… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Intifáda

LEVLOVIC - Har habajtArabský teror, který se v posledních měsících vyznačuje především házením kamenů a zápalných lahví na kolem projíždějící auta nebo na židovské domy ve smíšených čtvrtích Jeruzaléma, si vyžádal v novém roce 5776 svou první oběť.
Alexandr Levlovič (64) byl zavražděn v předvečer Roš hašana (13. září), když se vracel autem z rodinné slavnostní večeře. Policie předpokládá, že kameny, které teroristé na Levlovičovo auto házeli a vůz zasáhly, měly hlavní podíl na tom, že Levlovič ztratil vládu nad vozidlem, narazil do bezpečnostního zábradlí, poté do sloupu elektrického vedení, aby nakonec sjel do příkopu u silnice. Levlovič, který řídil, nehodu nepřežil. Žena s dcerou, které seděly na zadních sedadlech byly zraněny. Dcera byla zraněna lehce a Levlovičova manželka zůstala v nemocničním ošetření se středním zraněním. Teroristický útok se udál okolo 23:00 hodiny. Podle policejních záznamů několik minut před tím upozornili občané projíždějící ulicí Asher Wiener na Araby, kteří házejí kameny na auta jedoucí po silnici spojující jeruzalémskou čtvrť ארמון הנציב (Palác Vysokého komisaře) s Hebronskou třídou. Pohřeb Alexandra Levloviče byl na jeruzalémském hřbitově Giv’at Šaul.

Pokračovat ve čtení “Nový rok 5776 začal v Jeruzalémě terorem Arabů podněcovaných Hamásem a Islámským hnutím” »

erekatSaeb Erekat, který byl vedoucím palestinské delegace na rozhovorech o mírovém uspořádání mezi Palestinskou samosprávou a Izraelem odhalil svou pravou tvář. Není žádným tajemstvím, že všechna kola mírových rozhovorů ztroskotala díky palestinskému NE, již od doby, kdy byl izraelským předsedou vlády Ehud Barak, který nabídl na summitu v americkém Camp Davidu Arafatovi 95 procent území Gazy a Západního břehu. Mělo se jednat pouze o 5 procentech území, včetně některých čtvrtí Východního Jeruzaléma. I tuto velkorysou nabídku Palestinci prostřednictvím svého vůdce J. Arafata odmítli a zahájili v říjnu 2000 druhou ozbrojenou intifádu.

Pokračovat ve čtení “Pravá tvář „mírotvorce“ Saeba Erekata” »

imagesKafr Kana, ano to je biblická Kána Galilejská se stala včera svědkem protiizraelské demonstrace a následného útoku na policejní vůz a v něm se nacházející policisty. Viz video pod článkem. Útočník svým zraněním, způsobeným střelbou napadených policistů,  podlehl a jeho smrt zažehla další nepokoje a demonstrace v severním Izraeli. Je otázkou pohledu na věc, zda demonstrace, které předcházely tragické události lze stavět do souvislosti se situací v Jeruzalémě, kde se pod taktovkou Hamásu a se souhlasem Fatáhu rozvíjí. to co lze nazvat třetí intifádou. Slovu  Intifáda se však izraelští politikové a sdělovací prostředky pečlivě vyhýbají. Intifáda je ozbrojené protiizraelské povstání, které již dávno vzplanulo . Také je třeba  upozornit, že Káně Galilejská již po dlouhou dobu není křesťanským městem či vesnici, jedná se o velkou vesnici z 85 procent osídlenou muslimy. Při posledních volbách zde dostala strana Balad, jejíž poslankyní je například Hanin Zuabi, značnou podporu. V důsledku událostí v severním Izraeli byla zvýšena pohotovost policie  na nejvyšší stupeň. Celý arabský sektor je nyní v generální stávce. V sobotu večer se uskutečnily demonstrace v Kafr Kana a dalších místech, včetně Haify. Při těchto demonstracích nedošlo k násilnostem.

Pokračovat ve čtení “Kána Galilejská (Kafr Kana) nové ohnisko intifády?” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv