… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Alex Miller

Likud-Jisrael Bejtejnu - volební lístek do 19. KnesetuSpolečná kandidátka stran Likud (Jednota, הליכוד) a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov, ישראל ביתנו), kandidující pod názvem „Likud – Jisrael Bejtejnu vedená premiérem Benjaminem Netanjahuem“ (הליכוד – ישראל ביתנו בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה) je pravostředou kandidátkou, v níž se spojili stoupenci liberálně-konzervativní politiky, více méně hájící současný ekonomický status quo.

Zejména Jisrael Bejtejnu nicméně prosazuje sekularizarizaci izraelské společnosti, spočívající v povolení civilních sňatků a povinné vojenské / civilní služby pro všechny občany. Ve vztahu je vzniku Palestinského státu jsou obě strany rezervované, když jejich vedení vznik arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze sice podporuje, ale požaduje aby byl výsledkem jednání, při nichž by Izraeli zůstaly bloky židovského osídlení. Obě strany kategoricky vylučují rozdělení Jeruzaléma a tzv. právo na návrat „palestinských uprchlíků.“

Pokračovat ve čtení “Likud – Jisrael Bejtejnu (Jednota – Izrael náš domov) – kandidátka do 19. Knesetu” »

Rםמןא Tiroš

Ronit Tiroš

Včerejší  den ( 8.1.) s vydatnými dešti a silným větrem neodradil od setkání nejen politiky, ale také více než dvě stě studentů, kteří si přišli poslechnout, jak současní a možná i budoucí poslanci Knesetu vidí situaci ve školství obecně  a zvláště pak ve vysokoškolském vzdělávání.

Za politiky se panelu zúčastnili prof. Alon Tal (1960) právník a  badatel v oblasti ekologie, zakladatel Zeleného hnutí. V současné době je na 13. místě kandidátky strany Hnutí-,התנועה kterou vede Cipi Livni. Další účastnicí panelu byla právnička Libby Molad, která je na 7. místě v kandidátce exotické strany Zelený list – Liberální kandidátka.עלה ירוק-הרשימה הליברלית –  Jak sám název strany napovídá, jedním bodem programu je mimo jiné i svobodný dostup k marihuáně a jejímu zákonnému používání. Následoval poslanec Knesetu Alex Miller (1977), kerý tu zastupoval svou stranu Izrael náš domov – ישראל ביתנו. Hostem panelu byl též náměstek primátora Haify Šaj Blumental, který zastupuje stranu Židovský domov – הבית היהודי (kdysi nazývanou Národní náboženská strana – מפד“ל).

Pokračovat ve čtení “Týden voliče v Haifské univerzitě III. – otázky školství” »

Ahmed Džábárí

Ahmed Džábárí

Izraelští politici z pravé i levé části politického spektra dnes večer dávali najevo radost z vynikajícího úderu Izraelských obranných sil, při němž byl zlikvidován vojenský velitel teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas) Ahmed Džábárí (Ahmed Jabari, أحمد الجعبري), i ze zahájení rozsáhlejší vojenské Operace Sloup oblakový (Amud Anan, עמוד ענן) proti Hamasu.

K úspěchu likvidace teroristy přitom, jak vyšlo najevo, dnes klamnou „uklidňující“ operací přispěl i premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Ehud Barak a ministr vlády Beny Begin.

Pokračovat ve čtení “Izraelští politici jednotně podpořili úder na Hamas” »

univerzita v Arielu

univerzita v Arielu

Všech osm existujících izraelských univerzit podalo k Nejvyššímu soudu podnět ke zrušení oficiálního rozhodnutí o udělení plnoprávného univerzitního statusu Univerzitě Ariel.

Návrh na zrušení rozhodnutí Rady pro vysokoškolské vzdělání v Judeji a Samaří (RVV-JS) podaly Hebrejská univerzita, Technion, Telavivská univerzita, Weizmannův institut, Bar Ilanova univerzita, Haifská univerzita, Ben Gurionova univerzita a Open University.

Stížnost je směřována jak proti RVV-JS, tak proti veliteli Izraelských obranných sil v Judeji a Samaří, vládě Izraele, ministerstvům obrany, financí a školství, Radě pro vysokoškolské vzdělání (RVV), Výboru pro plánování a finance Rady pro vysokoškolské vzdělání a Arielskému univerzitnímu centru.

Pokračovat ve čtení “Osm izraelských univerzit u soudu brojí proti Univerzitě v Arielu” »

internet a dětiIzraelský ministr komunikací Moše Kachlon (Moshe Kachlon) z Likudu dnes podepsal nový právní předpis, který nařizuje poskytovatelům internetových a mobilních telefonních služeb poskytnout svým klientům bezplatný a účinný nástroj na filtrování obscénních a jiných škodlivých stránek a obsahu.

Přijetí právní normy navrhl poslanec Alex Miller ze strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu).

Poskytovatelé spojení a obsahu budou také muset informovat své zákazníky o existenci škodlivých stránek a obsahu, a to jak obecně a zejména konkrétně co se týče obsahu, který může poškodit děti. Budou také muset informovat zákazníky o různých dostupných způsobech blokování přístupu na takové stránky a k takovému obsahu.

Pokračovat ve čtení “Poskytovatelé internetu v Izraeli musejí nabídnout filtry proti obscénnosti” »

Arabský poslanec izraelského parlamentu Knessetu, Ahmed Tibi je notoricky známý svými projevy proti Izraeli, jehož parlamentu je poslanec. Tentokrát v kanadské Ottawě vyzval k bojkotu výrobků z Judeje a Samaří a východní části Jeruzaléma.

Podle zprávy v The Montreal Gazette se tak vyjádřil v pondělí a podle informace si byl vědom toho, že jeho vyjádření jsou v přímém rozporu se zákonem proti bojkotu, který odhlasoval Knesset v červenci 2011.

Pokračovat ve čtení “Poslanec Knessetu Ahmed Tibi v Kanadě – bojkotujte produkty z „osad“” »

poslanec Hamasu Azíz Dvejk v Hebronu

Podle Výzkumného a informačního centra Knessetu se počet studentů, kteří studují na univerzitách v Palestinské autonomii proti předchozímu roku více než zdvojnásobil.

Podle zprávy předložené Knessetu hlavními důvody pro to jsou jazykové bariéry, psychometrické testy a přísné přijímací podmínky na izraelských univerzitách a učitelských ústavech.

Podmínky na příjetí jsou snazší a tak se na univerzity v Hebronu a Dženínu zapsalo v minulém školním roce 619 izraelských občanů.

Pokračovat ve čtení “Více než 1000 izraelských občanů studuje v Palestinské autonomii na univerzitách v Hebronu a Dženínu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv