… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Itamar Ben-Gvir

Zlatá brána foto Wikimedia

Zlatá brána foto Wikimedia

V neděli večer zatkla izraelská policie čtyři dívky, které se modlily u jedné z bran jeruzalémského starého města – u Zlaté brány, či Brány slitování.Podle židovské  tradice má právě touto branou přijít do Jeruzaléma Mesiáš. Brána sama je zazděná od 16. stol a muslimové před ní mají hřbitov, který má zabránit Mesiášovi vstoupit do Starého města a na Chrámovou horu. Čtyři dívky si vybraly toto místo pro modlitbu. Izraelská policie je pro jistotu zatkla a uvalila na ně vazbu, kterou zdůvodnila tím, že by svým činem (modlitbou) mohly vyprovokovat hněv Arabů. českému čtenáři se takový postup může zdát nepochopitelný, ale jedná se o jeden ze způsobů, jak izraelská policie úzkostlivě dbá na to aby nedošlo k provokací ze strany židů. Není tak úplně jasné jestli tato úzkostlivá péče je v souladu s proklamovanou svobodou náboženství. Advokát Itamar Ben-Gvir, který nezletilé zastupuje poukázal na to, že soudy již několikrát vydaly rozhodnutí, že nezletilí v takových případech nebudou zatýkáni, ale policie rozhodnutí soudů nerespektuje.

Pokračovat ve čtení “4 dívky zatčeny protože se modlily u Zlaté brány v Jeruzalémě” »

Síla Izraele - volební lístek do 19. KnesetuOcma LeJisrael (Síla Izraeli, עוצמה לישראל), s oficiálním názvem kandidátky – Síla Izraeli vedená Arjem Eldadem a Michaelem Ben-Arim (עוצמה לישראל בראשות אריה אלדד ומיכאל בן ארי), je pravicová národně orientovaná židovská strana, založená v listopadu 2012 poslanci Eldadem a Ben-Arim, kteří odešli z Ichud Leumi (Národní jednoty).

Strana se staví proti jakýmkoliv územním ústupkům vůči palestinským Arabům a samozřejmě také proti vzniku arabského Palestinského státu kdekoliv v Judeji, Samaří a Gaze.

Pokračovat ve čtení “Ocma LeJisrael (Síla Izraeli) – kandidátka do 19. Knesetu” »

Gadi Šamni

generálmajor Gadi Šamni

Generálmajor Gadi Šamni (Gadi Shamni, גדי שמני), současný izraelský vojenský přidělenec ve Washingtonu, opustí v brzké době aktivní vojenskou službu.

Náčelník generálního štábu generálporučík Beny Ganc (Benny Gantz) již vyhověl Šamniho žádosti o propuštění do civilu po 35 letech v uniformě Izraelských obranných sil.

Šamni sloužil jako vojenský tajemník předsedy vlády Ehuda Olmerta a předtím jako velitel Středního velení, velitel operační divize generálního štábu, velitel pěchoty a výsadkářů, velitel Gazanské divize a v dalších pozicích.

Pokračovat ve čtení “Generálmajor Gadi Šamni odchází z armády” »

Itamar Ben Gvir se svým psem Čompym

Itamar Ben Gvir se svým psem Čompym

Pravicový aktivista Itamar Ben-Gvir (איתמר בן-גביר) byl dnes Městským soudem v Jeruzalémě v celém rozsahu zproštěn obvinění, že podporoval „zakázaná teroristická hnutí“ Kach (כ“ך) a Kahane Chaj (Kahane žije, כהנא חי).

Ben-Gvir byl v roce 2006 obviněn, že z pronajatého bytu na ulici Agripas v Jeruzalémě prováděl jménem zmíněných organizací činnost. Podle obžaloby měl velké množství materiálů týkajících se obou hnutí, včetně plakátů, letáků, CD.

Pokračovat ve čtení “Itamar Ben-Gvir zproštěn obvinění z podpory „teroristických hnutí“” »

Nadia Matar z hnutí Ženy v zeleném (נשים בירוק)

Nadia Matar z hnutí Ženy v zeleném (נשים בירוק)

Soudkyně předevčírem rozhodla, že Izraelská policie musí odškodnit skupinu předních židovských nacionalistických aktivistů za jejich zatčení a zadržování před 2,5 roky.

Nacionalisté, mezi nimiž byli Itamar Ben Gvir, Noam Federman, Daniela Weiss, Nadia Matar a Jehudit Kacover (Yehudit Katzover), byli zadrženi, kdy v září 2008 chtěli uspořádat protest před domem tehdejšího velitele Středního velení Izraelských obranných sil generálmajora Gada Šamniho (Gad Shamni).

Pokračovat ve čtení “Izraelská policie musí odškodnit židovské nacionalisty za zatčení” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv