… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Naftali Frenkel

Guš EcionIzraelská Civilní správa, spravující území Judeje a Samaří osvobozená Izraelem v Šestidenní válce v roce 1967, v neděli oznámila zestátnění 4.000 dunamů (988 akrů) půdy v hranicích obce Gva’ot (גבעות) jižně od Jeruzaléma, tedy v oblasti Guš Ecion (Gush Etzion, גוש עציון). Rozhodnutí o zestátnění nyní může ten, kdo se jím cítí poškozen, napadnout do 45 dní odvoláním.

Zestátnění, nejrozsáhlejší za dlouhá léta, vyvolalo ostře negativní reakce v cizině i některých levicových a středových politiků a aktivistů v Izraeli. Zatímco cizina hovoří o záboru „palestinského území“, domácí kritika se soustředí spíše na údajnou kontraproduktivnost rozhodnutí.

Pokračovat ve čtení “Izrael oznámil zestátnění 4.000 dunamů půdy v Guš Ecion” »

Hanín ZuábíJe všeobecně známo, že Izrael byl a je jedinou parlamentní demokracií na Blízkém vychodě. Demokratický stát se vyznačuje především tím, že v jeho zákonodárném sboru, parlamentu, v našem případě v Knesetu, jsou zastoupeny i opoziční strany, jejichž poslanci hájí  zájmy svých voličů – většinou.  V Knesetu je nyní zastoupeno jedenáct politických stran a hnutí, včetně tří arabských stran. Chadaš – Demokratická fronta za mír a rovnost, což je název pro komunistickou stranu, v níž jsou členy i Židé, Sjednocená arabská kandidátka – Ta’al – Ra’am a nakonec arabská nacionalistická strana Balad, (  التجمع الوطني الديمقراطي  בל“ד)  u níž se zastavíme.

Pokračovat ve čtení “Hanín Zuabí – daň izraelské demokracii” »

modlitba u Západní zdi v Jeruzalémě 15. června 2014, v popředí rabi Jicchak Josef

modlitba u Západní zdi v Jeruzalémě 15. června 2014, v popředí rabi Jicchak Josef (ilustrační foto)

Vrchní rabíni Izraele David Lau a Jicchak Josef (Yitzhak Yosef) včera odsoudili vraždu Muhamada Abú Chdejra (Muhammad Abu Khdeir), arabského mladíka, který byl minulý týden zaživa upálen v Jeruzalémě. Oba vrchní rabíni současně vyzvali k ukončení násilností a napětí mezi komunitami, které Izrael zasáhli v posledních dnech.

Pokračovat ve čtení “Vrchní rabíni Izraele odsoudili vraždu mladého Araba, rabi Levanon žádá pro vrahy trest smrti” »

Muhamad Husajn Abú Chdejr

Muhamad Husajn Abú Chdejr

Nepokoje Arabů a široké znepokojení veškeré izraelské veřejnosti vyvolala vražda 16letého arabského mladíka Muhamada Husajna Abú Chdejra (Muhammad Hussein Abu Khdeir), jehož ohořelé tělo bylo nalezeno ráno ve středu 2. července 2014 v lese v jeruzalémské čtvrti Givat Šaul (Givat Shaul). Vzhledem k tomu, že po nedávné vraždě 3 židovských středoškoláků arabskými zločinci se objevily ojedinělé výzvy k odvetě, existuje nyní podezření, že skutečně šlo o odvetnou vraždu.

Pokračovat ve čtení “V Jeruzalémě zavražděn arabský mladík, spekulace o vraždě ze msty” »

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí České republiky

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí České republiky

Jsem hluboce zarmoucen vraždou Naftali Frenkela, Gilada Shaara a Eyala Yifracha. Myslím na jejich rodiče, na jejich rodiny. Tři mladiství izraelští studenti se stali nevinnými obětmi teroristického činu. Neexistuje omluva ani ospravedlnění pro tak strašný zločin, který musí být jednoznačně odsouzen. Únos a následná smrt tří mladíků vyvolaly hluboké emoce a silné reakce v izraelské i palestinské společnosti. Oceňuji, že obě strany spolupracovaly při pátrání i vyšetřování. Věřím, že obě strany dokážou uklidnit současnou obtížnou situaci, aby zabránily další destabilizaci neklidného regionu.

Pokračovat ve čtení “Prohlášení českého ministra zahraničí ke smrti tří izraelských mladíků” »

Izraelské letectvo

Izraelské letectvo

Izraelské letectvo provedlo v noci na dnešek údery na celkem 34 teroristických míst v Gaze, patřících Hnutí islámského odporu (Hamas) a Islámskému džihádu. Armáda označila zásahy v Chán Júnis, Rafáhu a Beit Lachíja za „precizní“. Hlášeni jsou 4 zranění.

Izraelské obranné síly v prohlášení uvedly, že se jedná o reakci na 18 raket, které teroristé od nedělního večera z Gazy vystřelili na Izrael a které dopadly v oblasti Sdot Negev, aniž by způsobily zranění či majetkové škody.

Pokračovat ve čtení “Izraelské letectvo udeřilo na teroristická místa v Gaze, vláda zatím nerozhodla o reakci na vraždy studentů” »

zavraždění izraelští studenti

Všichni izraelští vedoucí představitelé a řada světových politiků ostře odsoudili vraždu tří židovských středoškoláků, kteří byli uneseni palestinskoarabskými zločinci.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera večer při zahájení mimořádného zasedání vlády uvedl:
„S hlubokým zármutkem jsme dnes večer nalezli tři těla, přičemž všechny známky naznačují, že jde o naše tři unesené mladíky – Ejala, Gilada a Naftalího.
Byli uneseni a chladnokrevně zavražděni lidskými zvířaty. Jménem celého národa Izraele chci říci Vám, drahé rodiny – matky, otcové, babičky a dědečkové a bratři a sestry – že naše srdce krvácejí, celý národ pláče s Vámi. Pohřbíme naše chlapce v Izraeli. ‚Pomstu za krev malého dítěte Satan ještě nevytvořil‘, ani pomstu za krev tří čistých mladíků, kteří byli na cestě domů k rodičům, kteří už je neuvidí.
Pokračovat ve čtení “Hamas zaplatí! Izraelští představitelé odsoudili vraždy 3 středoškoláků” »

unesení studenti, zleva Ejal Jifrach, Naftali Frenkel, Gilad Saar

unesení studenti, zleva Ejal Jifrach, Naftali Frenkel, Gilad Saar

Těla tří studentů střední náboženské školy – 16letého Naftali Frenkela, 16letého Gilada Šaara (Gilad Shaar) a 19letého Ejala Jifracha (Eyal Yifrach) – kteří byli uneseni při autostopu 12. června u obce Alon Švut v Guš Ecion u Jeruzaléma, byla dnes objevena izraelskými pátrači. Izraelská vláda se schází od 21:30 hodin (20:30 SELČ) na mimořádném naléhavém zasedání.

Pokračovat ve čtení “Po nalezení 3 zavražděných mladých Izraelců země truchlí, vláda se schází na mimořádném zasedání” »

kidnapedUplynulo již deset dní od únosu tří středoškoláků, ano studenti ješivy jsou středoškoláci, kluci kteří jeli po škole domů a někdo využil toho, že v Judei a Samaří nefunguje veřejná doprava tak jak funguje v jiných částech Izraele, což znamená, že trempy jsou zde obvyklejší než jinde. To věděli i únosci. Podívejme se ale kdo mohli být únosci a jaký je jejich problém. Problém mají totiž hodně velký, unesli tři mladé kluky, civilisty, kteří jeli ze školy. Ideálem islámských bojovníků je přece boj s ozbrojeným nepřítelem, podle tohoto by měli unést vojáky, jak tomu bylo v případě uneseného vojáka Gilada Shalita,  a ne mladé studenty. Znamená to posun od islámské tradice, že se slabšími se nebojuje. K únosu také došlo lstí, podle všeho se únosci převlékli za ortodoxní židy a v autě zněla chasidská hudba a kdo ví zda na předním skle nebyla nalepená nějaká nálepka s citátem Breslevského rebeho. Došlo tedy k zneužití náboženství, které má zůstat „čisté“ . V mešitách už to také není co bývalo, v nejedné se najdou zbraně či štvavý materiál proti Izraeli.  To vše znamená posun od tradičních hodnot islámu, které nejsou sice vždy sympatické, ale mají svou pevnou strukturu. Ta je tímto činem narušena. Znamená to že „bojovníci za osvobození Palestiny“  jsou vlastně slabí, když si nedovolí postavit se armádě. Nyní platí Hamas velmi vysokou daň. Vedení Hamasu na území Palestinské autonomie na západním břehu Jordánu a v Samaří je z větší části v Izraelských věznicích. K dnešnímu dni bylo zatčeno asi 350 příslušníků Hamasu včetně špiček. Můžeme si tedy položit otázku, komu to vyhovuje. Odpovědí je mnoho a nelze nemyslet na to, že v Palestinské autonomii vyrostla nová generace cynických bojovníků napojená na světový džihád, pro které ani Fatáh ani Hamás nejsou dost radikální. Hamás z Gazy o sobě dává vědět jinak, podle svého osvědčeného vzoru –  střílí rakety na jižní Izrael.

Pokračovat ve čtení “Celý Izrael je v zajetí” »

img66088Izraelští rabíni rabi Aharon Leib Steineman a rabi Chaim Kaniyevsky požádali věřící, aby zahájili tento šabat dříve jako výraz podpory pro osvobození tří izraelských mladíků Eyala Yifracha (19 let), Naftaliho Frankela (16 let) a Gil-ada Shaara (16 let), kteří byli minulý čtvrtek v noci uneseni teroristy.  K jejich žádosti se připojili i další rabíni, vedle vrchních rabínů i rabín Chaim Drukman, rabín David Stav a další rabíni synagog po celém světě.

Pokračovat ve čtení “Druhý šabat od únosu (+ video)” »

Mahmúd Abbás řeční před obřím portrétem arciteroristy Jásira Arafáta při příležitosti 8. výročí jeho smrti, Ramalláh 11.11.2012

Mahmúd Abbás řeční před obřím portrétem arciteroristy Jásira Arafáta při příležitosti 8. výročí jeho smrti, Ramalláh 11.11.2012

Předseda autonomní arabské Palestinské správy Mahmúd Abbás dnes odmítl únos tří izraelských mladíků – 19letého Ejala Jifracha (Eyal Yifrach) a 16letých Gilada Šaara (Gilad Shaar) a Naftaliho Frenkela – a vyzval k jejich okamžitému propuštění. Neodpustil si ovšem ani kritiku Izraele. Palestinskoarabská média mají z únosu převážně radost.

Pokračovat ve čtení “Mahmúd Abbás odsoudil únos Izraelců a vyzval k jejich propuštění” »

Operace Bratrův strážce v Judeji a Samaří

V noci 12. června 2014 v Judeji a Samaří náhle zmizeli tři izraelští studenti náboženské střední školy Mekor Chaim v Kfar Ecion (Kfar Etzion), 19letý Ejal Jifrach (Eyal Yifrach, איל יפרח) a 16letí Gilad Šaar (Gilad Shaar, גילעד שאער) a Naftali Frenkel (נפתלי פרנקל). Izraelské bezpečnostní složky po nich zahájily rozsáhlé a neúnavné pátrání, vycházejíce z předpokladu, že mladíci byli uneseni palestinskoarabskými teroristy.

Pokračovat ve čtení “Operace Bratrův strážce v Judeji a Samaří” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv