… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Arabské jaro

schueftan_1(zkrácený přepis přednášky „Blízký východ – znovuobnovení stability nebo pokračující chaos?“ z 13. února 2014)

Dan Schueftan je izraelský akademik, bezpečnostní expert a ředitel Centra pro studium národní bezpečnosti Haifské univerzity.

D. Schueftan působil nejenom jako poradce izraelských předsedů vlád (Jicchak Rabin, Ariel Šaron), ale byl také poradcem na ministerstvu obrany, ministerstvu zahraničních věcí a v Izraelské národní bezpečnostní radě. Od 70. let působil jako poradce členů Kongresu Spojených států amerických či ministrů, zákonodárců, politických lídrů, vyšších důstojníků a zpravodajských služeb v Evropě.

Pokračovat ve čtení “Dan Schueftan: Evropané sami sobě vyprávějí pohádku…” »

Moše Jaalon

Moše Jaalon

Ministr obrany Izraele Moše Jaalon včera prohlásil, že za užití chemických zbraní proti syrským civilistům je s nejvyšší pravděpodobností odpovědný prezident Bašár Assad. Vyzval k sledování možností „nových spojenectví“ a současně mimořádně upřímně zkritizoval demokracii jako nástroj nevhodný pro současný Blízký východ a odmítl snahu o vytvoření Palestinského státu.

Stalo se tak v projevu na 13. světovém summitu o boji proti terorismu, který v Interdisciplinárním centru v Herzliji (המרכז הבינתחומי הרצליה) pořádá Mezinárodní institut pro boj proti terorismu (International Institute for Counter-Terrorism, ICT).

Pokračovat ve čtení “Moše Jaalon ve strategickém projevu vyzval k otevřenosti a novým spojenectvím, odmítl blízkovýchodní demokracii a Palestinský stát” »

Bašár Assad foto: Somali.net

Bašár Assad foto: Somali.net

„Arabské jaro“ mělo svou předehru v březnu 2003, kdy Spojené státy zahájily vojenskou intervenci do Iráku, jejímž cílem bylo svržení diktátorského režimu prezidenta Saddáma Husajna a nastolení demokratické vlády pod dohledem USA. Záminkou k intervenci byly „zaručeně důvěryhodné informace CIA“, podle nichž se na území Iráku nacházely zbraně hromadného ničení, které však, i přes desetiletou přítomnost speciálních vojenských jednotek USA, nebyly dodnes nalezeny. Dodnes také není v Iráku nastolena demokracie a země prochází spíše libanonizací, tedy boji a bombovými atentáty různých náboženských a politických uskupení mezi sebou, případně namířených proti americkým silám umístěným v zemi. Kdysi hospodářsky a kulturně vyspělá irácká křesťanská menšina prakticky neexistuje a její zbytky žijí pod neustálou hrozbou ze strany islámských radikálů všech odstínů. Opravdové „arabské jaro“ se přihlásilo koncem roku 2010 v Tunisku a po lidových bouřích a demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Zínu Abidínu ibn Alímu se v lednu 2011 ujala vlády relativně umírněná islámistická strana Hnutí obnovy v čele s Rašídem Ghannúšim.

Pokračovat ve čtení “Mezi syrskou Skyllou a Charybdou” »

Elias ChacourHaifa. „Arabské jaro je zcela pomýlené jméno. Nebylo to jaro, ale obrovské krveprolití. Mrtvých bylo mnoho, ale nejvíce ztratili křesťané,“ říká řecko-melchitský arcibiskup ve městě Akka a hlava nejpočetnější – 80 tisícové – komunity arabských křesťanů v Izraeli, mons. Elias Chacour. „Nevím, proč se mluví o jaru, protože jsem neviděl žádnou zeleň, ani květy, nýbrž jenom spoustu krve a mrtvých,“ uvedl na tiskové konferenci ve své rezidenci v Haifě, jak o tom referuje italský novinář Andrea Tornielli v internetovém deníku Vatican Insider.

Pokračovat ve čtení “Biskup Chacour: Výraz arabské jaro je zcela pomýlený” »

Louis Sako

Louis Sako

Bagdad. Nový chaldejský patriarcha Louis Sako se přestěhoval z Kirkuku, kde byl doposud arcibiskupem, do svého sídla v hlavním městě Iráku. V této zkoušené zemi jen během posledních 48 hodin vypukla vlna protišíitských atentátů, které způsobily smrt 60 lidem a 200 jich zranily. Pro Vatikánský rozhlas zhodnotil mons. Sako odkaz americké vojenské intervence, která začala před deseti lety, a na otázku, zda byla tato válka zapotřebí, odpovídá:

Pokračovat ve čtení “Chaldejský patriarcha: Hlásají demokracii, ale rozdávají zbraně. Amerika taktéž” »

jordanský král Abdalláh II.

jordanský král Abdalláh II.

Izrael si musí vybrat mezi „apartheidem nebo demokracií“, avšak pro dvoustátní řešení izraelsko-palestinského sporu už „může být pozdě,“ prohlásil jordánský král Abdalláh II. v obsáhlém rozhovoru, který včera otiskl web The Atlantic.

Rozhovor se týkal osobní minulosti panovníka, dopadů Arabského jara na Jordánsko a arabský svět, snah o reformy v Jordánsku a také vztahů Jordánska s Izraelem.

Svůj vztah s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem označil jordánský vládce za „velmi silný“ s tím, že „naše diskuse se skutečně zlepšily.“

Pokračovat ve čtení “Jordánský král Abdalláh II.: Na vznik „Palestinského státu“ je už možná pozdě, mé vztahy s Netanjahuem jsou velmi silné” »

Louis Sako

Louis Sako

Situace na Blízkém východě „je znepokojující stejně jako určité věci, které slýcháme o arabském jaru z úst některých politiků“. Těmito slovy začíná provolání týkající se budoucnosti křesťanů na Blízkém východě, které zveřejnil chaldejský arcibiskup z Kirkúku Louis Sako. Zpráva vydaná exkluzivně agenturou Fides vyjadřuje naději, že se z podnětu Svatého stolce a univerzální církve zmobilizuje mezinárodní společenství na podporu křesťanů na Blízkém východě.

Pokračovat ve čtení “Irák: Jaká je budoucnost křesťanů na Blízkém východě?” »

Barack Obama a Abdalláh II. Saúdský

Barack Obama a Abdalláh II. Saúdský

Blízký poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Bruce Riedel varuje před bezprostředně hrozícím pádem vládnoucí monarchie v Saúdské Arábií.

Bruce Riedel, který je nejen poradcem pro zahraniční politiku amerického prezidenta, ale také ředitel pro Střední východ a Severní Afriku Výboru pro národní bezpečnost USA, sepsal pro prezidenta Obamu memorandum, v němž upozorňuje, že  „Saúdská Arábie je poslední absolutistickou monarchií na světě a stejně jako francouzský král Ludvík XIV.  je král Abdulláh absolutním vládcem.“

Pokračovat ve čtení “Saúdským vládcům bezprostředně hrozí svržení revolucí, varuje Obamův poradce Bruce Riedel” »

Atlantic CouncilAtlantic Council (Atlantická rada), think tank v jehož čele stojí Chuck Hagel, nominovaný prezidentem Barackem Obamou na ministra obrany USA, předpovídá, že v roce 2030 bude existovat „pomulláhovský“ Írán, který by mohl být „přirozeným partnerem“ USA.

Nabádá také k přesvědčování Izraele, aby dosáhl míru se svými sousedy, včetně palestinských Arabů.

V pozičním dokumentu s názvem „Envisioning 2030: US Strategy for a Post-Western World“ (Předvídání roku 2030: Strategie USA v post-západním světě) Atlantic Council načrtává scénář, v němž dojde k demokratizaci arabského Blízkého východu, což bude mít nakonec vliv i na Írán.

Pokračovat ve čtení “Atlantic Council: V roce 2030 bude „post-mulláhovský“ Írán spojencem USA” »

jordánská policie a výtržníci

jordánská policie a výtržníci

Prudký růst cen vyvolal v Jordánsku rozhořčení a nepokoje, které podle Muslimského bratrstva mohou být začátkem další revoluce Arabského jara – tentokrát na východní hranici Izraele.

Jordánsko včera oznámilo zvýšení cen paliv, včetně 53% zvýšení ceny plynu na vaření. To vyvolalo celostátní protesty, při nichž byli podle zpráv státní televize zraněni dva policisté a zapálen soud.

Pokračovat ve čtení “Jordánsko zvýšilo ceny paliv a vypukly protesty” »

papež Benedikt XVI. a libanonský prezident Michel SuleimanLibanon. 1. Tiskovka s Benediktem XVI. na palubě letadla
2. Papežova promluva na letišti v Bejrútu
3. Podpis apoštolské exhortace Ecclesia in Medio Oriente, promluva Benedikta XVI.

Svatý otec dnes (14. 9. 2012) zahájil 24. apoštolskou cestu svého pontifikátu. Po stopách svých předchůdců Pavla VI. a bl. Jana Pavla II. se vydal do Libanonu. Státní návštěva země cedrů je rovněž návštěvou blízkovýchodní církve. Hlavně jí je určena posynodální apoštolská exhortace, kterou papež dnes odpoledne slavnostně podepsal.

Pokračovat ve čtení “Papež Benedikt XVI. v Libanonu – 1. den” »

návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012Bejrút. Bilanci prvního dne návštěvy Benedikta XVI. v Libanonu při včerejším večerním brífinku podal novinářům tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi: Benedikt XVI. potvrdil již na palubě letadla, že do regionu přijíždí navzdory panujícím konfliktům, či spíše právě kvůli nim. Papež je od svých spolupracovníků informován také o protestech proti filmu o proroku Mohamedovi; přesto se nechce nechat ovlivnit tím, co se děje. Čím je situace vážnější a napjatější, zdůraznil Svatý otec, tím více je nezbytné povzbuzovat k budování pokoje.

Pokračovat ve čtení “Otec Lombardi: Papež je prorok a musí dohlédnout do dáli” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv