… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
numismatika

zlatá mince císaře Trajána s portrétem císaře Octavia Augusta

zlatá mince císaře Trajána s portrétem císaře Octavia Augusta

Výjimečnou zlatou minci z roku 107 občanského letopočtu našla izraelská turistka Laurie Rimon při procházce po archeologické lokalitě ve východní Galileji. Peníz, zobrazující římského císaře Octaviana Augusta, je teprve druhým exemplářem svého druhu na světě. Informaci zveřejnil včera Izraelský památkový úřad.

Mince s portrétem císaře Augusta byla vyražena za vlády císaře Trajána jako součást série mincí věnovaných jeho předchůdcům. Dosud byl znám její jediný exemplář, který se nachází v Britském muzeu.

Pokračovat ve čtení “Nález výjimečné 2 tisíce let staré zlaté mince (+ video)” »

Dveste sekelu SUPER nov 2015 II.Ve středu, 16. prosince se v budově izraelské emisní banky Bank of Israel (בנק ישראל) konala skromná slavnost na níž byla oficiálně představena nová 200 šekelová bankovka a bylo oznámeno, že bude dána do oběhu ve středu, 23. prosince. Nová bankovka má rozměry 71 X 150 mm a převládající barvou je modrá. Nová dvousetšekelovka postupně nahradí starší bankovku 200 NIS s portrétem třetího izraelského prezidenta Zalmana Šazara.

Pokračovat ve čtení “Nová bankovka 200 NIS” »

nová bankovka 200 nových izraelských šekelů

nová bankovka 200 nových izraelských šekelů

Izraelská centrální banka v blízké době vydá novou bankovku v hodnotě 200 nových izraelských šekelů (NIS). Bude modrá a ponese portrét legendárního izraelského básníka Natana Altermana (נתן אלתרמן).

Banka Izraele v současnosti poskytla vzorky bankovky výrobcům, dodavatelům a provozovatelům prodejních, počítacích a třídicích strojů, aby mohli své stroje přizpůsobit novému platidlu.

„Opatření je součástí delšího procesu, jehož cílem je umožnit technickou a operační přípravu na uvedení nové série bankovek do oběhu,“ uvedla ústřední banka. „Vzorky bankovek byly poskytnuty k seřízení přístrojů stejně, jako tomu bylo před zavedením nové padesátišekelové bankovky v září 2014.“

Pokračovat ve čtení “Banka Izraele vydá novou 200 šekelovou bankovku” »

Izraelská pošta včera vydala známku v hodnotě 2 šekely k 1. výročí úmrtí rabína Ovadii Josefa (23. září 1920 Bagdad – 7. října 2013 Jeruzalém).

14119432681877_b

Rodina Obvadiji Josefa udělala roku 1924 aliju do tehdejší britské mandátní Palestiny a usadila se v Jeruzalémě. Roku 1940 obdržel Ovadja Josef rabínskou a dajanskou smichu (diplom rabína a rabínského soudce – dajana) z rukou rabína Ben-Ziona Meira Haie Uziela. Rabín Uziel jej roku 1947 poslal do Egypta, aby pomohl tamnější židovské obci. Rabín Ovadja Josef se tohoto úkolu zhostil výtečně a roku 1950 se z  Egypta vrátil již do samostatného Izraele.
Pokračovat ve čtení “Poštovní známka k 1. výročí úmrtí rabína Ovadii Josefa” »

Část nálezu bronzových mincí – Izraelský památkový úřad

Část nálezu bronzových mincí – Izraelský památkový úřad

Keramické střepy, které před několika měsíci nalezl inspektor Izraelského památkového úřadu (רשות העתיקות) během prací na novém projektu modernizace silnice č. 1 vedoucí z Jeruzaléma do Tel Avivu, vedly k zahájení archeologického výzkumu stavební lokality. Během průzkumu archeologové objevili židovské sídlo pocházející z konce období druhého Chrámu, o němž dosud nebyly žádné zmínky v tehdejších pramenech. V jednom z nalezených zbytků domu archeologové objevili výjimečný poklad bronzových mincí, které razili židovští povstalci během prvního protiřímského povstání (66-70 o.l.). Poklad obsahuje 114 mincí, které byly uloženy v keramické nádobě. Podle slov archeologů Pabla Betzera a Eyala Marka, kteří výzkum vedou, byl poklad mincí ukryt pravděpodobně několik měsíců před zničením Jeruzaléma a zbořením druhého Chrámu. Poklad byl ukryt v rohu jedné z místností domu, jehož zbytky archeologové objevili. Poklad spočíval pravděpodobně ve výklenku stěny nebo pod podlahou. Během výzkumu archeologové odkryli ještě zbytky dvou dalších místností a dvůr náležejících k této budově. Dům byl postaven v 1. stol. př.o.l. a byl zničen během potlačení povstání Římany, roku 69 nebo 70 o.l. Na počátku 2. století část domu byla znovu krátce obydlena, ale jeho definitivní konec nastal po potlačení Bar Kochbova povstání roku 135 o.l., které vedlo k úplné devastaci židovských sídel v Judsku. Toto potvrzují i tři v celku zachovalé džbány, které byly nalezeny uložené v zemi dvora domu. Je pravděpodobné, že obyvatelé této vesnice, jako i obyvatelé dalších židovských vesnic v Judsku byli aktivními účastníky dvou protiřímských revolt – velkého protiřímského povstání a povstání Bar Kochby. Jako odpověď na účast vesničanů v protiřímském odboji, byla dvakrát vesnice Římany zničena. Po porážce Bar Kochbova povstání vesnice nebyla znou obnovena.
Pokračovat ve čtení “Nedaleko Jeruzaléma nalezeny mince ražené těsně před zničením druhého Chrámu” »

4470_31979300_1399198939m

Izraelská Státní společnost pro mince a medaile (החברה ממשלתית למטבעות ומדליות) vydala k dnešnímu Dni nezávislosti – k 66. výročí založení Státu Izrael sérii pamětních mincí. Tématem všech tří nominálů 1, 2 a 10 nových šekelů je המפעל המים הלאומי – Národní vodní systém, jehož součástí je המוביל הארצי – Národní rozvaděč vody.V subtropických polopouštních oblastech Blízkého východu, kde se Izrael nalézá, mají veškeré vodní zdroje nejen strategický hospodářský význam, ale bez nich by tu nebyl možný ani život obyvatel. Proto šetrné hospodaření s vodními zdroji Izraele je povinností všech občanů, výrobních podniků a institucí.

Pokračovat ve čtení “66 let Izraele – nová sběratelská sada mincí” »

Emmanuel Delly

Emmanuel Delly

USA. V kalifornském San Diegu zemřel dnes ráno ve věku 87 let kard. Emmanuel Delly III. (syrsky ܡܪܝ ܥܡܢܘܐܝܠ ܬܠܝܬܝܐ ܕܠܝ, arabsky مار عمانوئيل الثالث دلّي), emeritní patriarcha chaldejské církve. Pohřební obřady se budou konat zítra, 10. dubna, v San Diegu. V sobotu pak bude tělo zesnulého kardinála uloženo do hrobu v Detroitu, kam se z Iráku přestěhovali jeho nejbližší rodinní příslušníci.

Pokračovat ve čtení “Zemřel emeritní patriarcha chaldejské církve, kardinál Emmanuel Delly” »

konečná schválená verze nové bankovky padesát šekelů, která vyjde koncem roku 2014,

konečná schválená verze nové bankovky padesát šekelů, která vyjde koncem roku 2014,

Včera přinesly izraelské sdělovací prostředky ukázku konečné verze nové bankovky v hodnotě 50 šekelů, která koncem letošního roku postupně nahradí současnou padesátišekelovou bankovku s portrétem laureáta Nobelovy ceny za literaturu Šmuela Josefa Agnona (1888-1970).

Na nové bankovce bude převládat zelená barva a ponese portrét básníka, esejisty, překladatele a občanským povoláním lékaře Šaula Černichovského (1875-1943).

Pokračovat ve čtení “Nová izraelská bankovka koncem roku” »

český denár z Akko

český denár z Akko – vlevo rub, vpravo líc, foto: Clara Amit, Izraelský památkový úřad

Ve městě Akko na pobřeží Izraele byla nalezená stříbrná mince z poloviny 13. století, odkazující na českého krále Přemysla Otakara II. O výjimečné minci, která vůbec poprvé zmiňuje českého krále, informoval včera s odkazem na informace Izraelského památkového úřadu (Israel Antiquities Authority, רשות העתיקות‎) web Times of Israel.

Pokračovat ve čtení “Senzace! V Akku nalezena stříbrná mince českého krále Přemysla Otakara II.” »

Archeologický průzkum nedalo jihoizraelského města Kirjat Gat (Kiryat Gat) odkryl poklad ukrytý pravděpodobně bohatou ženou v době nebezpečí hluboko v zemi během Bar Kochbova povstání.

Archeologové objevili 140 zlatých a stříbrných mincí a zlaté šperky.

 Během vykopávek  byly odkryty místnosti domu z byzantské doby. Archeologové zjistili, že na pozemku v blízkosti stavby byla vyhloubena jáma a po té byla znovu naplněna zeminou. K velkému překvapení v jámě našli poklad, který se uchoval v neporušené podobě. Mince a šperky byly zabaleny v kusu látky, který téměř zcela zetlel. 

Pokračovat ve čtení “Objeven poklad z doby povstání Bar Kochby (132-135 o.l.)” »

20 šekelůV pátečním (18.5.) vydání listu Jisrael ha-jomישראל היום píše Yuri Ayalon o slavnostní prezentaci nové investiční mince, jíž vydala Banka Izraele ((בנק ישראל, která je rovněž emisním ústavem izraelských platidel. Jedná se o zlatou minci v nominální hodnotě 20 nových šekelů o váze 1 trojské unce (31,1 g) zlata o ryzosti 999/1000.

Na minci je vyobrazena menora, která je umístěna na konci Růžového sadu (גן הוורדים), naproti budově Knesetu.

Pokračovat ve čtení “Nová pochoutka pro numismatiky” »

zlatá mince Davidova věžOmezená ražba zlaté mince, kterou vydala Banka Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל), byla sběrateli vykoupena a nyní má hodnotu dvojnásobku ceny zlata, z něhož je vyrobena.

Centrální banka vydala v rámci omezené ražby po 3.600 kusech dosud dvě zlaté mince edice „Jeruzalém ze zlata.“ I druhá z mincí jeruzalémské edice se prodává výborně.

zlatá mince Davidova věžMince „Davidova věž“ o váze jedné unce je vyprodána a na mezinárodním sběratelském trhu dosahuje dvojnásobku své hodnoty. Uvedl to prodejce, společnost Israel Coins and Medals Corporation.

Pokračovat ve čtení “Numismatika: Šekel, který má cenu dvojnásobku ceny zlata” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv