… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dan Shapiro

Příslušníci Velitelství domácí fronty Izraelských obranných sil a Národní gardy USA uspořádali 13. května 2014 v centrálním Izraeli společné záchranářské cvičení. Vojáci nacvičovali vyspělé záchranné techniky, když vrtali skrze trosky a vytahovali figuríny z oblasti simulované katastrofy. O schopnosti vojáků se na místě zajímal velvyslanec USA v Izraeli Dan Shapiro.

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

společné cvičení záchranářů Izraele a USA

E1

oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim

Tisíce Izraelců, odhadem nejméně 5 tisíc, se včera večer zúčastnily protestního pochodu v oblasti E1 mezi hlavním městem Jeruzalémem se zastavěnou částí města Ma’ale Adumim, aby daly najevo nesouhlas se současnými jednáními mezi Izraelem a Palestinskou správou.

Protestu se zúčastnili a k demonstrantům promluvili vysocí představitelé izraelské politické pravice, mezi nimi ministr dopravy a silniční bezpečnosti Jisrael Kac (Yisrael Katz) ze strany Likud , ministr bydlení a výstavby Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov), ministr zemědělství Jair Šamir (Yair Shamir) ze strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levin) a poslanci Likudu Ze’ev Elkin a Dany Danon.

Pokračovat ve čtení “Tisíce Izraelců demonstrovaly proti cizímu nátlaku a pro výstavbu v Judeji a Samaří, včetně oblasti E1” »

propousteni vrahuV noci ze soboty na neděli schválil bezpečnostní kabinet izraelské vlády seznam 26 palestinských teroristů, kteří si v izraelských věznicích odpykávají tresty za vraždy či pomoc k vraždě, k nimž došlo před podpisem dohod v Oslu v roce 1994. Děje se tak v rámci mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinskou správou – Palestinou, pod taktovnou ministra zahraničí USA Johna Kerryho. K návrhu propuštění vězňů jejichž seznam přínášíme dochází ve stínu raketových útoků na jižní Izrael z pásma Gazy. Velvyslanec USA v Izraeli Dan Shapiro také přispěchal s ujištěním, že propouštění palestiských vězňů nijak neovlivní situaci v USA vězněného Jonathana Pollarda. Vedle toho eskaluje násilí v Judeji a Samaří ale vše to nestačí ani palestinským a ani evropským politikům, kteří ústy vevyslance Evropské unie Larse Faaborg-Andersena odsoudili Izrael za to, že v Judeji a Šomronu staví byty pro druhou či třetí generaci židovských obyvatel těchto území. Kam až má tedy Izrael ustoupit, aby splnil představy Abu Mazena, Catherine Ashton či Johna Kerryho?

Pokračovat ve čtení “Izrael propouští v rámci mírových jednání další teroristy s krví na rukou” »

Velvyslanec Daniel B. Shapiro

Velvyslanec Daniel B. Shapiro

Dan Shapiro ,  velvyslanec USA v Izraeli hovořil  v úterý v   Jezreel Valley College ( מכללת עמק יזרעאל) a podle denníku Israel Hajom se vyjádřil k situaci Jonathana Pollarda, který si v USA  odpykává doživotní trest za špionáž ve prospěch Izraele. Řekl  že nevylučuje možnost že  Pollard zůstane ve  věznici do konce svých dnů, ale stále ještě má možnost požádat o prezidentskou milost, která může být vyslyšena.  Zchladil tak naděje, které v Izraeli vznikly před návštěvou prezidenta Obamy minulý měsíc, kdy se někteří komentátoři nechali unést nadějí a dokonce prorokovali, že Pollarda přiveze Obama ve svém letadle. Ve věci vězňů se očekávají ústupky ze strany Izraele, ale rozhodně ne ze strany USA.

Pokračovat ve čtení “Velvyslanec USA v Izraeli: je možné, že Pollard zůstane ve vězení do smrti” »

OBAMAAmerický prezident Barack Obama plánuje svojí první cestu do Izraele. Oznámily to agentury Reuters a izraelská televize Channel 10 News. Podle informace izraelské televize je datum již stanoveno, a to na 20. března 2013.  Bílý dům toto datum dosud nepotvrdil.

Podle informací byla návštěva plánovaná v době, kdy bylo zřejmé, že Netanjahu zvítězí ve volbách a že bude pověřen sestavením vlády.

Očekává se, že Obama se soustředí během své návštěvy na diplomatické rozhovory mezi Izraelem a Palestinskou autonomii (Palestinou). Také se očekává, že během svého pobytu navštíví Ramalláh.

Pokračovat ve čtení “Obama navštíví Izrael” »

Dan Shapiro a Binjamin Netanjahu

Dan Shapiro a Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) byl při nedávné schůzce s velvyslancem USA v Izraeli údajně „s rozumem v koncích“ kvůli postoji USA k Íránu.

Opakovaně to potvrdil poslanec Sněmovny reprezentantů Mike Rogers (republikán, Michigan), který se jednání také zúčastnil.

Naopak velvyslanec USA Dan Shapiro původní zprávy o rozhořčené hádce s Netanjahuem při schůzce o zpravodajské spolupráci dne 24. srpna 2012 popřel.

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér se kvůli Íránu ostře pohádal s velvyslancem USA” »

jaderný Írán

jaderný Írán

Izraelští představitelé dali nedávno při sérii soukromých jednání na nejvyšší úrovni jasně najevo, že vláda v Jeruzalémě neupozorní předem USA, pokud se rozhodne provést preventivní úder na íránská jaderná zařízení. Sdělil to včera agentuře AP nejmenovaný představitel americké zpravodajské komunity.

Izraelci svůj postoj odůvodnili snahou zabránit tomu, aby byli Američané činěni spoluodpovědnými za úder.

Izraelské stanovisko měli opakovaně sdělit předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr obrany Ehud Barak při schůzkách se všemi americkými hosty, kteří v Izraeli o tématu jednali. Mezi nimi jsou například předseda spojeného sboru náčelníků štábů Armády USA admirál Martin Dempsey, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Tom Donilon, ředitel zpravodajské služby a američtí zákonodárci.

Pokračovat ve čtení “Izrael nebude varovat USA před úderem na Írán” »

Herclijská konference

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vykonává ve dnech 30. ledna až 2. února pracovní návštěvu Izrael. Účastní se zde 12. výroční Herclijské konference, věnované izraelské národní bezpečnosti.

Na konferenci přijel také bývalý velvyslanec České republiky v Izraeli a USA a současný velvyslanec v Británii Michael Žantovský

Konference se koná za účasti předních izraelských odborníků na otázky národní bezpečnosti, energetiky a obrany, stejně jako předních izraelských státních představitelů a řady zahraničních hostů.

Pokračovat ve čtení “Ministr Schwarzenberg a velvyslanec Žantovský na konferenci o bezpečnosti Izraele” »

velvyslanec USA Dan Shapiro a premiér Netanjahu

velvyslanec USA Dan Shapiro a premiér Netanjahu

Izrael údajně opět sdělil Spojeným státům, že nezmrazí výstavbu v židovských obcích v Judeji a Samaří, aby se tak vyšlo vstříc Palestinské správě, která tím podmiňuje obnovení jednání s Izraelem.

Podle izraelského armádního rozhlasu o to požádal velvyslanec USA Dan Shapiro při dnešním setkání s ministrem vnitra Elim Jišajem (Eli Yishai).

Rozhovor zřejmě proběhl bez vědomí Úřadu předsedy vlády, protože premiérův mluvčí Mark Regev na dotaz Aruc 7 odpověděl, že úřad o ní nic neví a „nic o tom neslyšel.“

Pokračovat ve čtení “Zpráva: Izrael odmítl požadavek USA na zmrazení výstavby v Judeji a Samaří” »

Šimon Peres

prezident Izraele Šimon Peres

V tomto týdnu oslavil Šimon Peres své 88. narozeniny (nar. 2.8.1923) a vlastně se o jeho životním jubileu nehovořilo a ani se nijak neslavilo, což může souviset i s tím, že Peres je stále v prvním roce smutku, po smrti své ženy Sonji v lednu tohoto roku. Během prvního roku po smrti člena rodiny se nekonají oslavy.

Pokračovat ve čtení “Těžký týden prezidenta Perese” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv