… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Operace Ochranné ostří (Operace Pevná skála; מבצע צוק איתן)

img549323

Moshe Yaalon Miriam Alster/Flash 90

Po střelbě raket z Gazy na území Izraele ve středu v noci, řekl dnes (čtvrtek 4.6.2015) ministr obrany Izraele Moshe Ya’alon: „IDF bude ostřelovat veškeré cíle, z nichž je Izrael ohrožován. Nehledě na to, že rakety vystřelené na Izrael ve středu v noci byly vystřeleny v režii džihádistických skupin, kteří chtějí vtáhnout Hamás do konfliktu proti Izraeli, je pro nás Hámás odpovědný za situaci na území, které spravuje. V žádném případě nebudeme tolerovat útoky na civilní obyvatelstvo.“

Pokračovat ve čtení “Ministr obrany Izraele Ja’alon: teroristé by neměli pokoušet naši trpělivost” »

UNSpeach

Během projevu v OSN

Prezident Reuven Rivlin navštívil ve dnech 25. až 29. ledna Spojené státy. Během návštěvy se setkal se zajímavými lidmi, a zejména pronesl projev v OSN ke dni Holokaustu – Shoa. Přinášíme fotografie z návštěvy prezidenta Rivina a hlavní myšlenku jeho projevu  před valným shromážděním OSN.   „V tento den se musíme upřímně zeptat sami sebe, jsou naše snahy, snahy tohoto Shromáždění, zastavit genocidu dostatečně účinné? Byly účinné v Bosně? Zabránily zabíjení v Chodžaly (Khojaly)? Zabíjení Afhgánců Talibanem? Jsou dost účinné dnes v Sýrii? Nebo tváří v tvář zvěrstvům, které páchá Boko Haram v Nigérii? Neproléváme příliš mnoho slz, zatímco konáme jen málo?“ (Velvyslanectví Izraele v ČR)

Pokračovat ve čtení “Návštěva prezidenta Reuvena Rivlina v USA – fotoesej” »

img466368Dodávka bude počínaje čtvrtkem denně na dvě hodiny omezena na 50 procent, dokud se nenajde řešení narůstajícího dluhu, prohlásil šéf IEC.  CEO společnosti Eli Glickman informoval šéfy izraelské bezpečnosti o tomto postupu v dopise zaslaném již dříve v lednu. Vysvětlil, že dluh palestinské samosprávy u IEC narostly k 31.12.2014 na1,700,843,315 šekelů, což elektrárenské společnosti nedává možnost jiného postupu, než každé ráno a každý večer na hodinu dodávky elektřiny omezit. K tomuto postupu se IEC neuchyluje poprvé, několikrát oznámila záměr omezení dodávky na několik hodin denně, ale byla vždy zastavena úřadovnou premiéra, kvůli obavám z mezinárodního nátlaku na Izrael. IEC poznamenala, že v dodávkách elektřiny do Gazy pokračovala i během operace Operace Ochranné ostří (Operace Pevná skála; מבצע צוק איתן), a dokonce opravovala infrastrukturu poškozenou bombardováním.

Pokračovat ve čtení “Elektrárenská společnost Israel Electric Corporation (IEC) omezí kvůli dluhu přes 1,8 miliardy šekelů dodávky elektřiny palestinské samosprávě.” »

???????????????????????????????

Klíč v bráně židovského hřbitova v Dobrušce

31.1.2015 uplyne rok od tragického úmrtí Jiřího Fiedlera a jeho manželky. Jeho smrt byla krutým zakončením zajímavého života. Jiří Fiedler ve své skromnosti možná nikdy nevěděl, kolik lidí jeho práci obdivuje a snad mu i závidí jeho urputnou touhu zmapovat život židů v České republice a nenechat jej upadnout v zapomnění a to nejen po roce 1990, ale dávno před tím. V době, kdy taková činnost byla  v rozporu s tím co si přáli církevní tajemníci a další mocipáni, totiž, aby se na židovskou minulost v Čechách a na Moravě zapomnělo. V jistém smyslu navázal na práci Hugo Golda, který ještě před velkou tragedií 1939-45 mapoval židovské obce Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska a dalších zemí střední Evropy. Také Jiří Fiedler se soustředil na stavební památky, hřbitovy, osobnosti, historické události a vše co s životem Židů v České Republice souviselo.
Pokračovat ve čtení “Židovská Dobruška a vzpomínka na Jiřího Fiedlera” »

img554016Předseda vlády Benjamin Netanjahu a ministr obrany Moše Ja’alon hovořili dnes (v sobotu večer) o leteckém bombardování Gazy, jako o odpovědi na raketu vypálenou z Gazy na civilní cíle v oblasti Eškol. Ja’alon hovořil při příležitosti zapalování pátého chanukového světla společně s vojáky IDF u Západní stěny v přítomnosti předsedy vlády.  Ja’alon řekl, že cílem byla cementárna jejíž produkce měla sloužit k rekonstrukci útočných tunelů, které byly zničeny během letní akce. Útok byl jednoznačným poselstvím o tom, že Izrael nebude trpět návrat k rutině střelby  raket z Gazy  na obyvatele jižního Izraele, jak tomu bylo v minulých letech. Odpovědnost za střelbu raket z Gazy nese Hamás, protože má situaci v Gaze pevně pod kontrolou.

Pokračovat ve čtení “Benjamin Netanjahu: bezpečnost Izraele je na prvním místě” »

tah2v9lf__w415h250q95Služba všeobecné bezpečnosti (ŠABAK, ŠIN BET) zveřejnila zprávu, podle níž teroristická organizace Hamás měla v plánu zavraždit Avigora Liebermana a za vražednou zbraň jim měl sloužit ruční protitankový granát – RPG , zvaný kdysi panceřová pěst. Teroristický útok na ministra zahraničí se měl uskutečnit během červencové izraelské protiteroristické operace „Ochranné ostří“ a jeho cílem bylo přerušení této vojenské operace proti Hamásu v Gaze. Z vyšetřování ŠABAKu vyplývá, že velitelem teroristické bandy, která měla atentát provést, byl Ibrahím Salim Mahmúd Zir (37). Zir je zkušeným teroristou s dlouholetou praxí ve velitelských funkcích band Hamásu. Pochází z vesnice Harmala v oblasti Betléma a v minulosti si odpykával trest v izraelském vězení za účast ve vojenských a organizačních strukturách Hamásu. Během operace „Ochranné ostří“ se Zir zabýval podrobně plánem napadnout protitankovým granátem ministrovo auto, které pojede v koloně dalších aut ministerstva zahraničí.

Pokračovat ve čtení “Zmařen atentát Hamasu na ministra zahraničí Liebermana” »

spojene-ruce Konflikt v Gaze snad aspoň na čas utichl. Bez ohledu na jeho tragiku, s níž zasáhl do osudů tisíců na obou stranách včetně ztrát nejtěžších, ztrát na životech, na jeho okraji se odehrály i příběhy jiné, svědčící o sounáležitosti, pochopení, obětavosti a nezištnosti. Povězme si o jednom z nich.

Na počátku byl – dopis. Dopis z Izraele jedenáctileté dcerky manželů Gerloffových (Johann Gerloff, německý evangelický teolog a novinář, dlouhodobě se věnující Izraeli a Blízkému východu, studoval i v Praze a působil v ICEJ). „… Zatím co Vy jste si užívali prázdnin,“ píše malá Krist svým přátelům, „musely jsme my děti v Izraeli být neustále připraveny utíkat do krytu… Mám strach. Mám strach o kamarády, o svoje zvířátka, naše vojáky, o všechny. … Tak rádi bychom se v létě dostali k moři. Jenže rakety padají i na Aškelon, Ašdod, Tel Aviv….Velice by mne potěšilo, kdybyste se za nás modlili. Abychom přečkali tuto těžkou dobu, aby rakety nezpůsobily žádnou škodu a aby se naši vojáci – naši bratři, tatínkové a strýčkové – vrátili z války zdrávi a nezranění, aby naše vláda moudře reagovala a stejně tak Palestinci …“

Pokračovat ve čtení “Děti z Ašdodu” »

Gates of Mercy Beautiful Gate ׳©׳¢׳¨ ׳”׳¨׳—׳ž׳™׳Byl jsem požádán abych napsal jaké to je zde u nás po válce, jenže ona samotná otázka v podstatě není, válka zde neskončila. Možná k jejímu položení vede oznámení o příměří nebo vyjádření a postoj Izraelské vlády. Jestliže se ale bombardování izraelských měst snížilo pod sto raket (kolem sedmdesáti) denně nepovažuji to za nějaký stav míru. Bude li mě o tom poučovat kdokoliv, mír je stavem požehnání, i krutá řecká tradice definuje mír alespoň jako stav mezi dvěma válkami, nicméně nazývat současný stav mírem by bylo výsměchem lidství. Nicméně nejsou to jenom ony rakety. Čím tedy začít, čtvrt na dvanáct v noci, kromě tohoto článku který tu mám před sebou sepisuji svoje komentáře k Talmudu, žena právě šla spát, spí i všechny děti ve svých pokojích i novorozený Joel ve své postýlce, i maminka která je u nás na návštěvě. Silné houkání sirény pronikne hlubokou nocí a pronikavý hlas se snaží vzbudit ze spánku všechny, aby utíkali do krytů. Dům kde bydlíme s prosklenými stěnami takový kryt v bytě nemá. Dnes je již povinností, aby každý dům měl jednu místnost jako kryt nicméně jej nemáme. Ono i vzbudit šest dětí a odvést je do nějakého místa je nemožné. Pouze když si hrají na zahrádce nebo na dvorku tak je přivedeme dovnitř. Nyní se již nedá nic dělat to vše člověku proletí hlavou při studiu stránky Talmudu a hlavně myšlenka hlouběji se pohroužit do studia aby Bůh Jisroele jediný kdo nás chrání ochránil svůj lid, siréna již houká dlouho přes nekonečnou minutu za chvíli raketa dopadne slovy našich moudrých které pročítám pronikne výbuch, snad se s Jeho pomocí nikomu nic nestalo a nyní vstávám zkontrolovat všechny v domě kdo spí a koho je zapotřebí utěšit. Máte-li telefon nebo počítač přijde vám varování někdy i několikrát během minuty se dozvíte že znovu padají rakety. Následují dlouhé vteřiny čekání a modlitby, někdy ani na to není čas. Některé rakety nebyly systémem zachyceny a slyšíme pouze rány výbuchů a poté štěkání psů Můj syn Jochanan, který byl na návštěvě v Evropě dostával na svůj telefon také tato upozornění, nicméně nejstrašnější zážitek pro něj bylo, když v Brně byla zkouška sirén, samozřejmě byl poučen v chejderu jak se při ohrožení raketami chovat, kde se schovat, jak chránit hlavu, válce nelze utéci hlas hrůzy jej zachytil i tam na vzdáleném evropském kontinentu a jen pomalu poslouchal vysvětlení že se vlastně nic nestalo.
Pokračovat ve čtení “Pohled z Jeruzaléma – část první” »

cz infoPopis současné situace v Izraeli bychom mohli rozdělit na dvě části: obchodně-ekonomickou a osobně-bezpečnostní. V mezinárodním obchodu se nic nemění – Izrael funguje normálně, zboží se dováží, oba hlavní přístavy a celní správa pracují, veletrhy běží podle plánu, otevřená je telavivská burza, žádné sankce ani embargo není vyhlášeno. Federace izraelských obchodních komor vydala v tomto smyslu i prohlášení, ve kterém zahraniční firmy ujišťuje o své podpoře a doporučuje jim pokračovat v obchodních aktivitách na izraelském trhu bez jakýchkoliv omezení.

Pokračovat ve čtení “Obchodní prostředí v Izraeli zůstává příznivé i za současné situace” »

