… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jean-Louis Tauran

kardinál Jean Louis Tauran

kardinál Jean Louis Tauran

Rimini. Italský katolický mítink otevřel svým vystoupením kardinál Jean Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog. V Rimini jej požádal o rozhovor kolega z italské redakce Luca Collodi, který se jej nejprve zeptal na náboženské pozadí dnešních konfliktů, a kardinál Tauran odpověděl:

Dnes neexistuje jediný konflikt, který by měl náboženskou povahu. Všechny konflikty, s nimiž se potýkáme, mají bohužel politické důvody. Díváme-li se však na dnešní svět, nemůžeme jej pochopit bez náboženství. To je velký paradox. Před sto lety nám říkali, že Bůh je mrtvý, ale vidíme, že není, protože je velmi přítomný. Tento paradox nás nutí, abychom vedli dialog, protože Bůh k životu dnešního člověka patří. Člověk je „živočich“ náboženský.

Pokračovat ve čtení “Kardinál Tauran: Žádný dnešní konflikt není náboženský” »

RamadánVatikán. „Společně s papežem Františkem vám přejeme, aby plody ramadánu a radost svátku Íd al-Fitr přinesly pokoj a prosperitu a napomohly vašemu lidskému a duchovnímu růstu“, píše kard. Jean-Louis Tauran v poselství, adresovanému „muslimským bratrům a sestrám“. Postní měsíc ramadán začal ve čtvrtek 18. června a vyvrcholí zmíněným svátkem, který oznamuje přerušení půstu.

Předseda Papežské rady pro meziboženský dialog poznamenává, že radost letošního svátku je zastíněna vzpomínkou na drahé, kteří ztratili život či majetek, nebo utrpěli fyzické, duševní, ba i duchovní násilí. „Etnická a náboženská společenství v četných zemích tohoto světa procházejí obrovským a nespravedlivým utrpením, které se projevuje vraždou jejich členů, ničením kulturního a náboženského bohatství, nucenou migrací, znásilňováním žen, zotročováním a prodejem lidí, obchodem s orgány a dokonce prodejem mrtvých těl!“, píše kard. Tauran a pokračuje: „Jsme si vědomi závažnosti, jako tyto zločiny mají samy o sobě. Jsou však ještě odpornější kvůli pokusu ospravedlňovat je ve jménu náboženství, zatímco se jedná o jasnou manipulaci s náboženstvím, zacílenou na získání moci a bohatství.“

Pokračovat ve čtení “Křesťané a muslimové společně proti násilí páchanému ve jménu náboženství” »

Jean Louis TauranVatikán. Apoštolský stolec je stále otevřen dialogu s muslimy a nemusí tuto otevřenost opětovně potvrzovat. Něco takového je však třeba očekávat od představitelů islámu – poznamenal předseda Papežské rady pro Mezináboženský dialog v rozhovoru pro francouzskou agenturu AFP. Kardinál Jean Louis Tauran tak reagoval na nedávné vyjádření diplomatického poradce univerzity Al Azhar v Káhiře, nejvyšší oficiální autority sunnitského islámu. Mahmoud Abdel Gawad v rozhovoru pro italský deník Il Messaggero totiž prohlásil, že papež František je ve světě lépe přijímaný než jeho předchůdce a že se čeká na jeho další kroky.
Pokračovat ve čtení “Kardinál Tauran: V dialogu s muslimy nelze mlčet o diskrimanci křesťanů v islámských zemích” »

Dauhá. Těžko říci, kdo stojí za útoky na křesťany na blízkém východě. Jisté je pouze to, že se stali hlavním cíle agrese – řekl kard. Jean-Louis Tauran v rozhovoru pro arabskou televizi Al-Džazíra. Ve dvacetiminutovém rozhovoru měl šéf Papežské rady pro mezináboženský dialog nelehký úkol. Odpovídal na několik desítek otázek o obtížích ve vztazích mezi křesťany a muslimy, počínaje přednáškou Benedikta XVI. v Řeznu až po situaci ve Svaté zemi.

Pokračovat ve čtení “Kardinál Tauran pro Al-Džazíru: konflikt civilizací je konfliktem neznalosti” »

bazilika Božího hrobu v JeruzaléměŘím. Pokud by Jeruzalém nezískal mezinárodní statut města třech náboženství, mohla by se bazilika Božího hrobu stát mešitou – varuje kard. Jean Louis Tauran. Podle mínění předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog a bývalého šéfa vatikánské diplomacie je islamizace míst křesťanského kultu možná.

Mohlo by se tak stát, pokud by část Jeruzaléma byla začleněna do palestinského státu a nějaká skupina muslimských fundamentalistů by se rozhodla učinit mešitu na místě Ježíšova hrobu, podotýká kard. Tauran, který tak působivě apeloval na jednání o statutu Svatého města v rámci mírových dohod.

Pokračovat ve čtení “Bazilika Božího hrobu by se mohla stát mešitou, pokud by připadla Palestinské samosprávě” »

Vatikán.Ve vztazích s muslimy jsme takříkajíc odsouzeni k dialogu. Nemáme volbu. Alternativou je vzájemná ignorace nebo násilí – varuje kard. Tauran. Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog to řekl po návratu z Jordánska, kde se účastnil katolicko-muslimského fóra, což je platforma dialogu, kterého se účastní zástupci 138 islámských intelektuálů, kteří oslovili Benedikta XVI. po jeho přednášce v Řeznu roku 2006.

Na setkání bylo probráno samotné jádro papežovy řezenské přednášky, totiž vztah mezi rozumem a vírou. Na čele katolické delegace stál kard. Jean Louis Tauran, který Vatikánskému rozhlasu řekl:

Pokračovat ve čtení “Kardinál Tauran: Ve vztazích s muslimy nemají katolíci jinou volbu než dialog” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv