… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Alí Chameneí

ChameneiNejvyšší představitel Íránu ajatollah Alí Chameneí  (آيت‌الله سيد على خامنه‌اى‎‎) ve středu odsoudil Izrael za „zneuctění“ mešity Al Aqsa v jeruzalémě. Chameneí toto své odsouzení vyhlásil na základě nesčetných incidentů, které jsou v posledních týdnech mezi izraelskou policií a arabskými chuligány na Chrámové hoře a ve Východním Jeruzalémě. Chameneí uvedl, že“zločiny sionistického režimu v Palestině a stále se opakující znesvěcování svaté mešity Al-Aqsa jsou největším problémem muslimů.“ Dále se na Chameneího internetovém portálu v ruštině uvádí i toto: „Dnes, z jedné strany nenávistná politika Ameriky v této oblasti, která s sebou nese války, krveprolití, anarchii, obrovské množství lidí hledajících útočiště a také s sebou nese chudobu, zaostalost a náboženské a etnické rozbroje. Z druhé strany tu jsou zločiny sionistického režimu, který demonstruje do krajnosti svou nelítostnou politiku a hnusné okupantské manýry v Palestině, neustále se opakující znesvěcování svatosti mešity Al-Aqsa a ničí porobené Palestince a jejich majetek. Muslimové, toto je kardinální problém, nad kterým se musíte zamyslet a vědět, co je vaše islámská povinnost.“ Ve své řeči Chameneí též obvinil saudskoarabské úřady v tragédii, která se před dvěma týdny udála v Mekce, když tam v rekonstruované mešitě spadl velký jeřáb a jeho pád zapříčinil smrt 107 muslimských poutníků.

Pokračovat ve čtení “ÍRÁN VYHROŽUJE IZRAELI, Chameneí v roli proroka” »

ayatollahkhameneiNejvyšší íránský představitel Ajatolláh Chamenei potvrdil společný postup s USA proti Islámskému státu ISIS. Spojené Státy tak zaujímají postoj v nábožensé válce mezi sunitským směrem islámu a šíítským režimem v Íránu. Írán ve společných akcích proti IS (dříve ISIS) bude zastupovat genrál Qassem Soleimani, velitel elitní jednostky Quds, která působí v rámci Revolučních gard s působností pro zahraniční mise. Soleimani bude koordinovat postupy s velením americké armády a kurdskými jednotkami. To je zajímavé z hlediska České republiky, která dodala zbraně Kurdům. Kromě toho podporuje kurdské bojovníky také Izrael.
Pokračovat ve čtení “Írán a USA spolu proti Islámskému státu” »

Alí Chameneí (vlevo) a Hasan Ruhaní

Alí Chameneí (vlevo) a Hasan Ruhaní

„Světové mocnosti uznali jaderná práva Íránu. Uznání od velkých mocností má velkou cenu,“ oznámil usmívající se prezident Islámské republiky Hasan Rúhání (Hassan Rouhani) novinářům v prezidentském paláci v Teheránu – v čemž se paradoxně shodl s představiteli Izraele.

Rúhání označil prozatímní dohodu o íránské jaderném programu za „bod obratu“, jak v oblasti mezinárodní tak vnitrostátní s tím, že dohodou „byl prolomen režim sankcí, ať už se to jiným líbí nebo ne.“ Jak čas poběží, průlom „se bude rozšiřovat.“

Pokračovat ve čtení “Hasan Rúhání: Režim sankcí byl narušen, Írán dosáhl bodu obratu” »

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání

Írán nikdy neusiloval o jadernou zbraň a nikdy o ni ani usilovat nebude, prohlásil v rozhovoru pro NBC News 18. září 2013 íránský prezident Hasan Rúhání, který zdůraznil, že má veškeré pravomoci k vyřešení sporu se Západem. Zatímco někteří analytici jeho slova uvítali, jiní varují, že se může jednat jen o snahu Íránu oklamat Západ.

„Nikdy jsme nepracovali nebo neusilovali o jadernou bombu a nebudeme to ani dělat. Znovu a znovu jsme říkáme, že za žádných okolností jsme neusilovali o zbraně hromadného ničení, včetně jaderných zbraní, ani nebudeme,“ prohlásil Rúhání podle překladu NBC.

Pokračovat ve čtení “Hasan Rúhání: Írán nikdy nebude vyvíjet jaderné zbraně” »

ÍránÍránská Rada dohlížitelů oznámila jména 8 mužů, kteří jsou oprávněni kandidovat 14. června na prezidenta Islámské republiky. I když zájemců bylo 686, bez souhlasu Rady není kandidatura přípustná.

Překvapením je vyřazení bývalého prezidenta Akbara Hášemího-Rafsandžáního a současným prezidentem Ahmadinežádem podporovaného Esfandiara Rahima Maschaieho.

Proti sdělení mluvčího Rady Abbase Ali Kadchodaje, že byl vyřazen proto, že by na výkon funkce fyzicky nestačil, se 78letý Hášemí-Rafsandžání ohradil. Bývalý prezident není jen bývalý nejvyšším světským představitelem Islámské republiky, ale také jedním z jejích zakladatelů a blízkým spolupracovníkem bývalého vůdce Islámské revoluce v roce 1979 a následně nejvyššího duchovního vůdce Íránu ajatolláha Chomejního. V roce 2009 nicméně kritizoval násilné potlačení protestů proti falšování voleb a v posledních letech i ekonomickou politiku íránské vlády.

Pokračovat ve čtení “Íránská Rada dohlížitelů povolila jen 8 kandidátů na prezidenta, vyřadila i bývalého představitele Islámské revoluce” »

ajatolláh Sajíd Alí Chameneí

ajatolláh Sajíd Alí Chameneí

Za situace, kdy si mezinárodní sankce nadále vybírají svoji daň na íránské ekonomice, se zdá, že režim v Teheránu prohlásí cokoliv, aby zmírnil diplomatický tlak, vyvíjený kvůli jeho domnělému programu výroby jaderných zbraní.

V souvislosti s tím íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vydal včera náboženské nařízení (fatvu), které zakazuje jaderné zbraně, s tím, že nařízení je pro vládu závazné a postačuje k ukončení záplavy otázek a obvinění ohledně íránského jaderného programu.

Pokračovat ve čtení “Alí Chameneí zakázal jaderné zbraně, Írán tím chce přesvědčit Západ o civilnosti svého jaderného programu” »

Dnes, 17. srpna,  v poslední pátek postního měsíce ramadánu se v Íránu a dalších muslimských a arabských státech, včetně Palestinské autonomie slaví tzv. Jaum al QudsDen Jeruzaléma, přesněji Mezinárodní Den Jeruzaléma. Jedná se nejen o vyjádření solidarity s Palestinci, kteří vyhlásili Východní Jeruzalém za své hlavní město, ale především jde o každoroční posilování naděje, že Al Quds – celý Jeruzalém, tedy nejen Východní,  bude brzy stoprocentně muslimským městem, rozuměj judenrein a pokud to bude možné, i bez křesťanů. Tento den solidarity vyhlásil roku 1979 vůdce íránské revoluce ajatolláh Chomejní.

Pokračovat ve čtení “Jaum Al Quds – Den Jeruzaléma podle ajatolláhů” »

Strážci islámské revoluce

Strážci islámské revoluce (Írán)

Deset předních příslušníků íránských Strážců islámské revoluce (Pasdaran, پاسداران) zemřelo v posledních měsících za podezřelých okolností. Mezi mrtvými jsou generálové a další vysocí představitelé a mnoho z nich zemřelo „za zjevně násilných okolností.“ Informaci dnes přinesl v Paříži vydávaný web Intelligence Online.

Strážci působí v Íránu v roli pohraniční stráže, mravnostní policie a vnitřního bezpečnostního aparátu. Mají za úkol zajišťovat, aby Islámská republika nesklouzla ze správné cesty a Íránci i se i nadále podřizovali vůli islámských duchovních, kteří vládnou zemi. Strážci jsou také považováni za jednu z nejsilnějších organizací současného Íránu, mají vlastní paravojenský oddíl, zaměstnávají 90 tisíc lidí a v podnikání mají majetek v řádech prý až desítek miliard dolarů.