rakety HamasPalestinský granát vypálený v pátek z Gazy , zabil čtyřletého Daniela Tregermana vNahal Oz. Včera byl jeho pohřeb. Pročítal jsem na internetu různé české noviny, ale nenašel jsem ani zmínku o Danielově smrti. Pro média asi není tak důležitá jako smrt dětských šahídů, kteří vlastně touží zemřít a dokonce jejich rodiče jsou na to hrdí, že jejich děti zemřely jako šahídi. To jen tak na okraj. Mnozí odborníci i „odborníci“ se pozastavují nad tím, že je mnohem více mrtvých na palestinské straně než na izraelské. Také jeden „odborník“ na izraelsko-arabský konflikt Martin Hekrdla psal 6. srpna ve svém komentáři v Literárních novinách Izrael prohrál válku, že 80 procent zabitých Palestinců jsou civilisté. Jistě, velmi málo teroristů nosí uniformy s označním svých hodností, přesto jsou tito „civilisté“ členy ozbrojeného křídla Hamásu, Džihádu a jiných mírumilovných organizací. Z oněch 80 procent civilistů bylo přinejmenším 60 procent Hamásníků. Jeden z nejhledanějších palestinských arciteroristů Mohamed Deiff byl (či je ?) pro statistiku palestinských obětí také pouhým, chtělo by se říci, nevinným civilistou. Zdá se vám normální, že v Pásmu Gazy za sedm let své vlády nepostavil Hamás pro obyvatele ani jeden jediný kryt? Statisíce tun cementu se dovezlo během let do Gazy. Proč jeho část nebyla použita na výstavbu krytů jako v Izraeli? Kolik set tun cementu „spolykaly“ stavby útočných tunelů Hamásu, při jejichž stavbě zahynulo 160 palestinských dětí? Tento cement měl být použit na výstavbu domů, škol a nemocnic a též krytů. Mnozí se podivují nad obrovskou disproporci v počtu palestinských a izraelských obětí, asi 2000 : 70. Kdo střílí rakety na Izrael z hustě obydlených čtvrtí? Když IDF informuje obyvatele té či oné oblasti Pásma Gazy, aby opustili své domy, neboť zanedlouho budou cílem leteckých útoků, kdo zahání zpět obyvatele do domů? Kdo od útlého dětství učí palestinské děti nenávisti k Židům? Kdo v nich pěstuje kult šahídů (mučedníků), tedy kult smrti? Kdo nedávno střílel do shromáždění a vraždil občany Gazy, kteří protestovali proti nezodpovědné politice Hamásu? Kdo veřejně popravuje nebo spíše vraždí ne kolaboranty, ale pouze podezřelé ze spolupráce s Izraelem? To vše bez řádného soudu, bez práva na advokáta pro podezřelého. Není to náhodou Hamás?! V Evropě by měli konečně prohlédnout a položit si otázku za čí práva bojují a demonstrují. Evropané by měli opravdu demonstrovat za osvobození Gazy od teroristického Hamásu, který přivedl svou činností Pásmo na pokraj zkázy a humanitární katastrofy. Mysleli si snad předáci Hamásu, že když leta střílejí na izraelské území rakety a granáty, že židovský stát na tyto jejich hrubé provokace neodpoví patřičnou silou?

Pokračovat ve čtení “Osvoboďte Gazu od Hamásu + video” »

10616197_768585273183565_7300482784883389469_nIzrael byl během pátku, soboty až do dnešního nedělního poledne ostřelován raketami z Gazy, pouze během poslední hodiny bylo vystřeleno 9 raket. Za celý weekend 260. Dnes byl pohřeb čtyřletého chlapečka, který si v obývacím pokoji domu svých rodičů v Nachal Oz, hrál. Daniel Tragerman byl v  nejbezpečnějším místě na světě, doma s maminkou a mladšími sourozenci, jenže na dům z Gazy vystřelili  protitankovou střelu a ta mu nedala šanci. Nedostal ani oněch 15 vteřin, za které uměl doběhnout do krytu.  Dnes měl pohřeb a nic na ztrátě nezmění ani skutečnost, že na pohřbu mluvil prezident Izraele Reuben (Ruby) Rivlin.

Pokračovat ve čtení “Stručně z Izraele – weekend s raketami ze všech stran a pohřeb dítěte” »

images3B5EI0YSMinisterstvo zahraničních věcí České republiky je znepokojeno obnovením střetů v pásmu Gazy. Odsuzujeme obnovení raketových útoků Hamásu, které vedlo k ukončení rozhovorů prostředkovaných Egyptem.

Další eskalace krize bude mít za následek nejen okamžitý katastrofální dopad na životy civilistů v pásmu Gazy i v Izraeli, ale také ohrožuje šance na nalezení dlouhodobého smírného řešení. Obě strany by měly projevit zdrženlivost a jednat konstruktivně, aby tak otevřely prostor pro vyjednávání.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv