Izraelské námořnictvo otestovalo protiraketovou střelu Barak LRAD (+ video)

raketový systém Barak LRAD; foto: Israeli Aerospace Industries
raketový systém Barak LRAD; foto: Israeli Aerospace Industries

Izraelské námořnictvo, ministerstvo obrany a Izraelský letecký průmysl (Israel Aerospace Industries) úspěšně otestovaly raketu dlouhého doletu BARAK LRAD, určenou k zásahu pokročilé křižující rakety. Oznámily ve společném prohlášení ve středu 30. listopadu 2022.

Při zkoušce korveta třídy Sa’ar 6 INS Magen odpálila střelu poté, co detekovala „cíl, který se podobal pokročilé řízené střele“, a zničila jej.

Střela LRAD (Long Range Robust Interceptor) je součástí obranného systému Barak MX, který dále zahrnuje pokročilý radarový systém pro detekci hrozeb a zbraňový systém. Systém, který má čelit několika současným vzdušným hrozbám z různých zdrojů a různých vzdáleností, vyvinula společnost IAI a výzkumné a vývojové oddělení ministerstva obrany (MAFAT).

Podle IAI mají střely Barak LRAD možnost vertikálního odpalu, podporují 360stupňové pokrytí, rychlé reakce, krátký minimální dosah a aktivní špičkový radiolokační vyhledávač pro cíle s nízkým radarovým průřezem a vysokou manévrovatelností.

Izraelské obranné síly uvedly, že střela je schopna zmařit nesčetné množství vzdušných hrozeb, včetně letadel, bezpilotních letounů, řízených střel, neřízených raket a střel odpalovaných z pobřeží na moře.

Střely mají dolet 70 kilometrů a mohou létat až do výšky 20 kilometrů. Každé odpalovací zařízení pojme osm střel a může je odpalovat za každého počasí.

Systém představuje další vrstvu víceúrovňové protivzdušní a protiraketové obrany státu Izrael a posílí schopnosti protivzdušné obrany korvet izraelského námořnictva třídy Sa’ar 6. „Jde o významný prvek protivzdušné obrany námořnictva, při dosahování námořní převahy a při jeho zapojení do cíle Izraelských obranných sil překonávat různé hrozby z moře a pobřeží,“ uvedla armáda v prohlášení.

Oznámení přichází několik týdnů poté, co mezi Izraelem a libanonskou teroristickou skupinou Hizballáh (Alláhova strana) panovalo vysoké napětí, neboť tato skupina vyhrožovala útoky na izraelská zařízení, určená k těžbě zemního plynu ve Středozemním moři. Po více než roce rozhovorů zprostředkovaných Spojenými státy minulý měsíc vlády Izraele i Libanonu uzavřely dohodu o vymezení námořní hranice, s níž je spokojen i Hizballáh, čímž hrozba pominula.

Ohrožení izraelských lodí a námořních zařízení nicméně trvá ze strany Islámské republiky Írán. K poslednímu incidentu došlo počátkem listopadu 2022, když íránské Revoluční gardy pomocí dronu s výbušninou zaútočily na ropný tanker vlastněný Izraelem u pobřeží Íránu.

Barak LRAD – informace na webu IAI

Barak MX System – informace na webu IAI