… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Fronta al-Nusra v Sýrii

Kurdistán (mapa)

mapa Kurdistánu (1992, CIA)

Isa Huso, přední syrský kurdský politik, byl v úterý ráno zavražděn výbuchem bomby uložené v autě před jeho domem ve městě Kamišli (Qamishli) na severovýchodě země u hranice s Tureckem. Oznámila to kurdská tisková agentura Firat. Prakticky současně sunitští džihádisté unesli okolo 200 kurdských civilistů, které drží jako rukojmí, oznámila televize al-Arabíja.

Šedesátiletý Huso byl členem Nejvyšší kurdské rady, aktivistou za kurdskou svobodu a aktivním zakladatelem Kurdské demokratické sjednocené strany (PYD), hlavní syrské kurdské strany, považované také za odnož v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Pokračovat ve čtení “Syrští Kurdové bojují proti džihádistům” »

demonstrace na podporu Fronty al-Nusra v Aleppu

demonstrace na podporu Fronty al-Nusra v Aleppu

Vůdce syrské sunitské džihádistické povstalecké Fronty Nusra (Džabhát al-Núsra) prohlásil, že cílem jeho skupiny je vytvořit v občanskou válkou zmítané Sýrii islámský chalífát.

Ve zvukové nahrávce, šířené během posledních dní, Abú Muhamed al-Džulání (Abu Mohammad al-Julani) zdůraznil, že je ostře proti parlamentním volbám nebo jakékoliv jiné formě politického uspořádání v zemi, kterého by mohlo být dosaženo mezinárodní intervencí.

Pokračovat ve čtení “Vůdce syrských džihádistů: Jsme proti volbám, chceme islámský chalífát” »

Francois Murad

François Murad

Františkánský kněz, otec François Murad, a další dva lidé byli v neděli 23. června 2013 veřejně zavražděni u města Idlib na severu Sýrie. Povstalečtí džihádisté kněze a další dva muže obvinili ze spolupráce s režimem prezidenta Bašára Assada, zavraždili je a uřízli jim hlavy. Informaci přinesly weby, podporující syrskou vládu a následně i západní média.

Vatikán smrt 49letého kněze potvrdil s tím, že okolnosti smrti nejsou zcela jasné.

Pokračovat ve čtení “ZLOČIN: Syrští džihádisté uřízli hlavu františkánskému knězi a dalším dvěma (+ odkaz na video)” »

Arcibiskupové Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi

arcibiskupové Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi

Vatikán/Sýrie. Únos dvou pravoslavných metropolitů Aleppa při humanitární misi a zavraždění jejich řidiče dramaticky potvrzuje, v jak tragické situaci žije obyvatelstvo Sýrie a její křesťanské komunity, prohlásil dnes ředitel Tiskového střediska Svatého stolce. Arcibiskupové Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi – metropolité syrsko-pravoslavné a řecko-pravoslavné církve, padli v pondělí 22. dubna 2013 večer do rukou ozbrojených únosců poblíž svého sídelního města Aleppa. Jeli vyjednávat o propuštění dvou kněží, unesených zhruba před měsícem. Jejich vůž řídil jáhen, kterého rebelové skupiny Al Nusra na místě usmrtili.

Pokračovat ve čtení “Únos dvou pravoslavných metropolitů Aleppa” »

Bašár Assad v televizi

Bašár Assad v televizi

Syrský prezident Bašár Assad včera varoval Západ, že zaplatí vysokou cenu za podporu Al-Kajdy v Sýrii. V rozhovoru pro státní televizi Al-Ichabaríja při příležitosti syrského Dnes nezávislosti prohlásil, že Západ si hraje s ohněm.

„Západ silně platit Al-Kajdu v jejích prvotních etapách v Afghánistánu. Dnes dělá totéž v Sýrii, Libyi a na dalších místech a zaplatí (za to) vysokou cenu v srdci Evropy a USA,“ prohlásil Assad.

Pokračovat ve čtení “Syrský prezident Assad varoval Západ před podporou Al-Kajdy a před rozšířením války do Jordánska” »

demonstrace na podporu Fronty al-Nusra v Aleppu

demonstrace na podporu Fronty al-Nusra v Aleppu

Vůdce syrské povstalecké Fronty Al-Nusra Abú Mohamed al-Džavlání (Abu Mohammed al-Jawlani) včera prohlásil, že jeho hnutí je součástí Al-Kajdy a slíbil věrnost jejímu vůdci Ajmánu al-Zavahrímu (Ayman al-Zawahiri).

Vůdce syrských džihádistů současně odmítl, že došlo ke sloučení větví Al-Kajdy v Sýrii a Iráku.

„Synové Fronty Al-Nusra slibují věrnost šejchu Ajmánu al-Zavahrímu,“ prohlásil al-Džavlání na nahrávce, o níž následně informovala BBC, AFP a další světové agentury.

Pokračovat ve čtení “Syrská povstalecká Fronta Al-Nusra se přihlásila k Al-Kajdě” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv