Jonathan Erlich – konec jedné kariéry

Jonathan Erlich
Jonathan Erlich, autor: si.robi, licence CC BY-SA 2.0

Novak Djoković je tenisový fenomén naší doby. Připomínat všechny jeho úspěchy ve dvouhře by bylo víc než zbytečné. Ale jak byl úspěšný ve čtyřhře? Tu na turnajích ATP vyhrál pouze jednou. S partnerem, o němž je tento článek.

Je to jeho dobrý přítel, izraelský tenista Jonathan Erlich (יוני ארליך). Spolu nastoupili v červnu 2010 na kurty londýnského Queen´s Clubu na turnaji Aegon Championships. Ve finále se střetli s česko-slovenskou dvojicí David Škoch – Karol Beck, kterou porazili 6:7, 6:2, 10:3. Jak již uvedeno, bylo to jediné Djokovićovo deblové vítězství na turnaji ATP.

Jonathan Erlich

Narodil se v dubnu 1977 v argentinské diaspoře, v Buenos Aires. Letos oslavil 45. narozeniny. Když mu byl rok, odstěhoval se s rodiči do Izraele. Nejprve bydlel v Haifě, později se přemístil do Tel Avivu. Profesionální kariéru zahájil v roce 1996.

Je specialistou na čtyřhru. V té během šestadvaceti let vybojoval 1 grandslamový titul (na Australian Open 2008) a 22 titulů na turnajích ATP, včetně toho s Djokovićem. Naposledy se z triumfu radoval v květnu 2021, kdy s Bělorusem Vasilevskim porazili Göranssona (Švédsko) s Matosem (Brazílie) 6:4, 6:1.

V posledních měsících hrál méně a méně (a obvykle skončil v úvodním kole) a vše se schylovalo k tomu, že oznámí ukončení profesionální kariéry. Klesal také na žebříčku ATP, kde byl dlouhá léta izraelskou deblovou jedničkou. Ještě na začátku roku 2022 byl na 63. místě, aby 19. září 2022 deblový trůn uvolnil. Klesl na 317. místo a jeho pozici zaujal Daniel Cukierman (286. příčka).

Fandové českého Davis Cupu si jistě vzpomenou, že při nedávném (16. a 17. 9. 2022) utkání Izrael – ČR působil jako hrající kapitán hostitelského celku a v této roli se postaral o jediné vítězství Izraele, samozřejmě ve čtyřhře, v níž spolu s Danielem Cukiermanem porazil českou dvojici Lehečka/Macháč 6:4, 6:3. ČR ovšem vyhrála celkově 3:1 a postoupila do kvalifikace o finálový turnaj DC 2023, zatímco Izraelce čeká baráž o účast ve Světové skupině I.

Rozloučení, které nevyšlo

Jonathan Erlich se chtěl rozloučit s profesionální tenisem ve velkém stylu – před domácím publikem. V Tel Avivu se hraje od 26. září 2022 turnaj ATP Tour 250 – Tel Aviv Open. Předchozí turnaj téhož jména hostil Tel Aviv shodou okolnosti ve stejném roce, kdy Erlich s tenisem profesionálně začal (1996).

Nasazenou singlovou jedničkou v Tel Avivu je Novak Djoković, který byl ovšem také na seznamu hráčů čtyřhry. Asi tušíte, že jeho partnerem nebyl nikdo jiný než Jonathan Erlich, s nímž v roce 2010 vyhrál zmíněný jediný deblový ATP titul. Oba tenisté jsou přátelé a Djoković byl potěšen, že mohl být spoluaktérem závěru kariéry o deset let staršího Erlicha.

Přiznám se, že i já jsem se těšil na to, jak se oběma tenistům v Tel Avivu bude dařit, přece jenom je to kvůli Djokovićovi atraktivní dvojice. A i já jsem byl zklamán, když jsem se dozvěděl, že soupeři obou kamarádů postoupili bez boje.

Co se stalo?

Dozvěděli jsme se, že Erlich trpí tři dny velkými bolestmi zad. Nemohl trénovat a přestože lékaři dělali co mohli, nastoupit do zápasu proti nizozemské dvojici Arends/Stevens prostě nešlo.

Smůla. Sport dokáže být někdy krutý, chtělo by se říci. Lépe: nemoc dokáže být někdy krutá, nemilosrdná.

Jonathan Erlich se tedy rozloučil 28. září s publikem v hale Expo Tel Aviv bez zápasu. S Djokovićem po boku, který na jeho adresu řekl: „Nezapomeneme na všechny ty krásné chvíle, které Yoni (Erlichova přezdívka – LS) přinesl do izraelského sportu a tenisu, zaslouží si velkou čest. Jen jednou jsme spolu hráli a vyhráli titul, takže spolu máme stoprocentní úspěšnost. Přeji mu úspěch v další kapitole jeho života. Díky za všechno.“

A Erlich? „Přísahám, že kdybych mohl, šel bych na kurt a podal ten nejlepší výkon, jaký podat dokážu. Takže díky za podporu.“

Pak se oba tenisté objali, Erlich za potlesku Djokoviće a celé haly naposledy zamával publiku a jedna tenisová kariéra odešla do historie.

Mnoho dalších informací z izraelského sportu naleznete ve Sportovní sekci diskusního fóra.