Izrael za poslední rok přivítal více než 70 tisíc přistěhovalců

Prass Hokara

Na počest Dne alija (Dne židovského přistěhovalectví do Izraele), který se po měsíčním odkladu kvůli parlamentním volbám slaví až dnes, zveřejnilo ministerstvo pro přistěhovalectví a absorpci nové údaje o olim (nových přistěhovalcích).

Podle zprávy pokračuje přijímání přistěhovalců z celého světa, včetně přistěhovalců z Ruska a Ukrajiny v rámci kampaně „Domů do Izraele“, která byla zahájena na začátku války Ruska proti Ukrajině letos v únoru. Za poslední rok přišlo do Izraele více než 70 tisíc nových přistěhovalců a nadále jich přichází průměrně 300 denně.

Zajímavé jsou také dílčí údaje o zapojení nových přistěhovalců do izraelské společnosti za posledních 10 let.

Přes 22 tisíc přistěhovalců se přihlásilo ke službě v Izraelských obranných silách, přičemž okolo 15 tisíc z nich bylo považováno za osamělé vojáky, tedy vojáky nemající v Izraeli rodiče. Aliju provedlo okolo 6 440 lékařů, 1 448 zubařů a 2 552 zdravotních sester, 22 400 inženýrů a 2 140 pracovníků izraelské hi-tech výroby. Do Izraele se přistěhovalo 11 537 učitelů, z toho 413 učitelů angličtiny.

Za uplynulých 12 měsíců pocházelo 54 % přistěhovalců z Ruska, 21 % z Ukrajiny, 5 % z USA, 4 % z Francie, 3 % z Běloruska, 2 % Etiopie a 2 % z Argentiny. Z deseti zemí, včetně Dominikánské republiky, Malty a francouzských departementů Guadeloupe a Martinik, přišel jen jediný člověk.

Z hlediska věkového bylo 28 % přistěhovalců ve věku 18 až 25 let a 24 % mladších 17 let. Nejstarší imigrantkou byla 101letá žena z Francie a po ní 100letý muž z Ukrajiny.

Nejvíce přistěhovalců přivítalo město Netanja, které jich přijalo 22 %. Do Tel Avivu přišlo 10 % a do hlavního města Jeruzaléma 7 % letošních přistěhovalců.

„Slavíme aliju se 70 tisíci olim, kteří přišli do Izraele od loňského dne alije. Tento počet přistěhovalců hřeje Izraelce u srdce, zejména proto, že tolik přistěhovalců jsme nezažili za posledních 20 let,“ prohlásila ministryně pro absorpci přistěhovalců Pnina Tamano-Šata (Národní jednota).

Ocenění výjimečných přistěhovalců

Prezident Státu Izrael Jicchak Herzog a ministryně pro přistěhovalectví a absorpci dnes v sídle prezidenta udělili Ceny ministra pro přistěhovalectví a absorpci pro imigranty za mimořádný přínos společnosti a zemi pro rok 2022.

Návrhů přišlo několik set a vítěze vybrala zvláštní veřejná komise, jejímž předsedou byl divadelník a duchovní, Josi Alfi (Yossi Alfi). Letos bylo oceněno pět lidí, kteří se do Izraele přistěhovali a jejichž přínos v posledních letech pro společnost a stát výrazněji vynikl.

letos ocenění přistěhovalci do Izraele
letos ocenění přistěhovalci do Izraele
Prezident Jicchak Herzog a ministryně Pnina Tamano-Šata s oceněnými, 1. 12. 2022; autor: Josi Pons, generální ředitel ministerstva
Prezident Jicchak Herzog a ministryně Pnina Tamano-Šata s oceněnými, 1. 12. 2022; autor: Josi Pons, generální ředitel ministerstva

Výtvarný obor: Vladimir Friedman (ולדימיר פרידמן)
Vladimir je divadelní a filmový herec, skladatel a textař, tvůrce sólového pořadu „
Tam jsem se narodil“ (“שם נולדתי“), se kterým vystupuje již 20 let po celém Izraeli. Vladimir se narodil v Kursku v bývalém Sovětském svazu. Již v Rusku byl ceněným divadelním hercem a hned po svém příchodu v roce 1991 se úspěšně začlenil do hereckého oboru v Izraeli. Jako někdo, kdo hrál v desítkách oceněných seriálů, her a filmů v Izraeli a po celém světě a více než 30 let ztvárňuje různé role v hebrejštině a ruštině, se Vladimir stal pevnou součástí izraelského umění.

Obor medicíny: Dr. Iran Rina Fremont (אירן רינה פרמונט)
Přistěhoval
a se z Francie v roce 2013. Lékařka, imunohematoložka, jedna ze zakladatelů a vedoucích oddělení pro transplantaci kostní dřeně a bezpečnost při použití krve. Založila Mezinárodní společnost farmakovigilance (Society of Pharmacovigilance) a Izraelskou společnost pro bezpečnost léčiv a vakcín „Aranim“ (“ערנים“). Podílí se sdílení informací mezi vědeckými institucemi Francie a akademickými institucemi Izraele.

Oblast společnosti a komunity: Dr. Seppa Aychak (ספפה אייצק, የኩባንያው መስክ)
V roce 1986 opustil Etiopii. Doktor epidemiologie a preventivního lékařství z Tel Avivské univerzity. Ministrovo ocenění mu bylo uděleno za jeho práci na podpoře zdraví a kvality života Etiopanů mimo jiné prostřednictvím unikátního rozhlasového pořadu, který založil a který se každý měsíc věnuje nejrůznějším zdravotním problémům. Jeden ze zakladatelů
Zdravotního sdružení Tana (Tana Health Association, עמותת טנא בריאות) – unikátní národní organizace, která pracuje na podpoře zdraví Etiopanů na národní úrovni a každoročně poskytuje pomoc více než 12 000 Etiopanům.

Oblast sportu: Leonardo Oros Doak (לאונרדו אורוס דואק)
Odešel z Argentiny v roce 2002. Aktivní při propagaci oblasti taekwondo v Izraeli zakládáním tříd po celé zemi a vedením izraelských delegací na mezinárodních soutěžích, které zahrnují mnoho úspěchů od roku 2006 do současnosti. Vyvinul a napsal knihu, která zpřístupňuje bojové umění
taekwondo lidem se speciálními potřebami, a stal se tak prvním v Izraeli a na světě, který zpřístupnil toto bojové umění dětem s postižením.

Vědní obor: Dr. Kira Radinsky (קירה רדינסקי)
Přistěhoval
a se z Ukrajiny v roce 1990. Výkonná ředitelka společnosti „Diagnostic Robotics“, která se zabývá umělou inteligencí pro zlepšení procesů v nemocnicích. Její výzkum vedl k dramatickým změnám ve snižování zátěže systémů zdravotní péče. V rámci své práce ve společnosti Microsoft Research také poprvé získala celosvětové uznání za vývoj prediktivních algoritmů, které identifikují varovné signály před událostmi ovlivňujícími svět, včetně politických nepokojů a epidemií. V roce 2014 byla oceněna za přínos společnosti v oblasti podnikání a vědy.