… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
jaderné zbraně

Benjamin Netanjahu a Ehud Barak, fotografie 7. října 2012 provázela zprávu o hodinu a půl trvajícím jednání mezi čtyřma očima o íránském jaderném programu

Benjamin Netanjahu a Ehud Barak; fotografie 7. října 2012 provázela zprávu o hodinu a půl trvajícím jednání mezi čtyřma očima o íránském jaderném programu

Ehud Barak, zastával řadu let vysoké vojenské a následně politické funkce, včetně postu předsedy vlády a naposledy ministra obrany Izraele. Není proto divu, že se v důchodu rozhodl namluvit své paměti. Zveřejnění částí nahrávek, včetně velmi citlivých nedávných událostí, však vyvolává skandál.

Pokračovat ve čtení “Skandál s paměťmi Ehuda Baraka: Vyzrazeny tajné informace o plánu útoku na Írán” »

systém S-300Snad v každé knížce židovských vtipů najdete tento: Kohn potká Roubíčka a říká: „Roubíček mám na nádraží vagón svíček, lacino – chtěj je koupit? Jsou opravdu laciný.“ Roubíček se jde tedy na nádraží podívat na to zboží a zjistí, že svíčky nemají knoty. Rozhořčeně se vrátí ke Kohnovi a říká: „Kohn, ty svíčky nemaj knoty, nedá se s nima svítit.“ Načež Kohn s klidem odpoví: „Roubíček, ty svíčky nejsou na svícení, ale na kšeft.“ Nemohu si pomoct, ale na tenhle vtip jsem si vzpomněla, když jsem se dočetla, že Írán v důsledku zrušení sankcí, kvůli nimž nemohl koupit v roce 2010 ruské rakety S-300, je teď koupí, protože už může (konec konců záloha byla Rusku vyplacena). Ruský ministr zahraničí se je mezitím pokoušel prodat do Sýrie, což tedy jaksi nevyšlo, asi proto, že Sýrie neměla dost peněz anebo přestala existovat, anebo už je nepotřebuje. A léta běží a na nějakém nádraží nebo možná skladu pořád leží ty divné rakety, rozbušky patrně mají. USA z nějakého důvodu rozhodly, že Írán je vlastně košer, sice ne tak úplně čistý z lidskoprávního hlediska, ale USA patrně vychází z přísloví „co si doma uvaří, ať si doma sní“. Také s Izraelem nemají v Íránu moc dobré plány, tedy spíš špatné, tedy pro Izrael špatné, ale koho zajímá maličký Izrael, když si hrají velmoci.

Pokračovat ve čtení “Ruské rakety S-300 prodány – Íránu” »

Mezinárodní společenství křesťanů a židů (IFCJ)

V reakci na dosažení dohody o íránském jaderném programu mezi Islámskou republikou a skupinou 5+1 mocností zahájilo Mezinárodní společenství křesťanů a židů (International Fellowship of Christians and Jews, IFCJ) kampaň, jejímž cílem je přimět miliony amerických křesťanů, aby se obrátili na Kongres USA se žádostí o zamítnutí ratifikace smlouvy.

ICFJ varuje, že Íránu nelze důvěřovat a že íránským cílem je zničit jak Izrael, tak USA.

Pokračovat ve čtení “Kampaň křesťanů v USA proti jaderné dohodě s Íránem (+ video)” »

jaderný Írán

V kontextu židovských dějin v Evropě je třeba zvažovat i možnost, že Evropská politika na Blízkém východě není tragickým omylem, ale tragickým záměrem byť třeba jen na úrovni kolektivního podvědomí.

Evropská unie se dohodla s Íránem na jeho jaderném programu a na okleštění pravomocí Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Na základě této dohody může Írán zcela legálně a beztrestně bránit v inspekci jakéhokoli místa po 24 dní (14 dní jednáváním s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, 7 dní projednáváním ve Společné komisi a 3 dni má na implementaci přístupu).
Pokračovat ve čtení “Dohoda EU s Íránem vylučuje řešení na bázi dvou států” »

jaderný Írán

jaderný Írán

Šest světových mocností a Írán ráno 14. července 2015 ve Vídni oznámily dosažení komplexní dohody o íránském jaderném programu na následující desetiletí výměnou za zrušení veškerých protiíránských sankcí. Zatímco Západ a liberálnější část Íránu slaví, Izrael se i nadále obává, že Islámská republika maskuje civilním jaderným programem vývoj jaderných zbraní a dohoda jí k tomu definitivně otevře dveře.

Pokračovat ve čtení “Přelomová dohoda světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu” »

Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015

Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015

Saúdie a Rusko včera v Moskvě podepsaly šest mezinárodních smluv, mezi nimi i dohodu o „mírovém využití jaderné technologie.“ Informaci přinesla Saúdská tisková agentura (SPA) a další saúdskarabská média v souvislosti s včera zahájenou návštěvou saúdské delegace vedené Mohamedem bin Salmanem bin Abdulazízem, zástupcem saúdského korunního prince, ministrem obrany a předsedou Rady pro ekonomické záležitosti a rozvoj.

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie a Rusko uzavřely dohody o jaderné, ropné a vojenské spolupráci” »

Radiální kompresor vyráběný Howden ČKD (ilustrační foto)

Howden ČKD Multi-stage Centrifugal Compressor

jaderný Írán

jaderný Írán

Česká republika počátek letošního roku zablokovala velkou dodávku kompresorů společnosti Howden ČKD Compressors s.r.o. do Íránu. Přestože samotné kompresory nejsou na seznamu zboží, zakázaného k prodeji Islámské republice, mohly by být využity při jaderné výrobě. Informací přinesl včera před půlnocí Reuters.

Eretz.cz jako první přináší podrobnosti v češtině.

K zablokování obchodu došlo poté, co falešné dokumenty o konečném odběrateli vzbudily pozornost odborníků z OSN a západních zdrojů. „Zprostředkovatel a přepravní společnost, zapojení do obchodu, dodali falešné dokumenty, aby zakryly původ, pohyb a cíl dodávky, a to s úmyslem vyhnout se vývozním kontrolám a sankcím,“ uvedl zdroj obeznámený s věcí.
Pokračovat ve čtení “Reuters: Český stát zablokoval dodávku rizikových kompresorů Íránu” »

systém S-300

protiletecký raketový systém S-300

Když Rusko před týdnem oznámilo, že dodá Íránu obranné raketové protiletecké systémy S-300, vyvolalo to kritiku Izraele i USA. A očekávání, zda kromě kritiky přijde ještě nějaká ostřejší reakce. Nyní se zdá, že k jedné by dojít mohlo, byť nikoliv od Američanů.

Protiletecký obranný systém S-300 Rusové slíbili prodat Islámské republice již před lety. Íránci chtěli systémem výrazně posílit své obranné kapacity a pokusit se tak zmařit případný izraelský či izraelsko-americký letecký úder na svá jaderná zařízení, o nich Američané a Izraelci mají podezření, že slouží výrobě jaderné zbraně.

Pokračovat ve čtení “Rusko dodá Íránu rakety, Izrael zbraně Ukrajině?” »

projev Benjamina Netanjahua v Kongresu USA, 3. 3. 2015Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dnes pronesl projev na společném zasedání Sněmovny reprezentantů a Senátu Kongresu USA. Vysoce ocenil americko-izraelské vztahy, poděkoval Spojeným státům a jejich představitelům – zejména prezidentu Baracku Obamovi – za podporu Izraele a apeloval na odmítnutí dohody s Íránem, která by Islámské republice umožnila pokračovat v jaderném programu.

Projev, přerušovaný mnohokrát potleskem ve stoje, přinášíme v původním znění ve formě videozáznamu a přepisu.

Pokračovat ve čtení “Projev Benjamina Netanjahua v Kongresu USA (+ foto, video)” »

Izraelské letectvo

Izraelské letectvo (ilustrační foto)

Saúdská Arábie je ochotna umožnit izraelským bojovým letounům průlet svým vzdušným prostorem k útoku na íránský jaderný program. Podmínkou je, že dojde k „určitému pokroku“ v jednáních mezi Izraelem a palestinskými Araby. Informaci přinesl předevčírem Kanál 2 izraelské televize s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený evropský zdroj.

Přelet přes saúdské území by Izraelcům zkrátil vzdálenost k cílům na jihu Íránu a umožnil vést úder nečekaněji a bez nutnosti tankování.

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie ochotna povolit Izraeli přelet k úderu na íránská jaderná zařízení” »

Raketa Fateh 110

Raketa Fateh 110

Předevčírem  (21.11.2014) polooficální íránská tisková agentura FARS oznámila, že jejich země made in Irandodala libanonskéomu šíitskému hnutí Hizballáh nové rakety středního doletu. Rakety mají dolet 250-350 km a jejich hlavice mohou pojmout až 500 kg výbušniny. Nyní tedy mají teroristé z Hizballáhu rakety, které podle slov Íránců mohou zasáhnout Dimonu, kde se nachází izraelský atomový reaktor. Zástupce velitele íránských vzdušných sil generál Sayyid Majíd Musawí uvedl, že nyní má libanonské hnutí odporu možnost zasáhnout všechny cíle, ať jsou na jihu nebo na severu okupované Palestiny (to je podle Íránců název pro Izrael, v jeho součsných hranicích). Hnutí odporu má k dispozici rakety „Fateh“, které může kdykoli použít. Íránské prameny sice neuvedly jak se rakety do Libanonu dostaly, ale zdůraznily, že jsou vybaveny moderním navigačním systémem, který je přesně navede na cíl. Podle íránských agentur izraelský atomový reaktor v Dimoně je nyní pro libanonské hnutí odporu lehkým terčem. Dosud nebylo uvedeno o jaký počet raket se jedná. Tuto informaci je třeba také vidět v souvislosti s jednáními o jaderném programu Íránu, která právě probíhají ve Vídni.
Pokračovat ve čtení “Írán dodal libanonskému Hizballáhu rakety „Fateh 110“” »

Šimon Peres v Číně

Prezident Šimon Peres spolu s velkou delegací izraelských podnikatelů navštívil ve dnech 8.-10. dubna Čínu na pozvání čínského prezidenta Xi Jinpinga. Prezident Izraele byl přijat se všemi poctami náležejícími hlavě státu a atmosféra během jednání s čínským protějškem byla velice přátelská. Prezident Xi Jinping ujistil prezidenta Perese o pochopení, které má Čína pro otázku bezpečnosti Izraele a o tom,  jak si váží odvahy jednat s Palestinci o míru. Čína dění na Středním východě velice bedlivě sleduje a o situaci se na místě přesvědčil i ministr zahraničí během své zimní návštěvy v Izraeli, Palestinské samosprávě a dalších zemích Blízkého východu. Čína je mimo jiné donátorem budovy palestinského ministerstva zahraničí v Ramalláhu.

Pokračovat ve čtení “Prezident Šimon Peres navštívil Čínu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv