Palestinští křesťané v Betlémě ve sporu s Palestinskou správou o vánoční svátky

pozvánka na Vánoce 2022 v Betlémě od Vysokého prezidentského výboru pro záležitosti církví v Palestině
pozvánka na Vánoce 2022 v Betlémě od Vysokého prezidentského výboru pro záležitosti církví v Palestině

Palestinská správa byla po protestech městského úřadu Betléma a křesťanských představitelů nucena odvolat tiskovou konferenci, na které chtěla v Ramalláhu informovat o nadcházejících křesťanských oslavách Vánoc. Křesťanští obyvatelé Betléma obvinili arabskou samosprávu v Zemi Izrael ze snahy „zmocnit se“ jejich svátků a marginalizovat roli města při oslavách. Oznámení o vánočních oslavách byla podle nich vždy vydávána z Betléma.

Vše rozpoutala pozvánka, kterou byli místní a zahraniční novináři zváni na tiskovou konferenci v sídle teroristické Organizace pro osvobození Palestiny v Ramalláhu, na které mělo být 24. listopadu 2022 oznámeno zahájení vánočních oslav v Betlémě a dalších částech Judeje a Samaří. Pozvání rozeslal „Vysoký prezidentský výbor pro záležitosti církví v Palestině“, v jehož čele stojí Ramzí Chúry (Ramzy Khoury), který je současně generálním ředitelem Palestinského národního fondu, jenž byl založen v roce 1964 za účelem financování aktivit OOP.

Pozvání na tiskovou konferenci v Ramalláhu rozzlobilo mnoho křesťanů v Betlémě, kteří uvedli, že jejich obec a místní představitelé a organizace vždy zodpovídali za oznámení plánů na vánoční oslavy. V diskusích a komentářích na sociálních sítích se objevily komentáře jako „Kdo dal Palestinské samosprávě právo unést naše svátky? Naše město je jediný, kdo je k tomu oprávněn“ či „Ježíš se narodil v Betlémě, ne v Ramalláhu. To, co palestinské vedení dělá, je urážkou nejen Betléma, ale všech křesťanů.“

V pondělí večer o věci jednala městská rada Betléma. Ta se shodla na prohlášení, že v posledních několika desetiletích byla betlémská obec jedinou stranou oprávněnou pořádat a zahajovat vánoční slavnosti ve Svaté zemi a obec plánovala uspořádat na Štědrý den vlastní tiskovou konferenci, jak tomu bylo již několik desetiletí.
„Městská rada důrazně odmítá pokusy obejít legitimitu a historické právo Betléma uspořádat a uskutečnit vánoční oslavy jako místa narození Ježíše,“ uvádí se v prohlášení města Betléma, který již vydal vlastní pozvánku na tiskovou konferenci 26. listopadu, na které chce oznámit plány vánočních oslav ve městě.
Podporu městské radě Betléma v jejím sporu s vedením Palestinské správy v Ramalláhu vyjádřily v prohlášeních místní křesťanské organizace a instituce.

Spor mezi Betlémem a Ramalláhem o křesťanské svátky nemá obdoby.

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás obdržel pozvánku na vánoční mši 2022 v Betlémě; foto: Vysoký prezidentský výbor pro církevní záležitosti Palestiny
Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás obdržel pozvánku na vánoční mši 2022 v Betlémě; foto: Vysoký prezidentský výbor pro církevní záležitosti Palestiny