Pokračovat ve čtení “Řada úmrtí velitelů íránských Revolučních gard v poslední době” »

Hasan Firúzabadi

generálmajor Hasan Firúzabadi

Náčelník štábu íránských ozbrojených sil, generálmajor Sajed Hasan Firuzabadi (Saed Hassan Firouzabadi, سيد حسن فيروزآبادی‎) prohlásil, že hrozby a sankce neodradí Islámskou republiku od „jejích revolučních cílů a ideálů“ a zdůraznil, že režim je i nadále odhodlán úplně zničit židovský stát. Oznámila to předevčírem íránská tisková agentura Fars.

V projevu na vojenském shromáždění v Teheránu generálmajor Firuzabadi uvedl, že národy musejí poznat hrozby a nebezpečí, která jsou spojená se sionistickým režimem Izraele.

Pokračovat ve čtení “Velitel íránské armády potvrdil úmysl zcela zničit Izrael” »

jaderný ÍránMADRID – Poslední kolo jednání o íránském jaderném programu mezi Íránem a takzvanou „skupinou 5+1“ (pět stálých členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů – Spojené státy, Velká Británie, Rusko, Francie a Čína – plus Německo) nyní začalo. Po více než roce přešlapování ve slepé uličce, když jednání v lednu 2011 nevedla k žádnému cíli, je tento dialog pro mnoho lidí poslední příležitostí nalézt mírové řešení tohoto téměř deset let trvajícího konfliktu (jehož jsem se v letech 2006 až 2009 bezprostředně účastnil jako hlavní vyjednavač Západu s Íránem).

Pokračovat ve čtení “Poslední šance Íránu?” »

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov

Rusko kategoricky odsuzuje nepřijatelné hrozby Íránu, týkající se zničení Izraele. Současně je ale přesvědčené, že Írán je nikdy nenaplní – protože nebude chtít zničit „Palestinu“ a protože by to bylo „pod úroveň“ Íránu. Úder na Írán by ho přiměl usilovat o jaderné zbraně. Prohlásil to včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (Сергей Лавров).

„To, co svého času znělo z Teheránu z úst prezidenta a dalších oficiálních představitelů byly naprosto nepřijatelné výroky proti Izraeli, které kategoricky odsuzujeme. Je to necivilizované a nedůstojné tak starobylé země a takového starobylého národa s jeho velkou kulturou. Považuji to za projev toho, jak zahraničněpolitická rétorika může být zaměřena na dosažení vnitropolitických cílů, přičemž nejen vnitřních, ale i cílů v islámském světě. Je to touha udržet v protiizraelském směřování ty, na něž Íránci spoléhají ve svém sousedství. Kategoricky to odmítáme,“ uvedl Lavrov v moskevském rádiu Kommersant FM (Коммерсантъ FM).

Pokračovat ve čtení “Sergej Lavrov: Irán nikdy nezaútočí na Izrael, ale po úderu by mohl začít usilovat o jaderné zbraně” »

íránský prezident Ahmadinežád a syrský prezident Assad

íránský prezident Ahmadinežád a syrský prezident Assad

Zatímco je Írán v posledních měsících syrskou opozicí i některými západními zeměmi opakovaně obviňován, že podporuje režim syrského prezidenta Bašára Assad při jeho snaze krvavě rozdrtit povstání, skutečnost je zřejmě barvitější.

Podle informací, které ukradli hackeři skupiny Anonymous americkému soukromému zpravodajskému institutu Stratfor a které dnes zveřejnil web WikiLeaks je totiž Teherán přesvědčen, že Assad nepřežije, a proto plánuje jeho svržení – tak aby i budoucí vládci Sýrie byli proíránští.

Pokračovat ve čtení “WikiLeaks: Írán plánuje v Sýrii převrat proti Assadovi” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv