… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jižní Súdán

Foto Times of Israel

Foto Times of Israel

Dnes již po druhý den trvají protesty ilegálních přistěhovalců z Jižního Súdánu a Eritree. Všichni protestující se vydali před zastupitelské úřady USA a evropských zemí a také misi OSN pro uprchlíky, která se nachází v Tel Avivu. Před velvyslanectvím USA se setkali s obyvateli jižního Tel Avivu, kteří protestují proti přítomností ilegálních přistěhovalců v jejich čtvrti. Samozřejmě hrozil střet, kterému, ale zabránili levicoví aktivisté, kteří logistiku veškerých demonstrací organizují. Je pro ně velmi důležité, aby nedošlo k násilí či krádežím, protože jedině tak se stanou demonstrace věrohodnými. Někteří poslanci pravicových stran již podali stížnost k právnímu poradci vlády protože předpokládají, že protesty jsou  financovány ze zahraničí. Nelze opomenout, že drtivá většina těchto ilegálních přistěhovalců jsou muslimové a pobývali delší dobu v Egyptě. Na první pohled je tedy nelogické, proč hledají asyl právě v Izraeli, který podle propagandy je k muslimům tak nepřátelský. Izraelská společnost se tedy dělí na dvě skupiny, jedna která říká, že tito ilegální přistěhovalci mají právo na důstojný život a Izrael jim ho má poskytnout. Druhá část společnosti a s ní i předseda vlády Benjamin Netanjahu říká, že se nejedná o uprchlíky a azylanty, ale o žadatele o práci, kteří mohou destabilizovat společnost. Poslankyně za stranu Likud Miri Regev řekla, že je třeba uvažovat na základě židovské tradice, která vychází z příkazu „chudí tvého města jsou přednější“ je tedy nutno podporovat vlastní sociálně slabé a teprve pokud je to možné,  pomáhat cizím. Předseda vlády Benjamin Netanjahu jednoznačně prohlásil, že nelegální přistěhovalci budou ze země vypovězeni a protesty toto rozhodnutí jeho vlády nijak neovlivní. Je třeba podotknout, že  Eritrea a Jižní Súdán mají s Izraelem diplomatické styky.

1551665_10153696412095511_446848534_nSložitá situace která vznikla tím, že vláda neřešila příliv ilegálních přistěhovalců z jižního Súdánu a Eritree, kteří se ilegálně dostávali do Izraele přes hranici s Egyptem.  Nyní když vytvořila internační tábor na jihu Izraele a snaží se prokázat, kdo je skutečný žadatel o azyl a kdo pouze přišel za lepším živobytím, rozhodli se  masivně protestovat. Dosud se tito ilegální přistěhovalci pohybovali převážně v jižním Tel Avivu, kde prudce vzrostla kriminalita, ale policie zasahovala pouze v jednotlivých případech. Nyní přišli demonstrovat do lepších čtvrtí Tel Avivu, což znamená, že patrně dojde ke střetům, které budou násilnější a situace může eskalovat.

Pokračovat ve čtení “Demonstrace nelegálních přistěhovalců na Rabinově náměstí v Tel Avivu + video” »

Kirche in NotVatikán. Papežská nadace Kirche in Not (Aid to the Church in Need, Církev v nouzi) v loňském roce zdvojnásobila svou finanční pomoc uprchlíkům. Na projekty pro uprchlíky věnovala 500 tisíc euro, tedy o sto procent více v porovnání s předchozím rokem, uvádí ve svém prohlášení. Papežská nadace tak pokračuje v díle, zamýšleném jejím zakladatelem O. Werenfriedem van Straaten.

Její činnost totiž začala péčí o čtrnáct milionů východoněmeckých uprchlíků v roce 1947. V současné době jsou cílovými zeměmi nadačních projektů Etiopie, Tunisko, Izrael, Myanmar a zejména pak Sýrie. Zde Kirche in Not již léta podporovala irácké uprchlíky a v loňském roce začala poskytovat pomoc více než dvěma a půl milionu interních běženců. Rodinám, které se uchýlily do Homsu, Damašku, Aleppa a západosyrského Údolí křesťanů nadace rozdělila pomoc v hodnotě 230 tisíc euro. Dalších 50 tisíc euro věnovala libanonské Charitě na zvláštní žádost maronitského patriarchy kard. Béchary Boutrose Raï.

Pokračovat ve čtení “Papežská nadace Kirche in Not loni zdvojnásobila pomoc uprchlíkům” »

SýrieŘím. Organizace spojených národů se na dvou předvčerejších tiskových konferencích v italském hlavním městě a Ženevě obrátila ke světu s globálním humanitárním apelem na rok 2013. Požaduje 8,5 miliardy dolarů, aby napřesrok, v rámci svých humanitárních programů, mohla financovat pomoc pro zhruba 51 milionů lidí v šestnácti nejkrizovějších oblastech. Sýrie mezi ně zahrnuta není.

Na tiskové konferenci vystoupil rovněž generální sekretář Caritas Internationalis Michel Roy. Nejkritičtější je situace v Somálsku, Súdánu a Jižním Súdánu: Nejtěžší je v Africkém rohu. V Somálsku se otevírá pozitivní perspektiva – teď je tam nová vláda, která chce podpořit iniciativy OSN. Krize v súdánském Darfúru trvá již deset let, stejně tak nikdy nekončí válka v pohoří Nuba. Humanitární krizí dále nejvíce trpí Demokratická republika Kongo, Keňa, Čad, Mali, Niger, Burkina Faso, Středoafrická republika a Mauretánie. Mimo africký kontinent pak Afghánistán, Haiti, Filipíny a Jemen.

Pokračovat ve čtení “Mezinárodní společenství pomáhá syrským rebelům dodávkami zbraní” »

Rudé moře (mapka)Izrael monitoruje aktivity Íránu ze svých základen v Eritreji. Uvádí to včerejší zpráva Stratfor Global Intelligence s tím, že Eritrea, nacházející se na pobřeží Rudého moře, je operační oblastí Izraele i Íránu, které se oba snaží v Africkém rohu zvýšit svůj vliv.

„Výměnou za zdroje, pravděpodobně také nízké částky v hotovosti a zbraně, Eritrea dává najevo ochotu stát se podpůrnou základnou blízkovýchodních mocností, které chtějí mít větší vliv v Africkém rohu,“ uvádí zpráva.

Pokračovat ve čtení “Stratfor: Eritrea dalším místem soupeření Izraele a Íránu” »

výbuch továrny v Chartúmu

výbuch továrny v Chartúmu

Čtyři vojenské letouny v noci z úterý na středu zaútočily raketami na továrnu na výrobu zbraní v Chartúmu, v které po zásazích vypukl mohutný požár. Oznámil to včera na tiskové konferenci súdánský ministr informací Ahmed Bilál Osman (Ahmed Belal Osman), který z úderu obvinil Izrael.

„Myslíme si, že bombardoval Izrael. Vyhrazujeme si právo reagovat na místě a v době, kterou si zvoláme,“ dodal s tím, že na izraelskou odpovědnost ukazují pozůstatky výbušnin.

Pokračovat ve čtení “Letecký úder zničil zbrojovku v Chartúmu, Súdán viní z útoku Izrael” »

Jeruzalém. Izrael rozhodl o vyhoštění Jihosúdánců žádajících o azyl. Jak uvádí agentura Sir, rozhodnutí jeruzalémského soudu se týká také dalších Afričanů na izraelském území, s vyjímkou uprchlíků ze severního Súdánu a z Eritreje, kteří mohou požádat o přiznání statutu uprchlíků. V současnosti je v Izraeli jeden až tři tisíce Jihosúdánců. Prvních 120 z nich už zemi opustilo. Od Izraele dostali na cestu 1300 dolarů za příslib, že se do této země už nevrátí.

Pokračovat ve čtení “Izrael vyhošťuje Jihosúdánce” »

Ministryně zemědělství Jižního Súdánu Betty Ogwar

Ilegální přistěhovalci z Jižního Súdánu, kteří se rozhodli dobrovolně opustit Izrael a vrátit se do Jižního Sudánu odletěli v něděli večer do jižního Sudánu. V jihoizraelském aradu se několik desítek rodin shromáždilo se zavadly v centru města, kde pro ně byly připravené autobusy, které je odvezly na letiště Ben Gurion.

Odhaduje se, že pouze v Aradu se usadilo několi tísíc Afričanů.  Arad leží nedaleko Mrtvého moře a  Ejn Bokek, kde se nachází většina hotelů. Michael Redbourne, obyvatel Aradu řekl, reportéru  Arutz Sheva, že děti plakaly a mnozí šli do bank zrušit účty.

Pokračovat ve čtení “Ilegální přistěhovalci z jižního Sudánu se loučí s Izraelem, se slzami, ale dobrovolně” »

Ali Ahmed Karti, Karel Schwarzenberg

Ali Ahmed Karti, Karel Schwarzenberg (kliknutím se obrázek zvětší)

Poslední měsíc jsme poněkud zanedbali informování o zajímavostech na Ministerstvu zahraničí České republiky. K proběhnuvší návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Egyptě se ještě vrátíme, o návštěvě „Palestiny a Kypru“ v nadcházejících dnech budeme informovat.

Dnes se omezíme na zprávu z 10. dubna 2012, kdy Karel Schwarzenberg přijal ministra zahraničních věcí Súdánu Aliho Ahmeda Kartiho. Ano, skutečně se jedná o ministra zahraničí vlády, v jejímž čele stojí prezident Umar al-Bašír (Omar al-Bashir), na něhož od roku 2009 je Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač pro zločiny proti lidskosti a genocidu.

Pokračovat ve čtení “Karel Schwarzenberg v dobré náladě s vyslancem genocidního zločince” »

most v Džubě, hlavním městě Jižního Súdánu

Nejmladší stát světa – Jižní Súdán – je poté, kdy byl před 2 dny oficiálně uznán Státem Izrael, na cestě stát se příjemcem dlouhodobé izraelské mise, poskytující humanitární pomoc.

Projekt, který bude realizovat IsraAID: Izraelské fórum pro mezinárodní humanitární pomoc, bude částečně financován Židovskou federací Velkého Toronta (The Jewish Federation of Greater Toronto), Americkým židovským kongresem (AJC) a dalšími organizacemi.

Pokračovat ve čtení “IsraAID pomůže komunitám v Jižním Súdánu” »

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera na zasedání vlády oznámil, že Izrael uznává nově vyhlášený stát Jižní Súdán.

„Včera se zrodil nový stát, Jižní Súdán,“ uvedl premiér. „Tímto oznamuji, že Izrael uznává Republiku Jižní Súdán. Přejeme jí úspěch. Je to země usilující o mír a my s ní s potěšením budeme spolupracovat s cílem zajistit její rozvoj a prosperitu. Blahopřejeme Jižnímu Súdánu.“

Pokračovat ve čtení “Izrael uznal nezávislý Jižní Súdán” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv