… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ejlat

únik ropyVíce než 80 lidí bylo dnes ráno v Jordánsku a Izraeli ošetřeno s respiračními problémy poté, kdy v noci došlo k masivnímu úniku ropy z ropovodu u dálnice č. 90 na jihu Izraele. K úniku ropy došlo u obce Beer Ora asi 20 kilometrů severně od Eilatu a 500 metrů od hranice s Jordánskem kvůli poškození 245kilometrového izraelského ropovodu spojujícího ropné terminály v Eilatu u Rudého moře a Aškelonu u Středozemního moře. Dálnice byla několik hodin uzavřena.

Pokračovat ve čtení “Ekologická katastrofa: Únik ropy na jihu Izraele ohrožuje vzácné přírodní rezervace” »

luach15. Tevet 5724, 31. prosince 1963, bylo v Ejlatu otevřeno první izraelské zařízení na odsolování vody, a to pomocí procesu odpařování (evaporizace). Izrael je přirozeně chudý na vodní zdroje – okolo 90 % jeho území tvoří suché oblasti a 60 % území pokrývá Negevská poušť. Desalinace je procesem výroby pitné vody z vody slané. Izraelská vodohospodářská společnost Mekorot nyní provozuje tři desítky odsolovacích zařízení, a to převážně na jihu země.

Nir Barkat

Nir Barkat

Po někdy tvrdé kampani a všude za nízkého zájmu voličů obhájili ve včerejších komunálních volbách starostové velkých izraelských měst své setrvání v úřadech. V Jeruzalémě bude dalších 5 let starostou Nir Barkat, v Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai), v Haifě Jona Jahav.

Volební účast činila celostátně 42,6 %. Úvodní výsledky nezahrnovaly hlasy příslušníků Izraelských obranných sil, nicméně ty by podle odborníků už nic neměly změnit na výsledcích.

Pokračovat ve čtení “Starostou Jeruzaléma zvolen opět Nir Barkat, i v řadě jiných měst beze změny” »

Železná kupole (schéma fungování)

Železná kupole (schéma fungování)

Poté, kdy Izrael minulý týden souhlasil s vysláním egyptských ozbrojených sil na Sinaj k boji s islamisty, rozmístily Izraelské obranné síly tento týden poblíž letoviska Ejlat (Eilat) na břehu Rudého moře baterii protiraketové obrany Železná klenba (resp. Železná kupole, Iron Dome, Kipat barzel, כיפת ברזל).

Islamistické skupiny, prchající před egyptskou armádou a ukrývající se v odlehlých oblastech Sinaje u hranic s Izraelem, údajně minulý týden vypálily na nejjižnější město Izraele několik raket.

Pokračovat ve čtení “Protiraketová Železná klenba rozmístěna u Ejlatu” »

img245682Podle informací izraelské armády dopadly, pravděpodobně ze Sinaje, na jihoizraelský přístav a letovisko Eilat rakety. Nikdo nebyl zraněn, protože obě rakety dopadly do otevřeného prostoru. V Eilatu je umístěn systém Železná kupole.

Podle informací z Jordánska dopadly rakety i na jediný Jordánský přístav Akaba.

K útoku se přihlásila dosud neznámá salafistická skupina.

V Eilatu se vrátil život do běžných kolejí a letiště bylo otevřeno pro přistávání i odlety.

Google Street View - Kineret

Google Street View – pohled na Kineret v Tiberias

Google výrazně rozšířil pokrytí Izraele svojí službou Google Street View a uživatelé si tak mohou ode dneška nově prohlédnout stovky měst, vesnic a historických míst.

Služba nyní pokrývá většinu velkých a středně velkých měst Izraele, řadu vesnic ve středním Izraeli a v Galileji a turistická místa jako jsou Safed, Tiberias, Akko, Kafernaum, Mrtvé moře, korálové útesy u Ejlatu, Megido a další.

Pokračovat ve čtení “Google Street View nyní pokrývá většinu Izraele” »

Ve středu v noci se ozvaly v Ejlatu dvě detonace.  Jedná se o další teroristický útok? Vojenští odborníci  se domnívají, že se jedná o rakety Grad vystřelené na jihoizraelský Ejlat ze Sinaje, kde operují teroristické skupiny. Ve čtvrtek ráno se k raketovému útoku přihlásila neznámá teroristická skupina „Sinajská salafistická fronta“.  Ejlat byl i v nedávné minulosti cílem teroristických útoků. Před dvěma měsíci byly objeveny několik  desítek  kilometrů severně od Ejlatu rakety Grad, pravděpodobně vystřelené z Jordánska. V dubnu byly objeveny části raket několik desítek metrů od obytné čtvrti. Při těchto útocích nikdo nebyl zraněn a nevznikly škody. Do čtvrtečního rána nebyly nalezeny zbytky raket, které by jednoznačně prokázaly o jaký druh raket se jedná.

Pokračovat ve čtení “Ejlat: podezření z raketového útoku” »

Železná kupole v akci

Železná kupole v akci

Izraelské obranné síly rozmístily minulý čtvrtek u rudomořského letoviska Ejlat (Eilat) protiraketový obranný systém Železná kupole (Iron Dome, כיפת ברזל).

„Baterie aktivního raketového obranného systému Železná kupole je nyní umístěna u Ejlatu v rámci svého operačního programu, který zahrnuje občasné změny rozmístění baterií,“ uvádí se v armádním prohlášení.

Raketový obranný systém Železná kupole používá radarem řízené rakety k narušování letu raket typu kaťuša s doletem 5 až 70 kilometrů.

Pokračovat ve čtení “Izrael rozmístil systém Železná kupole u Ejlatu” »

Google IsraelGoogle včera oficiálně oznámil spuštění služby Street View v Izraeli. Tato služba umožňuje uživatelům z celého světa prohlížet si ulice a místa po celé zemi díky záběrům z ulic, provedených v rozpětí 360°. I když izraelské Street View bylo oficiálně spuštěno v neděli, uživatelé internetu jej mohli používat už od čtvrtka.

V první fázi Google zpřístupnil záběry měst Jeruzalém, Tel Aviv-Jafo a Haifa. Zahrnuty jsou zajímavosti, stejně jako muslimské, křesťanské, židovské a arménské čtvrti Starého města jeruzalémského, Via Dolorosa, Chrám B*žího hrobu, Západní zeď (Zeď nářků), Olivová hora, starý přístav v Jafě, bahaiské zahrady v Haifě a řada dalších míst.

Pokračovat ve čtení “Google v Izraeli oficiálně spustil Street View (+ video)” »

Nelze vyloučit že v Izraeli zanedlouho vypukne opravdová zlatá horečka. Nedávno penzionovaný a svými projevy medializovaný bývalý šéf Mossadu Meir Dagan si podal žádost o povolení hledat zlato v oblasti nedaleko od Eilatu (Ejlat, Elat). Informaci o tom přinesl úterní Bussiness Week.

Dagan se vloni stal předsedou dozorčí rady telavivské společnosti Gulliver Energy. Náplní firmy je hledání ložisek nafty, zemního plynu a minerálů.

Pokračovat ve čtení “Zlatá horečka v Izraeli – nedaleko od Eilatu” »

COGAT - Koordinátor vládních aktivit na Územích

COGAT – Koordinátor vládních aktivit na Územích

Mluvčí Izraelských obranných sil včera oznámil, že na základě rozhodnutí ministra obrany Ehuda Baraka Izrael omezuje po dobu svátku Pesach přístup z území Palestinské autonomie v Judeji a Samaří. Uzávěra začala včera ve 23:59 izraelského času a skončí po Pesachu v sobotu večer ve 23:59 s přihlédnutím k aktuální bezpečnostní situaci.

Podle oznámení bude během uzávěry vstup z arabského autonomního území na izraelské území možný se souhlasem Civilní správy (המנהל האזרחי) z humanitárních a zdravotních důvodů a z důvodů dalších výjimek.

Pokračovat ve čtení “Izrael po dobu Pesachu omezil vstup z arabské autonomie své území” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv