… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Meir Dagan

Meir Dagan, 2011

Meir Dagan, 2011

Meir Dagan (מאיר דגן), v letech 2002 až 2011 ředitel izraelské vnější civilní zpravodajské služby, zemřel dnes ve věku 71 let po dlouhém boji s rakovinou v telavivské Ichilovově nemocnici . Oznámil to v tiskové zprávě izraelský Úřad předsedy vlády. Nad smrtí úspěšného šéfa Mosadu projevili lítost četní izraelští i světoví představitelé.

Meir Dagan se narodil jako Meir Huberman 30. ledna 1945 v SSSR, údajně ve vlaku v Chersonu na Ukrajině, na cestě z Polska do Ruska rodičům, kteří přežili holokaust. V roce 1950 přišla rodina do Izraele a žila v Tel Avivu.

Pokračovat ve čtení “Zemřel Meir Dagan, bývalý ředitel Mosadu” »

zleva: Ehud Olmert, Meir Dagan, Dan Chaluc

zleva: Ehud Olmert, Meir Dagan, Dan Chaluc

Bývalý předseda izraelské vlády Ehud Olmert, bývalý ředitel Mosadu Meir Dagan a bývalý náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík (v záloze) Dan Chaluc (Dan Halutz) založili před dvěma týdny společnost EOC Partners Ltd. (אי.או.סי פארטנרס בע“מ), jejíž účel podnikání je neznámý. Informaci včera přinesl izraelský ekonomický portál Globes.

V čele společnosti jsou také bývalý Olmertův komunikační ředitel Janki Galanti (Yanki Galanti) a poradce Beny Šefr (Benny Sheffer).

Pokračovat ve čtení “EOC Partners Ltd. – tajemná firma bývalého izraelského premiéra, ředitele Mosadu a náčelníka generálního štábu” »

F110530KG241-635x357Bývalý šéf Mosadu se na konferenci pořádané v New Yorku deníkem Jerusalem Post vyjádřil následovně: „Z pohledu krátkodobé perspektivy, nehrozí Izraeli nebezpečí ohrožení konvenčními zbraněmi.“ To podle něj znamená, že nehrozí nebezpečí ze Sýrie, která je nyní plně zaujata vnitřními záležitostmi. Podle Dagana Bašár Assad obelstil svět, když tvrdil, že hledá mír. Ve skutečnosti upevňoval vliv a bojeschopnost teroristických uskupení v regiónu. Oči Ameriky se otevřely a prohlédly, teprve poté, kdy v Sýrii vypukla občanská válka a tisíce civilistů byla povražděno.
Pokračovat ve čtení “Bývalý šéf Mosadu Meir Dagan: Izraeli nehrozí bezprostřední nebezpečí + video” »

Binjamin Netanjahu

Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera slíbil, že do konce jeho příštího premiérského funkčního období nebude mít Írán program výroby jaderných zbraní.

V rozhovoru na Kanálu 2 izraelské televize Netanjahu prohlásil, že pokud to bude nutné, povede izraelský útok na Írán nezávisle, dokonce i bez podpory USA.

„Když bývalý premiér David Ben-Gurion vyhlásil vznik Státu Izrael, bylo to se souhlasem Američanů? Když bývalý premiér Menachem Begin bombardoval irácký jaderný reaktor, bylo to se souhlasem Američanů?,“ otázal se Netanjahu.

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér: Zaútočím na Írán sám, bude-li to nutné” »

Meir Dagan

Meir Dagan

Investigativní reportáž Kanálu 2 izraelské televize uvádí, že předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr obrany Ehud Barak nařídili v roce armádě a zpravodajské službě připravit se k vojenskému úderu na Írán – ale tehdejší náčelník generálního štábu generálporučik Gabi Aškenazi (Gabi Ashkenazi) a tehdejší ředitel Mosadu Meir Dagan se postavili proti.

I když Dagan a Aškenazi neodmítli splnění rozkazů, reportáž vykresluje znepokojivý obraz, v němž leckdo může vidět porušení subordinace velitelů armády a Mosadu vůči politickému vedení země.

Pokračovat ve čtení “Reportáž: Velitelé izraelské armády a Mosadu se v roce 2010 postavili proti rozkazu” »

Meir Dagan

Meir Dagan

Bývalý ředitel Mosadu Meir Dagan přiletěl včera odpoledne do vlasti a byl převezen do nemocnice ve středním Izraeli k další rekonvalescenci po transplantaci jater, které se počátkem měsíce podrobil v Bělorusku.

Podle Kanálu 2 izraelské televize je ex-ředitel vnější civilní izraelské zpravodajské služby při vědomí a ve stabilizovaném stavu.

Před několika dny bylo oznámeno, že se Daganův stav zlepšil, již není v narkóze, není připojen na respirátor a sedí na gauči vedle své postele.

Pokračovat ve čtení “Meir Dagan po transplantaci z Běloruska zpět v Izraeli” »

Meir Dagan

Meir Dagan

Bývalý ředitel izraelské civilní zpravodajské služby Meir Dagan (מאיר דגן) se podrobil komplikované operaci – transplantaci jater. Operace proběhla nečekaně v Minsku v Bělorusku. Daganovo závažné onemocnění bylo dosud tajeno.

Daganovi, jemuž byla transplantována nová játra před přibližně 10 dny týmem pod vedením Dr. Daniela Azoulaye z Paříže, nemá ještě vyhráno. Zůstává v na izolovaném nemocničním pokoji, aby byl chráněn před infekcí. Daganova rodina doufá a modlí se, aby jeho tělo játra neodmítlo.

Pokračovat ve čtení “Bývalému řediteli Mosadu transplantovali játra v Bělorusku, kvůli Lukašenkovi je nyní ohrožen” »

Nelze vyloučit že v Izraeli zanedlouho vypukne opravdová zlatá horečka. Nedávno penzionovaný a svými projevy medializovaný bývalý šéf Mossadu Meir Dagan si podal žádost o povolení hledat zlato v oblasti nedaleko od Eilatu (Ejlat, Elat). Informaci o tom přinesl úterní Bussiness Week.

Dagan se vloni stal předsedou dozorčí rady telavivské společnosti Gulliver Energy. Náplní firmy je hledání ložisek nafty, zemního plynu a minerálů.

Pokračovat ve čtení “Zlatá horečka v Izraeli – nedaleko od Eilatu” »

Meir Dagan

Meir Dagan

Bývalý ředitel izraelské vnější zpravodajské služby Mosad (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים) Meir Dagan (מאיר דגן), který v minulosti opakovaně označil možnost izraelského úderu na Írán za omyl, svůj názor znovu potvrdil, tentokrát v rozhovoru pro americkou televizi CBS.

V pořadu 60 Minutes, který se bude vysílat v neděli a jehož část již byla v předstihu odvysílána včera, Dagan prohlásil: „Útok na Írán předtím, než se budou prozkoumány všechny další možnosti, není správný způsob, jak na to.“

Pokračovat ve čtení “Bývalý ředitel Mosadu: Íránský režim je racionální” »

Meir Dagan

Meir Dagan

Bývalý ředitel izraelské vnější zpravodajské služby Mossad (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים) Meir Dagan (מאיר דגן‎) varuje, že by nebylo moudré v současnosti útočit na Írán – a že to ani není v tuto chvíli nutné.

Ředitel služby, který nedávno odešel do výslužby, tvrdí, že Írán nemá jaderné zbraně a nepředstavuje v současnosti pro Stát Izrael bezprostřední hrozbu. „Nemyslím, že bychom museli útočit na Írán neprodleně,“ uvedl Dagan ve víkendovém exkluzivním rozhovoru pro pořad „Setkání s tiskem“ Kanálu 2 izraelské televize.

Pokračovat ve čtení “Bývalý šéf Mosadu: Neútočme na Írán nyní” »

Tamir Pardo

Tamir Pardo

Ředitel izraelské vnější zpravodajské služby Mosad (המוסד) Tamir Pardo (תמיר פרדו) nevěří, že by Írán s jadernými zbraněmi znamenal zničení Izraele.

Pardo údajně shromáždění izraelských diplomatů sdělil, že i když Izrael prokračuje v úsilí zmařit íránský jaderný program, on sám nevěří, že by íránská jaderná bomba představovala ohrožení existence židovského státu.

„Je Írán pro Izrael hrozbou? Rozhodně ano. Ale pokud někdo říká, že jaderná bomba v íránských rukou je existenční hrozbou, pak by to znamenalo, že máme zavřít krám a jít domů. O takovou situaci se nejedná. Pojem existenční je užíván příliš lehkovážně,“ prohlásil údajně ředitel Institutu pro zpravodajské a zvláštní operace (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים).

Pokračovat ve čtení “Ředitel Mosadu: Jaderný Írán není pro Izrael existenční hrozbou” »

Bývalý operativec Ústřední zpravodajské služby USA říká, že Izrael pravděpodobně udeří na Írán ještě před pokusem Palestinské správy získat v září členství v OSN.

Robert Baer strávil 21 let na Blízkém východě, a to včetně Sýrie – kde nyní hrozí propuknutí občanské války – a Libanonu, pod vlivem teroristické Alláhovy strany (Hizballáh). V úterý před týdnem sdělil posluchačům rozhlasové stanice KPFK v Los Angeles, že nedávné veřejné komentáře bývalého ředitele Mosadu Meira Dagana byly velmi výmluvné.

Pokračovat ve čtení “Operativec CIA ve výslužbě: Izrael zřejmě brzo zaútočí na Írán (+ zvukový záznam)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv