… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
daně

Bar Refaeli v roce 2011 Foto: Wikipedia

Bar Refaeli v roce 2011 Foto: Wikipedia

Izraelská topmodelka Bar Rafael ( בר רפאלי )  (30), o jejíž svatbě  portál eretz.cz informoval, má nyní problémy. Nepronásledují ji fanoušci a fotografové loví její snímky na zcela jiných místech, než obvykle, vyšetřuje ji totiž izraelský daňový úřad, potažmo policie. Náhodou vyšlo najevo několik problematických finančních záležitostí. Daňový úřad podezřívá topmodelku, která strávila 12 hodin před vyšetřovateli izraelské policie a objasňovala jak to, že například bydlela v luxusním bytě věžáku YOO v Tel Avivu, který si formálně pronajal její bratr, aby tento byt nebyl (kvůli daním, pozn. red.) spojován s jeho sestrou Bar. Když se jí vyšetřovatel daňového úřadu zeptal, zda v letech 2009-2012 měla nějaké pronajaté byty  v Izraeli, uvedla, že v tomto období si v Izraeli žádné byty nepronajímala.

Pokračovat ve čtení “Bar Refaeli aneb kráska v nesnázích” »

DROGYSpolupráce policejních vyšetřovatelů s vyšetřovateli finančního úřadu byla korunována úspěchem, tedy vznesením obvinění proti 37 letému obyvateli Rishon Le-Zionu za zločiny jak v drogové, tak i finanční sféře. U Městského soudu v Rishon Le-Zionu zaznělo neobvyklé obvinění. Drogový dealer byl městskou prokuraturou obviněn nejen z nezákonného  obchodování s narkotiky, ale též z trestného činu krácení státu na daních, neboť nejenže ze svého výdělku neodváděl státu DPH ve výši 18 % a daň z příjmu, ale navíc nevedl řádné účetnictví, což jako podnikatel byl povinnen. Během soudního přelíčení se obžalovaný přiznal, že nepředkládal daňovému úřadu doklady o svém výdělku, ani daňová přiznání. Obviněný tvrdil, že všechny u něj nalezené a zabavené drogy měl pro vlastní potřebu. Obhájci obžalovaného předložili soudu kompromisní návrh, podle něhož se obžalovaný přizná k obchodování s narkotiky, ale co se týče trestných činů finanční povahy (krácení státu na daních) požadovali, aby byla obvinění proti jejich mandantu zrušena. Tvrdili totiž, že v obviněních pro nezákonné obchodování s narkotiky se nikdy nevyskytovala obvinění pro porušení zákonů a směrnic o daních. Proti tvrzení obhájců obžalovaného však vystoupily Šira Sali Jakob zastupující daňový úřad a policejní důstojnice Maayan Duek a Iti Shmueli, které uvedly, že v posledních letech je trend trestat obviněné nejen za jejich protizákonnou činnost v oblasti nelegálního obchodování s narkotiky nebo i v jiných oblastech zločinnosti, například za nelegální obchod se ženami, prostituci, hazard atp., ale zároveň je trestat za zločiny zatajování příjmů a krácení daní.

Pokračovat ve čtení “Soud – i drogový dealer musí vést řádné účetnictví” »

euro bankovkyIzraelský ministerský výbor pro legislativu předevčírem většinou 8 ku 4 hlasům schválil návrh zákona o nevládních organizacích, který ruší daňové osvobození na zahraniční dary pro nevládní organizace, které nejsou loajální vůči státu. Ty by měly po odebrání daňového osvobození z daru z ciziny platit běžnou 45% darovací daň.

Návrh zákona, který předložili společně poslankyně Bajit Jehudi (Židovského domova) Ajelet Šaked (Ayeled Shaked) a poslanec Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Robert Ilatov, si podle překladatelů klade za cíl „snížit zapojení zahraničních politických entit do izraelské demokracie, prováděné prostřednictvím finanční podpory nevládních organizací, jejichž chování nebo cíle se hrubě odchylují z mezí demokratického diskursu.“

Pokračovat ve čtení “Izraelští ministři pro 45% daň na zahraniční dary protistátním nevládním organizacím” »

Tel Aviv

Tel Aviv

Finanční výbor Knesetu 9. prosince 2013 jednohlasně schválil zdvojnásobení daně z nemovitosti (arnona) u prázdných bytů, kterých je podle odhadu okolo 47 tisíc.

Podle nového zákona bude byt považován za prázdný, pokud bude neužívaný po 9 po sobě jdoucích měsíců anebo po 9 měsíců za jeden daňový rok od 1. ledna do 31. prosince. Nová pravidla nabývají účinnosti 1. ledna 2014. Cílem zákona je přimět vlastníky prázdných bytů v centrech měst, aby je buď prodali anebo pronajali.

Pokračovat ve čtení “Izrael zdvojnásobuje daň z nemovitosti z prázdných bytů” »

izraelská cigareta Noblesse

izraelská cigareta Noblesse

Dva měsíce poté, kdy Izrael zvýšil zdanění cigaret a alkoholu, se ukazuje, že Izraelci změnili své návyky a jejich potřebu snížili. Podle průzkumu C.A. Marketing Information Institute, o němž informuje ekonomický portál Globes, snížilo spotřebu alkoholu 44 % a kouření omezilo 60 % těch, kdo těmto návykům holdují.

Průzkum srovnával spotřebu před zvýšením cen v červnu a po zvýšení v srpnu.

Pokračovat ve čtení “Zvýšení daní vede v Izraeli ke snížení spotřeby alkoholu a cigaret” »

penízeIzraelská vláda plánuje rozsáhlé rozpočtové škrty a zvýšení daní, aby navzdory světové hospodářské recesi udržela pod kontrolou deficit.

Ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) včera premiéru Benjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) a guvernérovi Banky Izraele Stanleymu Fisherovi předložil návrh státního rozpočtu na roky 2013 a 2014 – a začalo vycházet najevo, co konkrétně izraelské občany čeká.

Lapid navrhuje rozpočtové škrty v celkové výši 18 miliard šekelů (přibližně 90 miliard českých korun) a zvýšení daní o 5 miliard šekelů (25 miliard korun), stejně jako řadu strukturálních reforem.

Pokračovat ve čtení “Izrael čekají rozsáhlé rozpočtové škrty a zvyšování daní” »

penízeJe přípustné „donášet“ berním úřadům, sdělit jména osob podezíraných z daňových podvodů? To je téma, ohledně nějž se rozpoutává velká židovská právní debata, která je reakcí mimo jiného na nedávnou kampaň, vyzývající Izraelce, aby hlásili podvodníky, a to i anonymně na speciálním telefonním čísle a internetové stránce.

Izraelská vláda program spustila před několika týdny v takřka zoufalé snaze vybrat část z miliard šekelů, které státu neodvedli občané ze všech částí společnosti. K dosažení vyrovnaného příštího státního rozpočtu potřebuje vláda najít okolo 10 miliard šekelů (přibližně 50 miliard korun) a výběr dlužených daní je jednou z nejdůležitějších strategií.

Pokračovat ve čtení “Je přípustné „donášet“ finančnímu úřadu?” »

Banka Izraele

Izraelská vláda musí zvýšit daně a udělat velké škrty ve státním rozpočtu, aby snížila jeho deficit na rozumnou výši, důrazně doporučila Banka Izraele ve stanovisku, které adresovala vládě před 2 týdny – a k němuž se předevčírem, den po parlamentních volbách, dostaly noviny Jediot Achronot.

Stanovisko banky je přitom v příkrém rozporu s předvolebním uklidňováním premiéra Benjamina Netanjahua a ministra financí Juvala Štajnice (obou z Likudu), že po volbách se daně zvyšovat nebudou.

Pokračovat ve čtení “V Izraeli je po volbách – a vychází najevo, že centrální banka žádá zvýšení daní a škrty v rozpočtu” »

Juval Štajnic

izraelský ministr financí Juval Štajnic

Izraelské ministerstvo financí vydalo včera optimistickou předpověď ekonomického růstu Izraele v roce 2013. Podle ní by ekonomika měla růst o 3,5 %, což je o půl procentního bodu více, než nedávno v médiích předpovídali renomovaní ekonomové. A pro rok 2014 je předpovídán růst ještě vyšší – 3,9 %.

Ministerská předpověď růstu je optimističtější, než předpověď centrální banky. Na nedávné tiskové konferenci guvernér Banky Izraele Stanley Fischer uvedl, že očekává růst ekonomiky o 3 %. Banka by měla aktualizovanou předpověď růstu zveřejnit příští týden, kdy také zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách.

Pokračovat ve čtení “Ministerstvo financí: Izraelské hospodářství v roce 2013 poroste o 3,5 %” »

Juval Štajnic

Juval Štajnic

Izrael tento měsíc nepřevede Palestinské správě daňové výnosy, které pro ni vybírá. Oznámil to dnes ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) s tím, že se jedná o reakci na jednostranný úspěšný pokus o zvýšení palestinského statusu v OSN a peníze budou použity na úhradu obrovských dluhů, které má Palestinská správa za dodávky elektřiny vůči Izraelské elektrické společnosti (IEC, חברת החשמל לישראל).

Pokračovat ve čtení “Izrael nepřevede tento měsíc Palestinské správě daňové výnosy” »

Izraelská daňová správaIzraelská Daňová správa plánuje významné rozšíření programu, v jehož rámci si Izraelci mohou vydělat peníze za ohlášení daňových podvodů. Včerejší zpráva uvádí, že za oznámení těch, kdo ke zdanění nepřiznali nebo nezaplatili byť i jen malé částky, budou odměny vyšší a rychleji.

Dlouhodobý program bude také v rámci snahy vlády o zvýšení příjmů propagován v médiích. Podle zpráv médií varovaly v posledních týdnech mezinárodní ratingové agentury izraelskou vládu, že pokud nebudou přijata opatření ke snížení výdajů nebo zvýšení příjmů, mohl by být rating Izrael snížen.

Pokračovat ve čtení “Izraelci si mohou vydělat oznámením daňových úniků” »

V pondělí vláda schválila opatření, které sebou přinese utažení opasků pro všechny obyvatele.

Hlasováním 20 proti 9, vláda schválila balík úsporných opatření jejichž realizace má přinést do státní pokladny během jednoho roku 14,15 bilionů NIS a snížit deficit státního  rozpočtu o 1,5 procenta. Proti těmto opatřením hlasovala Barakova strana Nezávislost  עצמאות a strana Šas ש“ס a ministr sociálních věcí Moshe Kachalon.

Nová opatření je možné rozdělit do několika skupin

Pokračovat ve čtení “Izraelská vláda odsouhlasila značné zvýšení daní a snížení státního rozpočtu – Aktualizováno” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv