Írán vyloučen z Komise OSN pro postavení žen

Osvoboďte íránské ženy; Designed by Freepik
Osvoboďte íránské ženy; Designed by Freepik

Islámská republika Írán byla dnes vyloučena z Komise pro postavení žen, která je součástí Hospodářské a sociální rady Organizace spojených národů. Pro vyloučení bylo 29, proti 8, hlasování se zdrželo 16 členů.

Skupina zemí, které hlasovaly pro vyloučení, zahrnuje převážně země vyspělého civilizovaného světa, včetně České republiky a dalších zemí Evropské unie, Izraele, Japonska, Kanady, Velké Británie a USA. Proti hlasovaly režimy, které samy mají značný problém s lidskými právy, konkrétně Bolívie, pevninská Čína, Kazachstán, Nikaragua, Nigérie, Omán, Rusko a Zimbabwe. Hlasování se zdržely tzv. rozvojové země, včetně Indie, Indonésie a Mexika.

hlasování v Komisi OSN pro postavení žen o vyloučení Íránu, 14. 12. 2022
hlasování v Komisi OSN pro postavení žen o vyloučení Íránu, 14. 12. 2022

Rozhodnutí přichází v době, kdy už 12 týdnů v Íránu pokračují demonstrace proti tamnímu represivnímu šíitskému islámskému režimu. Nepokoje jsou vyvolány zářijovým zabitím Mahsy Amini teheránskou mravnostní policií, která mladou ženu napadla a smrtelně zranila kvůli tomu, že neměla dostatečně zakryté vlasy na hlavě.

Protestující od té doby rozšířili seznam svých požadavků a nejde už jen o práva žen, ale obecně o odpor vůči režimu, který v zemi pevnou rukou vládne od tzv. Islámské revoluce v roce 1979. Hlavními hesly jsou „Ženy, život, svoboda!“ a „Přísahám na dobrou krev Íránu, že bude svobodný!“

Osvoboďte íránské ženy; designed by Freepik
Osvoboďte íránské ženy; designed by Freepik

Podle organizací na ochranu lidských práv bylo v důsledku zásahů íránské vlády proti protestujícím ke konci listopadu 2022 zabito nejméně 448 lidí, z toho 60 nezletilých. Odhaduje se, že ve 134 městech a obcích a na 132 univerzitách bylo zatčeno více než 18 tisíc osob.

Velvyslankyně Íránu u OSN prohlásila, že Islámská republika rozhodnutí „kategoricky odmítá“, a tvrzení o porušování práv žen vůči Íránu označil za „nepodložená a vykonstruovaná“. Ze zorganizování vyloučení Islámské republiky obvinila USA.

„Naše úsilí o prosazování a ochranu práv žen vychází z naší bohaté kultury a dobře zavedené ústavy a je založeno na našich kulturních a etických hodnotách. Už jen zběžný pohled na pokrok íránských žen a dívek a jejich postavení v různých oblastech… vás může vést k tomu, že budete Írán – oproštěn od předsudků – vnímat jako pokrokovou společnost, která bere ohled na jejich potřeby a ochotně naslouchá hlasům svých žen a dívek,“ prohlásila zástupkyně Islámské republiky. Poukázala také na údajný na rasismus v USA a dalších západních zemích a vznesla obvyklé absurdní obvinění Izraele z apartheidu vůči Palestincům a z potlačování práv palestinských žen.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyloučení Íránu z komise OSN pro postavení žen podpořil.„Není žádným tajemstvím, že jedovatá hniloba předpojatosti a pokrytectví pronikla do kořenů této instituce. Od vyčleňování živých demokracií až po bělení zločinů utlačovatelských vlád mě morální úpadek v těchto sálech nepřestává děsit. Přesto jsme se dnes sešli, abychom se zabývali jedním z nejnižších bodů institucionalizované deformace OSN. Skutečnost, že nejhorší porušovatel práv žen na světě může zastávat vedoucí pozici v oblasti práv žen zde v OSN. Dnes máme příležitost tuto hanebnou křivdu napravit,“ prohlásil.

Erdan dodal, že Írán „představuje ztělesnění zla, stejně jako Hitlerův nacistický režim představoval ztělesnění zla“.

„Ohledně této rezoluce by neměly být žádné pochybnosti a nemělo by se mluvit o diplomatických nebo taktických úvahách. Dnešní rezoluce je malým, ale důležitým krokem, avšak skutečně zásadním krokem je okamžité oznámení, že s takovým darebáckým státem, jako je Írán, nebude uzavřena žádná jaderná dohoda. Destruktivní povahu tohoto režimu nelze změnit a ten, kdo se dnes po všem, co víme, rozhodne takovou dohodu s Íránem podepsat, jen napomůže tomu, aby Írán připravil cestu ke zbrani hromadného ničení,“ dodal izraelský velvyslanec s narážkou na snahu Islámské republiky rozvíjet svůj jaderný zbrojní program.

Vyloučení Islámské republiky z komise uvítal předseda izraelské vlády Jair Lapid s tím, že „hlasování je důkazem toho, že mezinárodní společenství začíná stále více chápat nebezpečnou povahu íránského režimu, který ohrožuje regionální a globální stabilitu šířením terorismu, usiluje o získání jaderných zbraní a zároveň utlačuje své občany a popírá jejich základní práva. Je načase, aby mezinárodní společenství vyslalo tomuto vražednému režimu jasný signál.“