Izraelští výzkumníci vytvořili nástroj umělé inteligence, který analyzuje EKG testy a u pacientů s myozitidou (svalovým zánětem) je schopen s vysokou přesností předpovědět srdeční selhání několik týdnů předtím, než k němu dojde. Informaci přinesl web The Times of Israel.
Vedoucí výzkumu Dr. Shahar Shelly z Rambamovy nemocnice (Rambam Health Care Campus, רמב”ם – הקריה הרפואית לבריאות האדם) uvedl, že se jedná o první nástroj umělé inteligence vytvořený k analýze srdečních vzorců, které jsou pro tyto nemocné jedinečné, a může přinést dřívější detekci selhání, než bylo dosud možné. Studie byly provedena společně s odborníky z kardiologického oddělení prestižní americké Mayo Clinic Medical Center.
V recenzovaném výzkumu se uvádí, že algoritmus úspěšně předpověděl 80 % případů srdečního selhání u vzorku pacientů s myozitidou. V rámci studie byl algoritmus spuštěn na EKG testech a lékařských záznamech 89 nemocných myozitidou z let 2000 až 2020 a poté byly jeho předpovědi, kdo je ohrožen srdečním selháním, porovnány s lékařskými záznamy, aby se zjistilo, kdo srdeční selhání skutečně utrpěl.
Electrocardiogram-Artificial Intelligence and Immune-Mediated Necrotizing Myopathy: Predicting Left Ventricular Dysfunction and Clinical Outcomes – článek na webu National Library of Medicine (PubMed.gov)
„Provádíme EKG testy prostřednictvím modelu umělé inteligence, který vidí detaily, které lékaři běžně nemohou odhalit, a pak předpovídá, komu hrozí srdeční selhání,“ uvedl Dr. Shelly pro The Times of Israel. „Vzhledem k tomu, že právě tyto srdeční dysfunkce často končí smrtí, může to zachránit životy.“
Algoritmus si vytvořil obraz jemných vzorců v EKG, které zřejmě zvyšují pravděpodobnost srdečního selhání.
Tato umělá inteligence zatím nebyla nasazena na klinikách, ale Shelly uvedl, že po dalším výzkumu je to cílem. „V další fázi používání tohoto modelu umožní poskytovat vhodnou léčbu v rané fázi, ještě před zhoršením zdravotního stavu pacientů,“ řekl.
„Hovoříme zde o prevenci závažných onemocnění a dokonce i úmrtí. Důležitá je zde včasná detekce. Algoritmus hledá srdeční dysfunkci, a když ji najde, mohou lékaři podniknout kroky k prevenci srdečního selhání, například změnit strategii léčby. Pro populaci, která je vystavena zvýšenému riziku srdečního selhání, to může mít velmi velký význam,“ dodal.