… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jonathan Pollard

untitled

Dnes bylo uveřejněno, že Jonathan Pollard bude po třicetiletém věznění propuštěn tento pátek 20. 11. 2015. Podle zákona v USA se musí po dobu pěti let po předčasném propuštění zdržovat v USA, konkrétně v New Yorku. Ve věci jeho propuštění nebyly uveřejněny další informace, vzhledem k obavám o jeho bezpečnost.

obamaBIGPředseda vlády Benjamin Netanjahu jednal v prezidentem Obamou ve Washingtonu o vývoji situace na Středním Východě , o Íránu, o možném dvou-státním řešení a také o Jonathanu Pollardovi. Pollard má být v polovině listopadu propuštěn, po té kdy odpykal v americkém vězení třicetiletý trest za předávání informací Izraeli. Jeho přáním a přirozenou touhou bylo okamžitě po propuštění odcestovat do Izraele. Podle amerických zákonů. člověk, který odseděl ve vězení tak dlouhý trest nesmí po dobu 5 let opustit USA. Washington Post informoval, že prezident Obama se přes žádost předsedy vlády Netanjahua nehodlá ve věci angažovat a na přijatém ustanovení nic měnit nebude. Komu to připomene příběh z Geneze o tom, kdy faraon nedovolil tehdejším Hebrejcům pod vedením Mojžíše a Árona opustit Egypt, nemůže nevidět určitou paralelu. V Egyptě, to byl kolektivní trest, v USA se tento tvrdý postoj vztahuje na jednu osobu. A nelze nevzpomenout ani na americkou kampaň za osvobození ruských židů v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století, kdy pod starozákonním citátem „Let my people go.“ nakonec byli Židé z bývalého SSSR propuštěni. Věřme, že ani Pollard nebude muset čekat dalších dlouhých 5 let.

demonstrace za propuštění Jonathana Pollarda

demonstrace za propuštění Jonathana Pollarda

Bývalý civilní analytik námořnictva USA Jonathan Pollard (יונתן פולארד), který byl odsouzen k doživotnímu vězení za špionáž pro Izrael, bude podmínečně propuštěn na svobodu 20. listopadu 2015 poté, co si odpyká 30 let trestu.

„Rozhodnutí o propuštění na podmínku přijala jednomyslně tříčlenná komise, která rozhodla nezávisle na jakémkoliv jiném vládním úřadu USA,“ uvedl v prohlášení Pollardův právník. „Rozhodnutí nemá spojitost se současným vývojem na Blízkém východě.

Pokračovat ve čtení “Izraelský špion Jonathan Pollard bude v USA po 30 letech propuštěn na svobodu” »

Jonathan Pollard

Jonathan Pollard

Na počátku tohoto těžkého týdne v židovském kalendáři,  kdy si židé připomínají největší tragedii ve svých dějinách, totiž dvojí zboření jeruzalémského Chrámu (v roce 586 př. o.l. a v roce 70 o.l.) pronikly do médii informace o předpokládaném propuštění Jonathana Pollarda z vězení. Anonymní zdroje informují, že věc nemá souvislost s dohodou s Íránem, jejíž důsledek je značné ochlazení vztahů mezi USA a Izraelem.

Pokračovat ve čtení “Bude Jonathan Pollard po třiceti letech věznění propuštěn?” »

Jonathan Pollard; foto: Wikimedia Commons

Jonathan Pollard; foto: Wikimedia Commons

S blížícím se svátkem Pesach, který je označován také jako svátek svobody nelze nepřipomenout, že v USA je již téměř třicet let vězněn Jonathan Pollard, který se provinil špionáží ve prospěch Izraele. V posledních dnech často slyšíme, že vztahy mezi Izraelem a USA jsou napjaté. Byly doby, kdy v Izraeli vládli levicoví předsedové vlády a oblíbený prezident Šimon Peres a přesto žádný z prezidentů neučinil gesto, kterým by osvobodil pro-izraelského špiona. V dobách kdy Izrael propouštěl po stovkách arabské teroristy, vrahy se spřátelená velmoc neodhodlala ke gestu, které by dalo svobodu člověku, jehož trest je dávno odpykán. Modlitby jsou vždy ten nejhlubší a nejniternější nástroj prosby o milost, jistě i modlitba pro úplně cizího člověka, kdy jediná odplata může být pocit, že přispíváme k dobru a svobodě. Věřme, že právě nyní, kdy vztahy mezi USA a  Izraelem jsou zbaveny pozlátka vzájemných sympatii mezi prezidenty  či s předsedou vlády, je naděje na racionální úvahu a Pollard bude propuštěn.

Pokračovat ve čtení “Jonathan Pollard vězněný v USA již téměř 30 let + video” »

rauljanuca_250_200Opravdu unikátní aktuální foto – kubánský prezident Raúl Castro zapaluje po šabatu (20.12. večer) pátou chanukovou svíci. Předsedkyně kubánské židovské obce Adela Dworin se pochvalně vyjádřila o zahájení rozhovorů mezi Raúlem Castrem a Barakem Obamou. Tyto rozhovory přiblíží též znovunavázání diplomatických vztahů mezi Kubou a USA. Dworin také vyjádřila uspokojení, že byl propuštěn z kubánského vězení americký židovský podnikatel Alan Gross, kterého režim vinil ze špionáže pro Spojené státy. Naopak, v USA byli propuštěni tři Kubánci obvinění americkými úřady také ze špionáže ve prospěch Kuby. Jak Dworin prohlásila, v těchto krocích obou zemí vidí opravdovou cestu ke smíření. Dworin též uvedla, že se nacházíme v týdnu, kdy slavíme Chanuku, svátek světel a zázraku. Těmito slovy připomněla též překvapivé propuštění Alana Grosse. Doufejme, že se velmi brzy normalizují vztahy mezi Kubou a Spojenými státy, což zajisté pozitivně odrazí na životě především prostých Kubánců.
Pokračovat ve čtení “Chanukové světlo na Kubě” »

ULC-RamadanDnes začíná muslimský svátek Ramadán, který slaví téměř dvacet procent světové populace. Také v  Izraeli a na Středním východě začnou dnes oslavy a naivně se můžeme domnívat, že s nástupem svátku se  letos něco změní. Například, že muslimové naleznou inspiraci v tom, jak nazývají Boha – všeslitovný a milosrdný. Kdyby tak totiž učinili, tak by mohli propustit tři izraelské mladíky, které již 17 dnů drží v zajetí neznámo kde. Na cti by jim takový skutek neubral, protože by prokázal hloubku náboženského prožitku, přeneseného do běžného života (tím nechci říci, že únosy mladých Izraelců jsou součástí běžného života). Také by mohli přestat střílet rakety z Gazy na izraelské děti, ženy, důchodce, sportovce, dělníky, inženýry, učitelky, sekretářky, doktory a zdravotní sestry – krátce na civilisty a také vojáky podle vzorce padni komu padni. Tímto způsobem by si také ušetřili izraelské protiútoky, které ohrožují muslimy a muslimky ať už se modlí, postí, nebo pokradmu ukusují nějaké to zakázané jídlo, či hodují po setmění. Také v Sýrii by mohli proti sobě přestat bojovat muslimové a ušetřit tak život nejednoho věřícího. Konec konců i americký prezident Obama, který byl ve svém dětství ovlivněn islámem, by mohl učinit kroky, které by vedly k propuštění Jonathana Pollarda, vězněného v USA již více než 29 let za vyzrazení některých informací Izraeli. Odstupující izraelský prezident Šimon Peres jej o to během své návštěvy USA také požádal. Náboženství totiž umožňuje vycouvat z některých pozic, aniž by byla pošlapána důstojnost.  V případě Obamy by asi spíš musel podlehnout žádosti devadesáti jedna letého prezidenta, jehož prosba skutečně zní jako vyplnitelná. Věřící Izraelci a Židé na celém světě se také modlí za životy unesených  a ani  IDF nezahálí, hledá unesené a zatýká podezřelé z účasti na únosu. Probíhají také jednání mezi izraelskými politiky a umírněnými politiky na straně palestinské. Modlitby za záchranu za unesené mladíky jsou pronášeny tradičně s jejich židovskými jmény. Gilad Michael ben Bat Galim; Yaakov Naftali ben Rachel Devorah; Eyal ben Iris Teshurah. A také za Jonatana ben Malka, to je Jonatan Pollard. Modlitby jsou  neuchopitelný signál lidské duše, projev hlubokého odevzdání se Boží vůli, která může změnit jakoukoli realitu.

Newsweek: USA vs. Izrael?Izrael provádí proti USA agresivní špionáž, která je však ututlávána díky vlivným kontaktům Izraele v Kongresu USA. Špionáž je důvodem, proč Spojené státy nechtějí zrušit vízovou povinnost pro Izraelce. Uvedl to ve svém vydání ze čtvrtka 8. května 2014 americký časopis Newsweek s odvoláním na nejmenované představitele americké zpravodajské komunity.

Článek vyšel dva dny poté, co stejný časopis citoval nejmenované představitele zpravodajské komunity USA a zaměstnance Kongresu, kteří uvedli, že jsou obeznámeni s izraelskými výzvědnými aktivitami, které jsou „šokující“ a daleko rozsáhlejší, než obdobné aktivity kteréhokoliv jiného spojence.

Pokračovat ve čtení “Napětí mezi USA a Izraelem kvůli údajné izraelské špionáži” »

Avigdor LiebermanNa setkání s členy židovské komunity v Brighton Beach, které organizovaly společnosti a federace Židů, kteří se do USA přistěhovali ze zemí bývalého SSSR, promluvil ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman. Ve své řeči se soustředil především na potenciál, který Izrael pro nové přistěhovalce skýtá. Demonstroval to mimo jiné na příkladu sebe sama, když řekl, že pouze v Izraeli je možné, aby se nový přistěhovalec, který přijel do země před dvaceti lety, stal ministrem zahraničí. Jednoho dne bude v Izraeli i rusky mluvící ministr obrany, náčelník generálního štábu či předseda vlády.

Pokračovat ve čtení “Avigdor Lieberman: Izrael bude mít ruskojazyčného předsedu vlády” »

Mahmúd Abbás podepisuje dekret o přejmenování autonomie na "Stát Palestina"

Mahmúd Abbás podepisuje dekret o přejmenování autonomie na „Stát Palestina“, leden 2013

Předseda autonomní arabské Palestinské správy Mahmúd Abbás okázale porušil dohodu s Izraelem a USA, že prodlouží jednání a nebude činit jednostranné kroky, a podepsal oficiální žádost o přijetí „Státu Palestina“ do 15 mezinárodních organizací.

Stalo se tak včera večer v Ramalláhu na jednání teroristické Organizace pro osvobození Palestiny, v jejímž čele – kromě teroristického hnutí Fatáh a Palestinské správy – „umírněný“ Abbás také stojí.

Pokračovat ve čtení “Abbás podepsal přihlášky „Palestiny“ do 15 mezinárodních organizací” »

F140331ABG01-e1396290343827-635x357

(foto Times of Israel Amos Ben Gershom/ GPO/Flash90)

Ministr zahraničí USA John Kerry po jednáních s ruským ministrem zahraničí Lavrovem v Paříži nečekaně přiletěl do Izraele, aby zachránil mírový proces. Podle informace AFP telefonoval z Paříže  předsedovi vlády Netanjahuovi a sdělil mu že hodlá v Jeruzalémě a Ramalláhu jednat o situaci. V Paříži se vyjadřoval dosti neurčitě, dnes večer v Jeruzalémě má být dohodnuto propuštění posledních 26 teroristů  vězněných v izraelských vězeních – tolik ze strany Izraele a ze strany Palestinské správy má přijít souhlas s pokračováním mírových jednání do prosince 2014 s tím, že se Mahmoud Abbás neobrátí na OSN a nevyhlásí jednostranně stát.  Celkově tak Izrael propustí 450 teroristů, výměnou nedostává téměř nic, snad pouze mlhavý příslib o pokračování jednání, která dosud nikam nevedou. Anebo přece jen je tu ústupek ze strany USA – příslib, možnost propuštění Jonathana Pollarda. Podle některých zdrojů je možné, že Pollard bude propuštěn před svátkem Pesach tedy v polovině měsíce dubna. Nikdo z okolí předsedy vlády Izraele ani mluvčí Bílého domu tuto informaci nechtěl komentovat, proto je třeba jí zatím přijímat s rezervou.

Pokračovat ve čtení “Kerry nečekaně přijíždí do Izraele – propuštění Pollarda na obzoru?” »

375px-Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_Gilad_Shalit_Salutes_Israel_Prime_Minister_Benjamin_Netanyahu

Šalit těsně po propuštění s předsedou vlády Foto: mluvčí IDF

 Gilad Šalit (Gil’ad Shalit), který strávil pět a půl roku  jako vězeň Hamásu v Gaze napsal předsedovi vlády Bijaminu Netanjahuovi dopis v němž jej prosí, aby žádal od americké administrativy propuštění Jonathana Pollarda z amerického vězení, kde již 29 let pyká za špionáž ve prospěch Izraele. Informaci přinesl deník Jediot Achronot. Šalit připomíná, že  prožil pět a půl roku jako vězeň Hamasu v Gaze, ale Jonathan Pollard je více než pět krát delší dobu ve vězení v USA. Spojené státy jsou přitom spojencem Izraele. Šalit žádá od Netanjahua, aby zachránil Pollardovi život, stejně tak jako zachránil život Šalitovi, když propustil více než tisíc palestinských teroristů vězněných v Izraeli.

Pokračovat ve čtení “Gilad Šalit žádá pomoc pro Jonathana Pollarda” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv