… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Eva Filipi

Velvyslanectví ČR v Damašku Foto: MZ ČR

Velvyslanectví ČR v Damašku
Foto: MZ ČR

Zdá se, že drzost agentury Maan v citování české velvyslankyně Evy Fillipi nemá mezí. Podle informací velvyslankyně poskytla novinářům během neoficiálního setkání pouze oficiální prohlášení Ministerstva zahraničí České republiky, které je dostupné na internetových  stránkách a to jak v angličtině, tak v arabštině a hovoří celkem jasně o tom jak interpretovat prohlášení prezidenta Miloše Zemana ve věci přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Redaktoři v Maan tak bez velké námahy mohli citovat prohlášení a okomentovat je po svém. Vložili do úst velvyslankyně slova:  „o umístění svého velvyslanectví po dosažení konečného řešení izraelsko-palestinského sporu“. Již spojení konečné řešení má pro  čtenáře velmi jasné konotace, konečné řešení židovské otázky chtěl Hitler. Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) nazval svůj životopis Dichtung und Warheit – básnictví a pravda. Nevíme nakolik se jím inspirovali novináři v Maan, ale víme, že jedna věc je komentovat a druhá věc je překládat a obojí by mělo být jasně a srozumitelně odděleno. Pro informaci přinášíme necitované prohlášení MZ a link na text v arabštině a angličtině jak je k nalezení na stránkách Velvyslanectví ČR v Egyptě.

modlitby selichot u Západní zdi v Jeruzalémě, 2013

modlitby selichot u Západní zdi (Zdi nářků) v Jeruzalémě, na kterou si činí nárok Palestinská správa

Česká republika opustila neutrální postoj a vyjádřila jednoznačnou podporu jedné ze stran izraelsko-palestinského sporu. Ne, nehovořím o vyjádření prezidenta Miloše Zemana o možném přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pokud palestinská tisková agentura Maan nelže, je to mnohem, mnohem horší.

Zatímco prezident republiky mluvil o svém přání, které by se mohlo realizovat v blíže neupřesněné budoucnosti, a následně jeho slova byla vysvětlena, v tomto případě se jedná o oficiální a aktuální postoj České republiky – který jasně podporuje jednostranný požadavek jedné ze stran sporu.

Pokračovat ve čtení “Skandál! Česká republika podpořila nárok „Palestiny“ na Jeruzalém!” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv