… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mezinárodní trestní soud

Mezinárodní trestní soudČeská republika a Německo požádaly o možnost sdělit svůj právní názor na nepřípustnost žaloby „Palestiny“ proti Izraeli u Mezinárodního trestního soudu.

Palestinští Arabové, kteří na území Judeje, Samaří a Gazy mají svoji autonomní Palestinskou správu, podali k Mezinárodnímu trestnímu soudu žalobu, v níž Izrael viní ze zločinů proti lidskosti při zásahu proti Hamasu, Islámskému džihádu a dalším teroristickým skupinám v Pásmu Gazy.

Izrael odmítá jak vinu, tak především pravomoc soudu se žalobou zabývat, protože sám není signatářem smlouvy o zřízení ICC a „Palestina“ není svrchovaným státem a tedy nemá právo se na soud obracet.
Pokračovat ve čtení “Česko, Německo a Maďarsko podporují Izrael u Mezinárodního trestního soudu” »

Mezinárodní trestní soudMezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu minulý týden oznámil, že zahájil vyšetřování možných válečných zločinů na „palestinských územích.“ Není jasné, co přesně se těmito „územími“ myslí, nicméně podle předmětem zkoumání mají být všechny skutky od 13. června 2014, tedy včetně skutků během války mezi Izraelem a teroristickým Hnutím islámského odporu Hamas v červenci a srpnu 2014.

Podle neformálních informací má být prověřována odpovědnost Izraelců i Palestinců (míněno palestinských Arabů).

Pokračovat ve čtení “Mezinárodní trestní soud zahájil vyšetřování možných válečných zločinů na „palestinských územích“ (+ video, dokumenty)” »

Zvláštní tribunál pro LibanonGenerální tajemník OSN jmenoval českou soudkyni Ivanu Hrdličkovou soudkyní odvolacího senátu Zvláštního tribunálu pro Libanon (The Special Tribunal for Lebanon), který sídlí v Haagu a jehož pravomoc je omezena na osoby nesoucí odpovědnost za bombový útok, při němž byl dne 14. února 2005 v Bejrútu zavražděn bývalý předseda libanonské vlády Rafík Harírí a dalších 22 lidí.

Soudkyně Hrdličková se ujme funkce dne 15. ledna 2013. Informaci přinesly weby českých ministerstev zahraničí a spravedlnosti a web tribunálu.

Pokračovat ve čtení “Česká soudkyně jmenována do Zvláštního tribunálu pro Libanon” »

Umar Bašír

Umar Bašír

Súdánský prezident Umar Bašír (Omar Bashir, عمر البشير) se dnes po menší operaci objevil v místní televizi a označil při své klasické tirádě Izrael „za nepřítele číslo 1.“

Agentura AFP uvedla, že „vypadal unaveně, ale zdravě.“

68letý Bašír mluvil ve stoje zhruba čtvrt hodiny ve státní televizní stanici Modrý Nil (Blue Nile TV), přičemž projev měl být natočen týž den na súdánském velvyslanectví v Rijádu v Saúdské Arábii.

Pokračovat ve čtení “Súdánský prezident Umar Bašír: Izrael je nepřítel č. 1” »

Ali Ahmed Karti, Karel Schwarzenberg

Ali Ahmed Karti, Karel Schwarzenberg (kliknutím se obrázek zvětší)

Poslední měsíc jsme poněkud zanedbali informování o zajímavostech na Ministerstvu zahraničí České republiky. K proběhnuvší návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Egyptě se ještě vrátíme, o návštěvě „Palestiny a Kypru“ v nadcházejících dnech budeme informovat.

Dnes se omezíme na zprávu z 10. dubna 2012, kdy Karel Schwarzenberg přijal ministra zahraničních věcí Súdánu Aliho Ahmeda Kartiho. Ano, skutečně se jedná o ministra zahraničí vlády, v jejímž čele stojí prezident Umar al-Bašír (Omar al-Bashir), na něhož od roku 2009 je Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač pro zločiny proti lidskosti a genocidu.

Pokračovat ve čtení “Karel Schwarzenberg v dobré náladě s vyslancem genocidního zločince” »

Mezinárodní trestní soudŽalobce Mezinárodního trestního soudu v Haagu včera oznámil, že odmítl žalobu podanou Palestinskou správou proti Izraeli kvůli údajným válečným zločinům během protiteroristické „Operace Lité olovo“ v Gaze v roce 2009.

Žalobce vysvětlil, že žalobu u Mezinárodního trestního soudu mohou podat pouze státy. „Palestinská správa je v OSN jen pozorovatelem a ne členským státem.“

Úřad žalobce uvedl, že pro jeho účely je uznání „Palestiny“ 130 zeměmi a některými mezinárodními organizacemi, včetně organizací OSN, bezvýznamné.

Pokračovat ve čtení “Mezinárodní trestní soud: Palestinská správa není stát” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv