou dostat ven, radím – odjeďte,“ uvedl v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas KAN bet.

Po včerejší společné schůzce představitelů izraelského ministerstva financí, ministerstva pro přistěhovalectví a integraci, ministerstva zahraničních věcí a Židovské agentury pro Izrael bylo konstatováno, že již došlo k velkému nárůstu počtu ruských Židů, kteří již mají doklady k přistěhování do Izraele, a žadají o imigrační doklady.

Od počátku rusko-ukrajinské války koncem února 2022 již z Ruska do Izraele odešlo okolo 24 tisíc lidí.
Podle předpokladů by v každém z nadcházejících 3 měsíců mělo do Izraele dorazit dalších 4 500 ruských Židů. V dlouhodobějším horizontu se počítá „s desítkami tisíc“ lidí.

Na druhé straně existují velké překážky, které brání příjezdu těchto přistěhovalců do Izraele a které budou vyžadovat kreativní řešení. Mezi těmito překážkami je prudký nárůstu cen letenek mezi Ruskem a Izraelem a omezený počet letů společnosti El Al na linkách z Ruska do Izraele. Izraelská vláda proto zvažuje možnost navýšení počtu letů z Ruska, případně ze sousedních zemí, jako jsou Ázerbájdžán nebo Gruzie.

V této záležitosti již s generálním ředitel El Al jednal premiér a ministr zahraničí Jair Lapid (Yair Lapid). Jak potvrdil generální ředitel ministerstrva zahraničních věcí Alon Ušpic (Alon Ushpiz), Lapid již vydal pokyny týkající se přijímání nových repatriantů z Ruska.

Ministryně Tamano-Šata k současné situaci uvedla: „Stát Izrael slouží jako bezpečné útočiště pro všechny Židy na světě včetně Židů z Ruska. Zajistíme, aby všichni přistěhovalci z Ruska, kteří sem přicházejí kvůli komplikovaným okolnostem, dostali komplexní a vhodnou podporu, která jim umožní co nejlépe se integrovat do izraelské společnosti.“

Ministr Liberman doplnil: „Stát Izrael vynakládá veškeré úsilí, aby do Izraele přišlo co nejvíce přistěhovalců. Ministerstvo financí v mém čele nebude šetřit na žádných zdrojích, aby umožnilo přistěhování do Izraele všem, kteří jsou způsobilí a chtějí přijet, a bude investovat do kvalitního a efektivního integračního procesu. Přistěhovalectví je pro stát strategickým přínosem a pákou k masivnímu růstu a my jsme odhodláni jej podporovat a investovat do něj.“