… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Chálid Mašál

území autonomní arabské Palestinské správy v Judeji, Samaří a Gaze; žlutě vyznačené území v Judeji a Samaří je tzv. zónou C pod plnou izraelskou vojenskou i civilní správou

území autonomní arabské Palestinské správy v Judeji, Samaří a Gaze; žlutě vyznačené území v Judeji a Samaří je tzv. zónou C pod plnou izraelskou vojenskou i civilní správou

Představitelé Palestinské správy v Ramalláhu dnes obvinili Hamas a Izrael, že vedou tajná jednání, která povedou k oddělení Pásma Gazy od autonomních arabských území v Judeji a Samaří. Obvinění bylo vzneseno již podruhé za posledních několik dní, přestože Izrael i Hamas včera jednání popřely.

Pokračovat ve čtení “Jedná Izrael s Hamasem o vzniku samostatného státu v Gaze?” »

images2EAK0T22Předseda Palestinské autonomie Mahmud Abbás (Abu Mazen) se vyjádřil, že Palestinci musí znemožnit Židům přístup na Chrámovou horu. Vyzýval masy „k obraně Svatého okrsku před Židy.“ Podle Libermanova vyjádření chce Abu Mazen vyvolat nepokoje prostřednictvím nejcitlivějšího místa, kterým je Chrámová hora pro obě etnika. Liberman uvedl, že Palestinská autonomie pod Abbásovým vedením je odpovědná za poslední vlnu nepokojů na Chrámové hoře.
Uveďme, že během svátků Sukot byl umožněn přístup na Chrámovou horu mnohem více židovským skupinám než je tomu obyčejně po většinu dní roku, kdy je mnohdy Chrámová hora pro návštěvy Židů uzavřena. Abu Mazenova slova, uvedl Liberman, opět ukázala pravou tvář popírače hohokaustu, který hovoří o palestinském státu bez Židů. Abbás byl a zůstal antisemitou, který ve slušivém obleku a s líbivými slovy určenými pro mezinárodní společenství stále více a více podněcuje nenávist k Izraeli a Židům a vyzývá k náboženské válce. Touto svou politikou se Mahmud Abbás postavil do jedné řady s radikálními islamistickými organizacemi jako jsou IS a Džabhat a-Nusra, které vyhlásily džihád. imagesZDCZBBLP
Pokračovat ve čtení “Lieberman: Abu Mazen je antisemita a snaží se vyvolat nepokoje” »

img531904Chálid Mašál (Chálid Mišál, خالد مشعل‎) se stal persona non grata v Kataru, poté, kdy byl ofciálně vyhoštěn. Došlo k tomu zřejmě pod  diplomatickým nátlakem. Katar je hlavním sponzorem Muslimského bratrstva a jeho „dceřiné firmy“ totiž Hamásu v Gaze (a patrně i na území Judeje a Samaří). Katar má v roce 2022 hostit Mistrovství světa ve fotbale (FIFA World Cup) ale pokud by i nadále otevřeně sponzoroval teroristické Muslimské bratrstvo a Hamás, případně další teroristická uskupení mohlo by být mistrovství v Kataru zrušeno. Tento nátlak a patrně také určitá obava z IS vedly k rozhodnutí vyhostit sedm vůdců Muslimského bratrstva jako vštřícné gesto vůči Egyptu. Naopak Turecko, také sponzorující Hamás tyto vyhoštěné je ochotno přijmout.

Pokračovat ve čtení “Vůdce Hamásu Mašál vyhoštěn z Kataru” »

hamasholes4

Z olav 25 let existence Hamasu v roce 2012 foto Ahmed Jadallah / Reuters

Nový průzkum veřejného mínění mezi Palestinci ukázal velký nárůst podpory pro Hamas, většina respondentů míní, že Hamas porazil Izrael a rádi by tu samou věc viděli i na tzv. “Západním břehu”.
Podle údajů shromážděných mezi 26. a 30.srpnem organizací Palestinian Center for Policy and Survey Research (PSR) se sídlem v Ramallahu odpovědělo 79 procent palestinců oslovených v Gaze a na tzv. “Západním břehu”, že Hamas vyhrál válku proti Izraeli, oproti tomu pouhá 3% odpověděla, že vyhrál Izrael. Podobně velká většina věří, že za vypuknutí války je zodpovědný Izrael.
Pokračovat ve čtení “Hamas má značnou podporu u obyvatel Palestinské samosprávy” »

MAshal

Chálid Mašál (Foto Wikipedia)

Konečně jsme se dočkali přiznání z úst prvního teroristy Hamásu – Chálida Mašála. Předseda politického křídla hamásu Chálid Mašál přiznal, že jeho organizace je odpovědná za únos a vraždu tří izraelských studentů Gilada Seara, Ejala Jifracha a Naftaliho Frankla. Mašál však zdůraznil, že politické křídlo Hamásu nebylo zapojeno do rozhodnutí realizovat únos, i když podle jeho slov to je „legitimní čin, který pramení z frustrace Palestinců, kteří žijí pod jhem izraelské okupace.“ Kromě tohoto přiznání v rozhovoru, který poskytl Mašál z Kataru síti Yahoo, Mašál dodal, „že v dalším kole bojů se bude snažit Hamás vyhnout útokům na civilní izraelské obyvatelstvo v případě, že organizace bude mít k dispozici modernější a přesnější rakety. Nemáme tak vyvinuté zbraně, proto je problém s jejich přesným zaměřováním a dopadem, tudíž mohou jimi být zasaženi civilisté. Když dostaneme modernější zbraně a přesnější rakety, budeme je zaměřovat pouze na vojenské cíle.“
Pokračovat ve čtení “Hamás přiznal únos a vraždu tří izraelských studentů” »

LOGO 1Izraelské bezpečnostní složky zmařily přípravy Hamásu nejen na rozsáhlé teroristické akce a na vyvolání třetí intifády na Západním břehu, ale odhalily též spiknutí, které mělo za cíl uskutečnit prohamásovský převrat v Palestinské správě.
ŠABAK (Šin Bet, שרות ביטחון כללי – Služba Všeobecné bezpečnosti) sdělila, že během posledních tří měsíců zatkla 93 aktivistů Hamásu z oblasti Jeruzaléma a Západního břehu, kteří jsou podezřelí z přípravy rozvětvené teroristické sítě vojenského křídla Hamásu. Tato hamásnická síť měla za úkol provádět teroristické akce v Izraeli a taktéž připravit převrat a převzít moc v Palesinské správě. ŠABAK dosud vyšetřoval 46 ze zatčených teroristů Hamásu. Bezpečnostní složky také zabavily 600 tisíc šekelů (asi 3,5 miliónů Kč)  v hotovosti a 24 zbraní, většinou útočných pušek M-16, šest pistolí, jeden raketomet a velké množství munice. Pouze cena zabavené munice, jak uvedl jeden z příslušníků ŠABAKu, se odhaduje na několika milionů šekelů.

Pokračovat ve čtení “Zmařen pokus Hamásu zahájit teror a intifádu na Západním břehu” »

Chálid Mašál

Chálid Mašál

Palestinskoarabské teroristické Hnutí islámského odporu (Hamás), vládnoucí Pásmu Gazy, odmítlo návrh dlouhodobého příměří s Izraelem. Plán během jednání v Káhiře předložil Egypt a obsahuje celkem 11 bodů.

V Ramalláhu sídlící Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas), předseda Palestinské správy, vůdce hnutí Fatáh a faktický vládce arabského autonomního území v Judeji a Samaří, postoj Hamasu dnes veřejně kritizoval, když prohlásil, že vůči egyptskému návrhu příměří neexistuje alternativa.

Pokračovat ve čtení “Hamas odmítl egyptský návrh příměří, hrozí dlouhou válkou (+ video)” »

pb-121208-gaza-hamas-05_photoblog900Třiadvacet dní již trvá vojenská operace Ochranné ostří (צוק איתן – Pevná skála), která má především za cíl likvidaci raket, kterými již pokolikáté Hamás zahájil agresivní ostřelování izraelských měst a sídel. Kromě raket a odpalovacích zařízení Hamásu je primárně nutné též zničit desítky tunelů, které můžeme nazvat útočnými tunely, jimiž se měli palestinští teroristé dostat na izraelskou stranu a páchat teroristickou činnost proti vojákům IDF nebo proti civilnímu obyvatelstvu. Připomeňme, že velká část za evropské peníze koupeného cementu, který se s izraelským souhlasem dovážel do pásma Gazy na stavby domů, škol, veřejných budov a nemocnic, byl použit na stavby těchto tunelů. Nyní vyšlo též najevo, že tyto tunely byly pod taktovkou Hamásu stavěny palestinskými dětmi.
Pokračovat ve čtení “Jde-li tě někdo zabít, vstaň a zabij ho dříve.” »

Gaza Izraelští představitelé potvrdili, že dnes (v sobotu 26.7.2014) v 08:00 izraelského letního času vstoupilo v platnost časově omezené příměří.
Podle agentury AFP s příměřím souhlasí i Hamás. „Hamás souhlasí s dvanáctihodinovým příměřím, počínaje dnešním (sobotním) ránem“, sdělil AFP pod slibem anonymity představitel Hamásu.
Ještě předtím prohlásil zástupce USA, který doprovází ministra Kerryho, že Izrael oznámil jednostranné dvanáctihodinové příměří.
Mezitím pokračuje snaha o dosažení delšího příměří poté, co před několika hodinami izraelský kabinet jednomyslně odmítl Kerryho podmínky pro příměří.
Pokračovat ve čtení “Dvanáctihodinové příměří v Gaze” »

imagesCAVZVERA

Chálid Mašál

Chalíd Mašál, vůdce Hamasu z Gazy měl navštívit Írán, ale deník vycházející v arabštině v Londýně  Al-Quds Al-Arabi informoval, že návštěva Mašála byla odložena, protože íránští politikové jsou nyní zaměstnáni jinými záležitostmi. Toto zdvořilé prohlášení lze interpretovat několika způsoby, jednak jako pokus zbavit se nepříjemného „spojence“, který stojí mnoho peněz a v součásné situaci, kdy Írán hledá cestu k srdcím Evropy a USA tak trochu kazí image. Na druhou stranu zcela bez obezliček vyjádřil určitou naději na „normalizaci vztahů s Íránem“ Ahmad Youssef, jeden z představitelů Hamasa, když řekl: „Hamas a jeho politický vůdce (Mašál) mají trpělivost a počkají dokud Írán neznormalizuje své vztahy s Evropou a USA a potom se návštěva uskuteční.“ Evropané a USA by měli takovýmto prohlášením naslouchat, protože jsou indikací na to jak se v teroristických kruzích interpretuje pokus o sblížení Íránu se západním světem.

Pokračovat ve čtení “Odložena návštěva vůdce Hamasu v Íránu” »

znak Hamasu

znak Hamasu

Fatah znak

znak Fatáhu

Předseda Palestinské správy a vůdce  Fatáhu Mahmúd Abbás se včera poprvé vyjádřil k prohlášení vůdce Hamasu Chálida Mašála, že Hamas neuzná Izrael. Podle Abbáse už Izrael uznala Organizace pro osvobození Palestiny v roce 1993 a Hamás ve skutečnosti souhlasí s dvoustátním řešením, i když Mašál výslovně prohlašuje opak.

„Nesouhlasím s prohlášením Chálida Mašála o neuznání Izraele, protože jsme ho de facto uznali v roce 1993,“ řekl Abbás novinářům v Ankaře na závěr své dvoudenní návštěvy, kterou poprvé vykonal jako prezident neexistujícího „státu Palestina.“ Abbás dodal, že čtyřbodová dohoda mezi Fatáhem a Hamasem předpokládá dvoustátní řešení a Mašál ji schválil.

Pokračovat ve čtení “Klasická palestinská dezinformace: Podle Abbáse prý Mašál Izrael uznává, i když říká pravý opak” »

setkání české a izraelské vlády v Praze 5. 12. 2012Jedním z hlavních témat zasedání Rady ministrů (zahraničí) Evropské unie 10. prosince 2012 byl postoj EU k oznámení Izraele o povolení výstavby 3.000 bytů v oblasti E1, která je takřka nezastavěnou součástí města Maale Adumim a tvoří spojnici s hlavním městem Jeruzalémem.

Ministři izraelský záměr odsoudili s tím, že jsou silně proti a realizace plánu by vážně podkopalo možnost dohody mezi Izraelem a palestinskými Araby.  Až díky intervenci Česka a Německa se Rada ministrů také vyslovila k postoji vůdce Hamasu vůči Izraeli.

Pokračovat ve čtení “Česko a Německo zabránily zcela jednostranné kritice Izraele ze strany EU” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv