… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mohamed Mursí

Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident Egypta Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident USA Barack H. Obama

prezident USA Barack H. Obama

Prezident Barack Obama včera povolil obnovení poskytování vojenské pomoci Egyptu k boji proti extrémismu. Pomoc byla zmrazena po vojenském převratu v létě 2013, který svrhl demokraticky zvoleného islamistického prezidenta Muhamada Mursího a jeho vládu Muslimského bratrstva. Egypt mezitím navázal vojenskou spolupráci s Ruskem.

Obnovení vojenské pomoci oznámil Obama egyptskému prezidentu Abdel-Fatáhu al-Sísímu v telefonickém rozhovoru, když sdělil, že USA pošlou 12 bojových letounů F-16, 20 raket a 125 tankových souprav a budou nadále pokračovat ve vojenské pomoci Egyptu v objemu 1,3 miliardy dolarů ročně. Egypt tak zůstane druhým největším příjemce zahraniční vojenské pomoci USA.

Pokračovat ve čtení “USA po 2 letech obnovily vojenskou pomoc Egyptu” »

gaza-naraznikEgyptská armáda hodlá zdvojnásobit hloubku nárazníkového pásma podél hranic s pásmem Gazy. Podle vyjádření egyptského vojenského představitele má tato akce, mimo jiné, znamenat zboření více než 1220 domů a vysídlení obyvatel.
Operace rozšíří aktuální půlkilometrové nárazníkové pásmo na severu Sinajského poloostrova.
Nárazníkové pásmo vzniklo loni v listopadu za účelem znemožnění pašování zbraní a přecházení hranic teroristy Hamásu z Gazy přeshraničními tunely.

Rozšíření nárazníkového pásma by mělo být dokončeno do poloviny příštího týdne.
Pokračovat ve čtení “Egypt chce zvětšit nárazníkové pásmo na hranici Gazy” »

Abdal-Fatáh al-Sísí

prezident Egypta Abdal-Fatáh al-Sísí

Novým prezidentem Egypta byl ve všelidové volbě ve dnech 26. až 28. května 2014 zvolen bývalý velitel egyptské armády maršál Abdel-Fatáh al-Sísí (Abdel-Fattah El-Sisi). I po formální stránce tak byla dokončen obrat politického kursu země, zahájený vojenským převratem z 3. července 2013, v jehož čele al-Sísí stál a který svrhl islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi) a vládu politického křídla Muslimského bratrstva.

Pokračovat ve čtení “Egypt dokončil obrat od islamismu: prezidentem zvolen maršál Abdel-Fatáh al-Sísí” »

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo

Egyptský soud dnes po pouhých 3 dnech procesu a bez možnosti obhájců přednést obhajobu vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci sesazeného islamistického prezidenta Muhamada Mursího. Většina odsouzených byla souzena v nepřítomnosti, zadrženo jich je jen 147, zbytek je na útěku.

Za vinu jsou jim kladeny útoky na lidi a majetek, včetně vražd 2 policistů, rabování a dalších útoků na státní majetek, jehož se měli dopustit v jižní Egyptě v srpnu 2013 po zákroku bezpečnostních sil v Káhiře proti protestujícím Mursího stoupencům.

Pokračovat ve čtení “Egyptský soud za 3 dny odsoudil 529 islamistů k smrti” »

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo

znak Hamasu

Hamas

Egyptské bezpečnostní služby mají v úmyslu zbavit egyptského občanství 13.757 palestinských Arabů, většinou členů teroristického palestinského Hnutí islámského odporu (Hamasu), kteří občanství získali během vlády egyptského Muslimského bratrstva a svrženého prezidenta Muhamada Mursího (Mohamad Morsi). Informaci přinesl egyptský web Al-Júm al-Saba (Sedmý den).

Úmysl zbavit palestinské Araby občanství byl zveřejněn krátce poté, co egyptský soud v úterý 4. února 2014 zakázal činnost Hamasu a jeho odnoží a nařídil obstavení jeho majetku v Egyptě.

Pokračovat ve čtení “Egypt se chystá zbavit 13.757 palestinských Arabů egyptského občanství” »

Házim Bibláví

Házim Bibláví, předseda prozatímní vlády Egypta

Abdel Fatáh al-Sísí

Abdel Fatáh al-Sísí

Egyptská prozatímní vláda dnes nečekaně podala demisi. Krok, který byl odsouhlasen po čtvrthodině jednání vlády, oznámil v přímém přenosu státní televize premiér Házim al-Bibláví (Hazem El-Beblawi). Egyptská média očekávají, že prozatímní prezident Adlí Mansúr (Adly Mansour) demisi přijme a pověří sestavením nové vlády dosavadního ministra bydlení Ibrahíma Mahleba.

Pokračovat ve čtení “Egyptská vláda podala demisi, maršál Sísí bude moci kandidovat na prezidenta” »

Turecko - EgyptVztahy mezi Egyptem a Tureckem se nadále zhoršují. Turecko, jehož islamistická vláda byla hlavním regionálním stoupencem vlády egyptského Muslimského bratrstva, i nadále ostře kritizuje sesazení islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi), vojenským převratem z 3. července a udržuje s egyptskými islamisty styky. Egyptská prozatímní vláda proto předevčírem vyhostila tureckého velvyslance a snížila úroveň diplomatických vztahů s Tureckem na úroveň charge d’affaires.

Turecko reagovalo recipročním prohlášením egyptského velvyslance v Ankaře za personu non grata.

Pokračovat ve čtení “Egypt vyhostil velvyslance Turecka kvůli vměšování” »

Nábil Fahmí

Nábil Fahmí

Egyptský ministr zahraničních věcí Nábil Fahmí (Nabil Fahmy) v sobotu 9. listopadu oznámil, že jeho země rozšíří spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazování vztahů s dlouholetým spojencem, Spojeným státy americkými.

Ministr se takto vyjádřil v rozhovoru pro agenturu AFP před dvoudenní návštěvou ruské delegace v čele s ministry zahraničí a obrany Sergejem Lavrovem a Sergejem Šojgem, která začíná zítra a při níž se má jednat o prodeji ruských zbraní Egyptu a vzájemných politických a hospodářských vztazích.

Pokračovat ve čtení “Egypt rozšiřuje vojenskou spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazení vztahů s USA, oznámil egyptský ministr zahraničí” »

tank M1 Abrams ve výzbroji egyptské armády

tank M1 Abrams ve výzbroji egyptské armády

USA ve středu 9. října oznámily pozastavení zhruba polovinu vojenské a ekonomické pomoci, kterou poskytují Egyptu. Egyptská vláda dala nad rozhodnutím najevo překvapení.

Americká vláda oznámila, že pozastavuje egyptské prozatímní vládě dodávku tanků, bojových letadel, vrtulníků a raket, stejně jako převod částky 260 milionů dolarů. Obnovení dodávek USA podmínily pokrokem „v oblasti demokracie a lidských práv,“ což se považuje za políček do tváře egyptské vlády, mající podporu armády, která 3. července sesadila islamistického prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi).

Pokračovat ve čtení “USA zastavily část vojenské a ekonomické pomoci Egyptu” »

nepokoje v Egyptě 6.10.2013V Káhiře se včera střetli stoupenci a odpůrci islamistického prezidenta Mumamada Mursího (Mohamed Morsi), sesazeného vojenským převratem 3. července. Zahynulo nejméně 51 lidí a dalších více než 250 bylo zraněno. Stovky lidí byly zatčeny.

Násilnosti propukly na káhirském náměstí Svobody (Tahrír), kde se konalo shromáždění při příležitosti 40. výročí Jomkipurské války s Izraelem, v Egyptě označované jako Válka z 6. října.

Jomkipurská válka v roce 1973 začala překvapivým útokem Egypta a Sýrie na Izrael o nejsvatějším židovském svátku. Překvapené izraelské síly byly zatlačeny do defenzivy, nicméně dokázaly útok nakonec odrazit a získat zpět veškerá území, držená před zahájením konfliktu. Přestože válka skončila bez vítěze, Egypt ji slaví jako vítěznou.

Pokračovat ve čtení “Při střetech policie s islamisty zahynulo včera v Káhiře 51 lidí” »

Kheops-PyramidEgyptské bezpečnostní  síly spolu s armádou při použití bojových vozidel a helikoptér obsadily turistické město Kerdasa nedaleko Velkých pyramid v Gíze a Káhiry. K akci došlo poté,  kdy město ovládli stoupenci bývalého prezidenta Mursího. Během bojů s Mursího stoupenci  byl zastřelen generál policie Nabil Farrag. Již během minulého měsíce se v Kerdase odehrály těžké boje mezi policii a Mursího stoupenci, během nichž padlo 15 policistů a jejichž těla byla následně zhanobena. Ve městě působí skupina Gamaa Islamiya (Al-Gama’a al-Islamiyya الجماعة الإسلامية‎ ) která se pokusila již v roce 1990 o ozbrojený puč a po zvolení prezidenta Mursího se přidala na jeho stranu. Tato teroristická skupina je na seznamu teroristických uskupení Evropské Unie i USA.
Pokračovat ve čtení “Egyptské ozbrojené síly zasahují pod pyramidami” »

Adlí Mansúr

Adlí Mansúr, bývalý předseda Nejvyššího ústavního soudu a prozatímní prezident Egypta

Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr (Adly Mansour, عدلي منصور) rozhodl 12. září 2013 o prodloužení výjimečného stavu v zemi o další 2 měsíce. Oznámil to včera na tiskové konferenci prezidentský mluvčí Iháb Badáví (Ihab Badawy) s tím, že „zástupci řady politických stran vyjádřili prezidentovu rozhodnutí plnou podporu,“ informuje Ahram Online.

Pokračovat ve čtení “Egypt prodloužil výjimečný stav o 2 měsíce, bezpečnostní i ekonomická situace je složitá” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv