… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
John Kerry

Izrael (mapa)Izrael ostře odmítl možnost, že by v rámci urovnání občanské války v Sýrii odevzdal svému arabskému nepříteli Golanské výšiny. S tímto vývojem počítá mírový plán, který při jednáních v Ženevě pro Sýrii prosazují Rusko a USA, tedy mocnosti, které si ze Sýrie dělají střelnici k předvádění svých zbraní.

V Sýrii již od roku 2011 zuří krutá občanská válka, v níž proti sobě stojí režim sekulárního prezidenta Bašára Assada, Islámský stát, jiné islamistické organizace a Kurdové.

Pokračovat ve čtení “Benjamin Netanjahu: Izrael nikdy neopustí Golanské výšiny (+ foto, video)” »

Těsně před odletem do Říma řekl dnes (v pondělí ráno) předseda vlády následující: „Během minulých lest se vždy čas od času objevily pokusy diktovat nám podmínky, které by poškodily bezpečnost Izraele a nepřispěly ke skutečnému míru. Tentokrát také nepodlehneme diktátu jednostranných kroků, které jsou časově omezené, v této době, kdy se po celém světě šíří radikální islám.“ K současné situaci v Austrálii, řekl : „V realitě, kdy islámský teror rozprostírá své sítě na každém místě, se budeme bránit jakémukoli  pokusu, aby se tento teror dostal k nám domů, do Izraele a toto říkám, zcela jednoznačně. Neustoupíme diktátu v jakékoli formě. uzavřel prohlášení Netanjahu. V Římě se Netanjahu setká s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Natanjahu chce přesvědčit Spojené státy, aby na pokus palestinské  delegace, vyhlásit stát s tím, že Izrael dostane dva roky na to, aby vyklidil Judeu a Samaří a tak „ukončili okupaci“,  uvalili  veto. Palestinci s tímto návrhem přišli dříve, než se předpokládalo.  Obama a jeho evropští spojenci chtějí palestinský návrh použít jako nátlak na Izrael. Na druhou stranu by taková zrada Izraele posílila pozici Netanjahua ve volbách 17. března.

Pokračovat ve čtení “Benjamin Netanjahu před setkáním s Johnem Kerrym v Římě – neustoupíme diktátu + video” »

John Kerry, Benjamin Netanjahu a Abdalláh II. Jordánský na záběru Kanálu 2 izraelské televize

John Kerry, Benjamin Netanjahu a Abdalláh II. Jordánský na záběru Kanálu 2 izraelské televize

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera navštívil Ammán, kde jednal s jordánským králem Abdalláhem II. o situaci v Jeruzalémě, kde v posledních týdnech panuje silné napětí mezi izraelskými Židy na straně jedné a palestinskými a izraelskými Araby na straně druhé.

Předmětem jednání byla zejména situace na Chrámové hoře, na níž dnes v srdci izraelského hlavního města stojí mešita Al-Aksá a Skalní dóm a která je po Mekce a Medíně třetím nejsvatějším místem islámu. Současně je ale Hora nejsvatějším místem judaismu, protože je místem, kde v minulosti stávaly oba židovské Chrámy. Na úbočí Hory se nachází světoznámá Západní zeď (známá též někdy jako Zeď nářků), místo modliteb nejen židovských poutníků z celého světa.

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér a jordánský král se shodli na snížení napětí v Jeruzalémě” »

primeri_5_av_5774

Příměří v podání Hamásu
Foto: Flash 90

Hamás opět porušil dohodu. Oboustranně dohodnuté „humanitární příměří“ vzalo dnes za své, když bylo z Gazy odpáleno několik raketových salv na Izrael. V oblasti jižní Gazy, alespoň podle palestinských zdrojů, vypukly těžké boje mezi teroristy a izraelskou armádou kolem 10. hodiny místního času. Údajně při nich bylo eliminováno 8 teroristů.
Spolu s Hamásem se na raketových útocích podílí i teroristická organizace Islámský džihád.
Pokračovat ve čtení “Hamás znovu porušil příměří a své závazky” »

Gaza Izraelští představitelé potvrdili, že dnes (v sobotu 26.7.2014) v 08:00 izraelského letního času vstoupilo v platnost časově omezené příměří.
Podle agentury AFP s příměřím souhlasí i Hamás. „Hamás souhlasí s dvanáctihodinovým příměřím, počínaje dnešním (sobotním) ránem“, sdělil AFP pod slibem anonymity představitel Hamásu.
Ještě předtím prohlásil zástupce USA, který doprovází ministra Kerryho, že Izrael oznámil jednostranné dvanáctihodinové příměří.
Mezitím pokračuje snaha o dosažení delšího příměří poté, co před několika hodinami izraelský kabinet jednomyslně odmítl Kerryho podmínky pro příměří.
Pokračovat ve čtení “Dvanáctihodinové příměří v Gaze” »

Liberman_Kerry_jpg

Foto: Ministerstvo zahraničí Izraele

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman byl přijat včera (9.4.) ve Washingtonu státním tajemníkem Johnem Kerrym. Oba státníci spolu jednali hodinu mezi čtyřma očima. Tématem rozhovoru byla jednání, které USA a EU vedou nyní s Íránem ve Vídni, situace v Sýrii a to zejména otázka likvidace chemických zbraní, které se tam nacházejí. John Kerry během následné tiskové konference zdůraznil, že nikterak neobviňuje Izrael ze současné krize mírových jednání s Palestinci, ale pouze analyzuje celý proces a zaujímá stanoviska k očekávaným  komplikacím během rozhovorů, které jsou neobyčejně  citlivé.  Ministr Leiberman, řekl, že Izrael má zájem pokračovat v mírových jednáních a již dokázal, že tyto rozhovory nikterak nepodceňuje a staví se k ním s vážností, což dokazují i vztahy jaké má Izrael s Jordánskem či Egyptem. Otázka je, zda se  i Palestinci  staví k rozhovorům s vážností a zda je jejich záměrem dospět k dohodě anebo hrát hru na vzájemné obviňování.

Pokračovat ve čtení “Ministr zahraničí Avigdor Lieberman jednal ve Washingtonu se státním tajemníkem Johnem Kerrym” »

imagesI3YI7OET

Poslanec Moše Feiglin

O současné situaci kolem přerušených mírových jednáních lze popsat stovky stran a stejně málokdo porozumí tomu, co se vlastně stalo a jaké to má příčiny. Proč John Kerry neuspěl s politikou pravidelných a dokonce neočekávaných návštěv na Středním východě, stejně  jako to dělal jeho mentor Henry Kissinger v sedmdesátých letech, kdy dosáhl jakéhosi příměří. Kerry sliboval zázraky a stejně jako veliké bylo očekávání tak veliké je i zklamání. Při jednáních hrálo nemalou roli i propouštění teroristů vězněných v Izraeli. Dříve, když byli propouštěni palestinští teroristé, tak jednou z podmínek bylo, aby neměli „krev na rukou“ to znamená, že se nedopustili vraždy. Tato podmínka se již neuplatňuje. Podle slov poslance Moše Feiglina požadoval Kerry v případě osvobození posledních 450 teroristů celkem neobvyklou podmínku. Žádný z teroristů se nesměl dopustit vraždy anebo pokusu o vraždu na americkém občanovi. To znamená že pokud byl při teroristickém útoku zabit občan USA nebudou takoví teroristé, přestože pykají za svůj čin v izraelském vězení, propuštěni. Byli-li zavraždění Izraelci anebo například Filipínci teroristé propuštěni být mohou (či podle Johna Kerryho musí). Znamená to tedy, že není krev jako krev. Pokud se americká administrativa chová takto pokrytecky není úspěch mírových jednání možný. Proč informace, která je známá všem ministrům vlády a zejména vyjednávačce Cipi Livni nikdo kromě poslance za stranu Likud – Moše Feiglina, nepublikoval a nepředložil ji k veřejné diskusi. Laskavý čtenář, ať sám zváží jakou cenu má taková podpora mírových jednání.

Pokračovat ve čtení “Propouštění teroristů a co jste o něm nevěděli” »

img463403

foto Flash 90

Kerryho blesková návštěva Izraele během níž se měl setkat jak s předsedou vlády Netanahuem, tak s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmoudem Abbásem, byla ukončena dnes dopoledne, aniž by se s Abbásem setkal. Večerní rozhovor s Netanjahuem se protáhl natolik, že již nebyl čas na setkání s Mahmoudem Abbásem. Kerry se pouze krátce setkal s  palestinským vyjednavačem Saíbem Irikátem (Saeb Erakat). Kerry opouští Izrael aby se účastnil již dříve sjednaných setkání v Evropě, do Izraele se vrátí ve středu. a v poledních hodinách se setká s Mahmoudem Abbásem v Ramalláhu. Pokračování jednání sebou nese otázky týkající se propouštění poslední skupiny z 450 teroristů. Izrael váhá s propuštěním těchto 26 teroristů ze dvou důvodů, jednak jsou mezi nimi občané Izraele a jednak důsledkem  předchozího propouštění  se zvýšila aktivita teroristů proti Izraeli. Irikát řekl, že Mahmoud Abbás souhlasí s pokračováním jednáním pouze z důvodu propouštění teroristů.
Pokračovat ve čtení “Kerry odlétá z Izraele, vrátí se ve středu” »

F140331ABG01-e1396290343827-635x357

(foto Times of Israel Amos Ben Gershom/ GPO/Flash90)

Ministr zahraničí USA John Kerry po jednáních s ruským ministrem zahraničí Lavrovem v Paříži nečekaně přiletěl do Izraele, aby zachránil mírový proces. Podle informace AFP telefonoval z Paříže  předsedovi vlády Netanjahuovi a sdělil mu že hodlá v Jeruzalémě a Ramalláhu jednat o situaci. V Paříži se vyjadřoval dosti neurčitě, dnes večer v Jeruzalémě má být dohodnuto propuštění posledních 26 teroristů  vězněných v izraelských vězeních – tolik ze strany Izraele a ze strany Palestinské správy má přijít souhlas s pokračováním mírových jednání do prosince 2014 s tím, že se Mahmoud Abbás neobrátí na OSN a nevyhlásí jednostranně stát.  Celkově tak Izrael propustí 450 teroristů, výměnou nedostává téměř nic, snad pouze mlhavý příslib o pokračování jednání, která dosud nikam nevedou. Anebo přece jen je tu ústupek ze strany USA – příslib, možnost propuštění Jonathana Pollarda. Podle některých zdrojů je možné, že Pollard bude propuštěn před svátkem Pesach tedy v polovině měsíce dubna. Nikdo z okolí předsedy vlády Izraele ani mluvčí Bílého domu tuto informaci nechtěl komentovat, proto je třeba jí zatím přijímat s rezervou.

Pokračovat ve čtení “Kerry nečekaně přijíždí do Izraele – propuštění Pollarda na obzoru?” »

E1

oblast E1 mezi Jeruzalémem a Maale Adumim

Tisíce Izraelců, odhadem nejméně 5 tisíc, se včera večer zúčastnily protestního pochodu v oblasti E1 mezi hlavním městem Jeruzalémem se zastavěnou částí města Ma’ale Adumim, aby daly najevo nesouhlas se současnými jednáními mezi Izraelem a Palestinskou správou.

Protestu se zúčastnili a k demonstrantům promluvili vysocí představitelé izraelské politické pravice, mezi nimi ministr dopravy a silniční bezpečnosti Jisrael Kac (Yisrael Katz) ze strany Likud , ministr bydlení a výstavby Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov), ministr zemědělství Jair Šamir (Yair Shamir) ze strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), předseda poslanců vládní koalice Jariv Levin (Yariv Levin) a poslanci Likudu Ze’ev Elkin a Dany Danon.

Pokračovat ve čtení “Tisíce Izraelců demonstrovaly proti cizímu nátlaku a pro výstavbu v Judeji a Samaří, včetně oblasti E1” »

imagesS laskavým svolením autora publikujeme jeho blog z Blog.Respekt.cz

Je jedna instituce na světě, před níž současní obyvatelé Bílého domu dokážou spoustu věcí utajit. Nemá se o tom mluvit, protože je to zlobí, nicméně shodou okolností je tou institucí právě Bílý dům. Tak jsem se právě dozvěděl od pana mluvčího ministerstva zahraničních věcí Spojených států, že kritika pana ministra Kerryho je nepřijatelná. Kerry měl strašně náročný týden a udělal spoustu důležitých věcí.Druhou nejnovější historkou z mírového procesu je rozhovor pana ministra s Mahmúdem Abbásem. Kerry údajně Abbásovi sdělil, že by mohl skončit jako Arafát. Kdyby Kerry poslouchal, co se děje v palestinských médiích, jako to dělám já, věděl by předem, jak tomu Abbás bude rozumět. Palestinská média, jak se bylo lze dočíst i na Novinkách, tvrdí, že Arafat byl zavražděn. V palestinském diskursu tedy nebyla Kerryho slova ničím menším než výhrůžkou smrtí. Pokud by se Kerryho slova naplnila tak, jak se to v místním diskursu běžně chápe, Abbás by se stal mučedníkem. Člen ústřední rady vládního hnutí Fatáh Džamál Muhejsen řekl, že pokud je tato zpráva pravdivá: „Znamená to, že Izrael zabil Arafata se svolením administrativy Spojených států.“ Kerry si podle něj v takovém případě zadělává na žalobu před Mezinárodním trestním soudem v Hágu.

Pokračovat ve čtení “Kerry napomáhá terorismu (a ani o tom neví)” »

Benjamin Netanjahu„Snahy uvalit bojkot na Stát Izrael jsou nemorální a nespravedlivé. Kromě toho nedosáhnou svého cíle. Zaprvé povedou k tomu, že Palestinci se budou držet svých radikálních pozic, což oddálí mír. Zadruhé mě žádný tlak nepřinutí ustoupit od životně důležitých zájmů Státu Izrael, zejména bezpečnosti občanů Izraele. Z obou těchto důvodů hrozby bojkotem Státu Izrael nedosáhnou svého cíle.“

Benjamin Netanjahu, předseda izraelské vlády 2. února 2014 před zahájením pravidelného každonedělního jednání vlády v reakci o den dříve pronesenou poznámku ministra zahraničí USA Johna Kerryho, že pokud zkrachují mírová jednání s palestinskými Araby, hrozba bojkotů vůči Izraeli vzroste

Pokračovat ve čtení “Snahy uvalit bojkot na Stát Izrael jsou nemorální a nespravedlivé. Kromě toho nedosáhnou svého cíle.” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv