… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 13. března 2017 setkal s ministrem zahraničních věcí Palestiny Rijádem al-Malkím. Jednání se zaměřila na rozvoj bilaterálních politických a obchodních vztahů a současný vývoj v regionu Blízkého východu a severní Afriky.

Ministři jednali o možnostech dalšího rozvíjení bilaterální spolupráce v politické a obchodní oblasti a v zemědělství. Potvrdili zájem na konání druhého zasedání Česko-palestinské meziministerské smíšené komise, kterou obě strany vnímají jako důležitou platformu spolupráce. Ministři si také vyměnili názory na krizový vývoj v regionu Blízkého východu a severní Afriky a objasnili své vnímání aktuální situace ve světě po nástupu nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

 

CtlbuA6WEAAuaV0 (1)V pátek 30. září 2016 se v Jeruzalémě konal smuteční obřad v souvislosti s úmrtím bývalého izraelského prezidenta, premiéra a nositele Nobelovy ceny míru Šimona Perese. Ceremonie na hřbitově na Herzlově pahorku se účastnilo více než 70 státníků a významných osobností z celého světa, mezi nimi i předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

foto: MZVČR

CtlioTXWIAAeSVc

 

Ctlim4nXYAEYm99

 

 

Více na stránkách Ministerstva Zahraničí České republiky

1902059_1498577_x2016_05_02_Zaoralek_Salehi_01Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 2. května 2016 setkal s viceprezidentem Íránské islámské republiky a předsedou Íránské organizace pro atomovou energii Alím Akbarem Sálehím. Návštěva se uskutečnila v návaznosti na uzavření dohody o íránském jaderném programu (JCPOA – Joint Comprehensive Plan of Action), následného uvolnění mezinárodních sankcí vůči Íránu a s důrazem na prohloubení česko-íránských vztahů. Ministr Zaorálek na úvod ocenil současné posílení vzájemných vztahů, které navazují na hlubokou tradici především v ekonomické a kulturní oblasti, a vyjádřil podporu rozšíření spolupráce v jaderné sféře. „Shodli jsme se, že navázání bilaterální spolupráce v oblasti civilního využívání jaderné energie by mohlo přispět i k širší mezinárodní kontrole íránského jaderného programu a budování důvěry. ČR patří k zemím s vyspělou jadernou technologií a zkušenostmi v této oblasti,“ uvedl šéf české diplomacie.

Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek se setkal s viceprezidentem Íránu” »

CfRV3xyWQAAXgSH

Solární elektrárna v Tubálu, foto MZV

Ve dnech 4. a 5. dubna navštívil ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek Palestinu – Palestinskou autonomii . Na oficiální stránce se dosud souhrnná zpráva o návštěvě v Izraeli neobjevila. Ale i tweety informují rámcově o návštěvě stejně tak jako některá česká média. Ministr Zaorálek tedy navštívil  v Palestině místa, kde je realizována pomoc financovaná z České Republiky. Je to především solární elektrárna v Tubálu, opravna transformátorů tamtéž a také podepsání dohody o realizaci projektu na podporu postavení žen a boji proti násilí na ženách, který je financován ze zdrojů Ministerstva zahraničních věcí. Na závěr návštěvy se ministr Zaorálek zúčastnil slavnostního otevření první nové prodejny automobilů Škoda na palestinském území v Nábulusu (Šchemu).  Z uvedeného je zřejmé, že česká strana se snaží o efektivní a smysluplnou podporu palestinských potřeb. Bylo by zajímavé zjistit, proč je na palestinských územích dosud pouze  jediná solární elektrárna, proč se neinvestuje právě do této potřebné oblasti. Odpověď je celkem jednoduchá Palestinská autonomie odebírá elektřinu z Izraele, ale neplatí za ni. To je také důvod, proč IEC nyní redukuje dodávky elektrické energie do palestinských měst.  Práva žen jsou jiste velice důležitá záležitost, zejména  v patriarchálním muslimském systému, který v Palestinské autonomii převládá, možná by se při té příležitosti mělo hovořit také o tom, proč se v poslední době množí počet žen teroristek, mnohdy velice mladých teroristek. Zdali toto citlivé téma bylo také diskutováno není nikde uvedeno.  Nejproblematičtější na celé záležitosti je však skutečnost, že o cestě ministra Zaorálka nelze, až do doby publikování tohoto článku, najít ani kratičkou zprávu na anglických stránkách palestinské tiskové agentury, ani na stránkách velvyslanectví „Státu Palestina“ v České republice ani na jeho facebookových stránkách.  Všechny tyto stránky jsou zahlceny nenávistí vůči Izraeli,  ale  zmínku o české pomoci nenajdete.  O čem to svědčí snad ani není třeba psát.

CzechBIGPředseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu uvedl během setkání s ministrem zahraničí ČR Lubomírem Zaorálkem, že jedno ze stěžejních témat, jimiž se v současné době zabýváme je nastolení míru. Před několika dny prohlásil prezident Palestinské autonomní správy Mahmoud Abbás během rozhovoru pro izraelskou televizi, že pokud jej pozvu k jednáním, tak takové pozvání přijme.  A tak opakuji i to, co jsem již řekl dnes ráno delegaci poslanců amerického kongresu – zvu prezidenta Abbáse na jednání.  Natanjahu také uvedl, že během tohoto týdne si kdykoli udělá čas pro jednání s prezidentem Abbásem a jeho dveře jsou otevřené a jeho pozvání je platné.  Výchozí podmínkou je ovšem ukončení štvavé propagandy proti Izraeli ze strany Palestinské autonomní správy. Netanjahu požádal ministra Zaorálka, aby toto pozvání tlumočil svému palestinskému protějšku Rijadu Al Malikimu s nímž také dnes v Ramalláhu  jednal.

Pokračovat ve čtení “Předseda vlády Netanjahu přijal ministra zahraničí ČR Zaorálka” »

1760272_1437256_x2016_01_12_Setkani_zmocnencu_pro_boj_s_antisemitismem_27Ministerstvo zahraničních věcí hostilo 12. ledna 2016 v Černínském paláci první setkání nově jmenované koordinátorky Evropské komise pro boj s antisemitismem Kathariny von Schnurbeinové s partnery z jiných zemí a mezinárodních institucí za účasti ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka a ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera. Jednání bylo určeno pro zvláštní zmocněnce pro boj s antisemitismem a pro záležitosti holokaustu jmenovaní vládami SRN, Velké Británie, Francouzské republiky, Republiky Makedonie, USA, Izraele a zástupce současného maďarského a budoucího rumunského předsednictví Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA) a dále představitele OBSE a ODIHR.

Pokračovat ve čtení “V Praze se setkali zmocněnci pro boj s antisemitismem” »

Foto: Robert Janás (@MZV)

Foto: Robert Janás (@MZV)

Podle informace Ministerstva zahraničí schválil ministr Zaorálek 2.9. 2015 humanitární pomoc pro Gazu  na podporu obnovy a rekonstrukce Gazy po loňském konfliktu. Pomoc bude poskytnuta ve výši 3 miliony Kč prostřednictvím UNRWA (Organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě). ČR tak pokračuje v soustavné rozvojové i humanitární podpoře palestinských autonomních území a navazuje na příslib z loňské dárcovské konference v Káhiře. Pomoc bude zaměřena na obnovu sociální a zdravotní infrastruktury a služeb. Suma je to nevysoká a pokud není zcela jednoznačně stanoveno jak s penězi naložit je efektivita této humanitární investice, mírně řečeno problematická. Je to dar, který by mohl skončit v rukou teroristického hnutí Hamás, o němž je známo, že  Gazu ovládá.

Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek: finanční dar do Gazy a návštěva Íránu” »

1545325_1341431_Humanitarni_pomoc_foto_SyrieMinistr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek schválil 26. června 2015 humanitární pomoc pro syrské uprchlíky v Libanonu. Z částky 4,1 mil. Kč se budou financovat dva projekty zaměřené na vzdělávání a zdravotní péči pro syrské uprchlíky. Oba projekty jsou v souladu s prioritami libanonské vlády.

Na podporu vzdělávání bude ve spolupráci s místním neziskovým partnerem zajištěno dovybavení 22 veřejných škol ve městě a regionu Tripolis, které ve směnném provozu zajišťují výuku syrských dětí. Z prostředků určených na zdravotnictví se zakoupí přístroje pro veřejnou nemocnici v Tamnine, která zdarma léčí syrské uprchlíky. Realizaci obou projektů koordinuje zastupitelský úřad ČR v Bejrútu.

Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek schválil humanitární pomoc pro syrské uprchlíky v Libanonu” »

Rijád Malkí a Lubomír Zaorálek

Rijád Malkí a Lubomír Zaorálek, foto: Markéta Trknová, MZV

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek přijal 17. června 2015 v Černínském paláci palestinského ministra zahraničí Rijáda Malkího, který přijel do ČR na oficiální návštěvu. V rámci návštěvy ministři vedli první zasedání společné Česko-palestinské smíšené komise.

Během bilaterálního jednání se ministři věnovali především problematice blízkovýchodního mírového procesu, hledání možných řešení složité humanitární situace v pásmu Gazy a též aktuální politické situaci v Palestině.

Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Palestiny” »

11428569_464250823750806_6793492161637452935_n

Ministr Zaorálek si vybral keramiku s nápisem mír. Foto Tsameret Zamir

 Českému, ale i izraelskému tisku se návštěva ministra zahraničí  ve vesnici na hranici s Gazou nezdála dosti zajímavou, proto patrně byla použita pouze jediná fotografie ministra s pozadím barevné keramiky bez uvedení souvislostí. Podívejme se proto blíže na stěnu, na keramiku a lidi s nimiž se tam ministr Zaorálek setkal. Netiv HaAsara je vesnice, která vznikla přesídlením původních obyvatel z vesnice Netiv HaAsara na Sinajském poloostrově po dohodách v Camp David, kdy území bylo v rámci mírových dohod vráceno Egyptu. Původní obyvatelé, tehdy asi 70 rodin viděli své přesídlení jako oběť míru, který měl nastat. Za více než 30 let žije ve vesnici asi 200 rodin, ale mír nenastal. Nelze také nepřipomenout, že Netiv HaAsara je vzdálen pouhou hodinu jízdy od Tel Avivu. Obyvatelé sousedního a to těsně sousedního pásma Gazy ostřelovali a ostřelují místo raketami, budují útočné tunely a někdy se snaží proniknout k místu po moři. Před deseti lety, kdy byly vyklizeny židovské osady v pásmu Gazy byla na hranici v sousedství domů vybudována zeď. Ošklivá šedivá betonová zeď. Pani Tsameret Zamir, jedna z původních obyvatel se rozhodla, že tuto zeď promění v jakousi alternativní Západní stěnu, jaká po tisíciletí stojí v Jeruzalémě, kam lidé z celého světa přicházejí s prosbami. Prosby zde v Netiv HaAsara  jsou vyjádřeny keramickými díly, z nichž návštěvníci vytvářejí mozaiku. Na zadní stranu může každý napsat tužkou své soukromé přání,  jakousi materializovanou modlitbu za mír.

Pokračovat ve čtení “Bolest nelze vyfotografovat – ministr Zaorálek v Netiv HaAsara + fotoesej a video” »

Lubomír Zaorálek a Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 8. 6. 2015

Lubomír Zaorálek a Benjamin Netanjahu, Jeruzalém, Izrael, 8. 6. 2015

Na závěr své návštěvy Izraele a autonomní Palestinské správy se ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek setkal s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem, který stojí i v čele resortu zahraničních věcí.

Jednali spolu o dalším posilování strategického partnerství mezi oběma zeměmi a o oboustranném zájmu na pořádání dalšího zasedání Česko-izraelského fóra ještě v letošním roce. Hovořilo se také o chystané podzimní návštěvě izraelského prezidenta Reuvena Rivlina v Praze.

Pokračovat ve čtení “Lubomír Zaorálek a Benjamin Netanjahu jednali o vzájemných vztazích (+ video)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv