… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ismajl Haníja

a23ec01c-339d-4f10-b805-b97fa77fc65bOdvetou za raketové útoky na území Izraele zaútočilo v sobotu nad ránem 8. května izraelské letectvo v oblasti Han Junes na jihu pásma Gazy. Cílem izraelského útoku byla postavení a budovy Hamásu a Islámského džihádu. Takto informovali o události sami Palestinci. Vůdcové Hamásu v Gaze Musa Abu Marzuk a Halíl el-Híje uvedli ve sdělovacích prostředcích, že se vedou prostřednictvím Egypta a Kataru nepřímé rozhovory s Izraelem s cílem dosáhnout zklidnění v pásmu Gazy. Podle slov Halíla el-Híji Izrael neustále porušuje dohodu o zklidnění z léta 2014.

Pokračovat ve čtení “Gaza: Hořící svíčky zapříčinily požár s tragickými následky, ale Izrael je vinen.” »

území autonomní arabské Palestinské správy v Judeji, Samaří a Gaze; žlutě vyznačené území v Judeji a Samaří je tzv. zónou C pod plnou izraelskou vojenskou i civilní správou

území autonomní arabské Palestinské správy v Judeji, Samaří a Gaze; žlutě vyznačené území v Judeji a Samaří je tzv. zónou C pod plnou izraelskou vojenskou i civilní správou

Představitelé Palestinské správy v Ramalláhu dnes obvinili Hamas a Izrael, že vedou tajná jednání, která povedou k oddělení Pásma Gazy od autonomních arabských území v Judeji a Samaří. Obvinění bylo vzneseno již podruhé za posledních několik dní, přestože Izrael i Hamas včera jednání popřely.

Pokračovat ve čtení “Jedná Izrael s Hamasem o vzniku samostatného státu v Gaze?” »

hraniční přechod Kerem Šalom

hraniční přechod Kerem Šalom

Množství zboží, které bylo z Izraele přepraveno do Pásma Gazy, se letos zdvojnásobilo a očekává se, že přes hraniční přechod Kerem Šalom (מסוף כרם שלום) letos na autonomní arabské území z Izraele přiveze zboží až 140.000 nákladních aut. Navíc se připravuje posílení dovozu přes tento hraniční přechod až na tisíc nákladních vozů denně. Informaci zveřejnila správa hraničních přechodů izraelského ministerstva obrany.

Pokračovat ve čtení “Dovoz zboží z Izraele do Gazy se zdvojnásobil” »

IchilovIzraelská media informují o případu, kdy se dcera vůdce teroristické organizace Hamas, Ismaila Haniyeho léčila v Telavivské nemocnici Ichilov. Haniyeho dcera trpěla komplikacemi po těžkém porodu a byla převezena do nemocnice v Tel Avivu, kde se celý minulý týden léčila . Případ byl potvrzen izraelskými oficiálními místy. Haniye má 13 dětí a tato z jeho dcer není první členkou rodiny, která se v Izraeli léčila. V listopadu 2013 se v Izraeli léčila jedna z vnuček vůdce Hamásu a v červnu se v Izraeli jeho tchyně. Haniye ale není sám, kdo je ochoten svěřit členy své rodiny do péče izraelských lékařů a zdravotníků, také v červnu letošního roku se v Telavivské nemocnici Assuta léčila manželka prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse (Abu Mazena). Podle informací izraelských bezpečnostních sil nebyl Haniye osobně účasten jednání o převozu dcery do izraelské nemocnice. Jednalo se o standardní postup, kdy jsou komplikované případy převáženy na léčení v Izraelských nemocnicích. Během tohoto roku se v Izraeli léčilo již více než tisíc nemocných z Gazy. Také během operace Ochranné ostří byli někteří zranění převáženi k ošetření do do izraelských nemocnic. Vše toto se děje na účet izraelského daňového poplatníka.

Pokračovat ve čtení “Dcera vůdce Hamásu Haniyeho se léčila v Izraeli” »

hamasholes4

Z olav 25 let existence Hamasu v roce 2012 foto Ahmed Jadallah / Reuters

Nový průzkum veřejného mínění mezi Palestinci ukázal velký nárůst podpory pro Hamas, většina respondentů míní, že Hamas porazil Izrael a rádi by tu samou věc viděli i na tzv. “Západním břehu”.
Podle údajů shromážděných mezi 26. a 30.srpnem organizací Palestinian Center for Policy and Survey Research (PSR) se sídlem v Ramallahu odpovědělo 79 procent palestinců oslovených v Gaze a na tzv. “Západním břehu”, že Hamas vyhrál válku proti Izraeli, oproti tomu pouhá 3% odpověděla, že vyhrál Izrael. Podobně velká většina věří, že za vypuknutí války je zodpovědný Izrael.
Pokračovat ve čtení “Hamas má značnou podporu u obyvatel Palestinské samosprávy” »

Tibi 1Někdy je současná válka proti teroristům z Gazy prezentována jako určité překvapení, Nikdo nebyl na pochybách, že vůdce Hamásu, nyní obyvatel luxusního hotelu v Kataru, Ismaíl Haníja (Ismail Haniyeh) , se jednoznačně vyjadřoval a vyjadřuje pro likvidaci Izraele, je to jasný nepřítel a nikdo od něj nečeká nic. Jiné je to s poslanci izraelského parlamentu – Knesetu.  Zastupuje-li poslanec v Knesetu občany země, lze od něj očekávát jistou loajalitu. V případě MUDr. Ahmada Tibiho (أحمد كامل أحمد الطيبي   אחמד טיבי) absolventa lékařské fakulty Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, a  poslance  izraelského Knesetu za stranu  Ta’al, která kandidovala v posledních  volbách v rámci  Sjednocené arabské kandidátky by se určitá loajalita očekávat dala. Mandát poslance v Knesetu má již od roku 1999. Jedná se tedy o zkušeného politika. V roce 2011 promluvil na shromáždění v Ramalláhu, kde řekl následující : „Není ničeho vznešenějšího, než to co Izrael nazývá sebevražednými teroristy – šahídy. V historii národů a v bojích je šahíd nejvyšší náboženská hodnota. Není vyšší hodnoty, než smrt ve jménu Alláha – Hašhada. Šahíd je průkopníkem a svou krví rýsuje cestu ke sbodě a osvobození. Šahíd je symbolem vlasti. Požehnání tisícům šahídů ve vlasti a v diaspoře. A požehnání našim šahídům a vaším šahídům, těm, kteří jsou okupanty nazývání teroristy. Ale my říkáme, že není vyšší hodnoty, než zemřít ve jménu Alláha a to i v zelené hranici (hranice z roku 1967 – tedy místě, kde žijí voliči Tibiho ) za vlast .

Pokračovat ve čtení “Demokracie, svoboda projevu a její hranice + video” »

bibyVčerejší den (28.7.) nebyl klidem před bouří, ale spíše bouří před bouří. Mluvčí Izraelských obranných sil oznámil, že během bojů včera padlo deset izraelských vojáků. Počet padlých od počátku bojů v Gaze je 53. V nemocnicích je 135 zraněných z bojů. Několik z nich s těžkými zraněními. Noviny se plní fotografiemi mladých mužů, kteří položili své životy za existenci Izraele. Během velmi krátké a jednoznačné tiskové konference, která se omezila na prohlášení předsedy vlády Netanjahua o odhodlání  v akci Ochranné ostří (Pevná skála, צוק איתן ) pokračovat, protože žádný stát si nemůže dovolit vzdát se práva na obranu a podzemní tunely vedoucí do Izraele musí být zlikvidovány, stejně jako možnost střílet na území Izraele z Gazy rakety. V podobném duchu promluvil i ministr obrany Jaalon a náčelník generálního štábu Gantz. Novinářům nebylo umožněno klást otázky. Vyjádření představitelů Izraele bylo určeno mezi jinými také představitelům USA a neslo se v duchu: „víme, že za vlastní bezpečnost jsme odpovědni především my sami“.  Během následující noci pokračovaly útoky z Gazy na civilní cíle v Izraeli a také Izraelské obranné síly útočily v Gaze. Kromě jiného byl leteckým útokem zbořen dům Ismaíla Haníji. Nikdo v domě nebyl přítomen. Haníja se, jak známo, nachází v Kataru, odkud zpovzdálí sleduje dění v Gaze.

Pokračovat ve čtení “28. červenec – další padlí a odhodlání v boji proti teroristům pokračovat” »

nemocnicePodle informací izraelských médií se během tohoto víkendu podrobila Amina Abbás, manželka předsedy Palestinské autonomie, Mahmúda Abbáse, operaci v soukromé  nemocnici Assuta Medical Center v Ramat Hachajal nedaleko Tel Avivu. Operace byla provedena v pátek a v neděli byla pacientka propuštěna do domácí péče. Pobyt Abbásovy manželky v izraelské nemocnici byl pojat velmi diskrétně a pod přísnými bezpečnostními opatřeními. Nikdo z personálu nebyl ochoten o prominentní pacientce hovořit.

Pokračovat ve čtení “Izraelský paradox – manželka palestinského vůdce Mahmúda Abbáse se léčí v Tel Avivu” »

GAZATak nám ve Svaté zemi skončily sněhové vánice, přívalové deště, zimnice a vichřice. Konečně je průjezdná dálnice mezi Tel Avivem a Jeruzalémem a v hlavním městě se po několika dnech nuceného „zimního spánku“ opět rozjela linka supertramvaje. Ulice ne již tak zasněžené metropole postupně zaplňují autobusy městské dopravy, aby zanedlouho v okolí trhu Machane Jehuda způsobily tradiční dopravní zácpu, jež je neodmyslitelnou částí jeruzalémského koloritu. Konečně se Elektrickým podnikům podařilo opět připojit poslední tisícovku domů k síti a lidé se vrátili po několika dnech svíčkového středověku do 21. století. Dnes se také začalo učit téměř ve všech školách. (Řeklo by se, že skončily uhelné prázdniny).

Pokračovat ve čtení “Ismaíl Haníje: za vše může izraelská soldateska – včetně počasí.” »

Ismajl Haníja

Ismajl Haníja

Zatímco se izraelští lékaři snažili zachránit život vnučce vůdce Hamasu, vyhrožoval představitel tohoto islámského teroristického hnutí útoky na Izrael.

Amal Haníja (Amal Haniyeh), roční vnučka vůdce a předsedy vlády Hamasu v Gaze Ismajla Haníji (Ismail Haniyeh), trpí vážnou infekcí zažívacího traktu, která zasáhla její nervový systém. Byla proto včera v kritickém stavu převezena do Izraele do Schneiderovy dětské nemocnice v Petach Tikvě.

Pokračovat ve čtení “Izrael se snažil zachránit život vnučce vůdce Hamasu, teroristé mezitím hrozili útoky” »

SISI

Abdel Fatah el-Sisi

Svět je zahlcen zprávami ze Sýrie a tak se poněkud jakoby pozapomnělo na problematiku Egypta. Nebude proto na škodu, když se osvěžíme posledními zprávami z této země. Egyptský ministr obrany Abdel Fatah el-Sisi včera prohlásil, že již 3. července Izrael souhlasil s převedením bezpečnostní zodpovědnosti v pásmu Gazy z izraelské na egyptskou stranu, konkrétně na složky egyptské vojenské rozvědky. Generál el-Sisi také oznámil, že ve čtvrtek, 12. září vjely dva egyptské tanky do Pásma Gazy, aby tam plnily dané bezpečnostní úkoly. Tento krok byl podle ministrových slov předem dohodnut s předsedou Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Vláda Hamásu v Gaze je znepokojena možností, že by egyptské armádní síly mohly obsadit Pásmo Gazy.

Pokračovat ve čtení “Aktuální situace v Egyptě a Gaze” »

Haniye a Mashaal

Haniye a Mashaal

Ismail Haniye, skutečný předseda vlády v Gaze,  použil v úterý (25.12.2012) konferenci pro otázky vzdělávání k tomu, aby napadl Izrael. Podle televizního kanálu 10, který citoval Hanyeho projev na mezinárodní konferenci o vzdělávání se Haniye vyjádřil zcela jednoznačně: „Izrael je rakovinný nádor, který musí být být odstraněn a vykořeněn.“„Paže odporu a bojovníků džihádu začaly s odstraňováním zhoubného nádoru a budou bojovat do ukončení okupace celé Palestiny. Alláh nám pomůže zrušit okupaci.“ Řekl Hanyie před delegáty z Egypta, Tunisu a Kataru.

Pokračovat ve čtení “Haniye: Izrael je rakovinný nádor” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv