… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Operace Sloup oblakový (Operace Pilíř obrany; מבצע עמוד ענן)

img592174Experti z Německa, USA varují, že horlivost IDF nastavuje nebezpečný precedent svazující ruce demokraciím bojujícím s terorismem. IDF vynaložila v minulém létě velké úsilí v zabránění civilních obětí při boji s teroristy Hamasu v Gaze, dosáhla pozoruhodného poměru zabitých civilistů a bojovníků 1:1, ale podle expertů na mezinárodní právo se v úsilí zabránit civilním obětem zašlo příliš daleko.
Willy Stern z Vanderbilt Law School, v článku který bude publikován příští pondělí v Weekly Standard, uvádí podrobnosti z toho, co se dozvěděl během dvou týdnů strávených s týmem právníků v právním útvaru IDF a s veliteli bojových jednotek a dokumentuje „právní horlivost“ IDF, kterou – jak dodává – nezastavila ani mezinárodní kritika. Stern uvádí, jak IDF bombardovala obyvatele Gazy tisíců telefonických hovorů, shozem letáků, zprávami v rádiu a televizi a voláním vlivným občanům, kterými chtěli obyvatele přimět k evakuaci a přitom tak i dávala nepříteli informace o svých akcích. „Je jasné, že velení IDF šlo daleko za rámec mandátu požadovaného mezinárodním právem hovořícím o povinnosti zabránění civilním obětem,“ píše Stern. Popisuje jako příklad, že vojenští právníci museli podpisem schvalovat karty s detailními informace pro každý cíl útoku, obsahující i údaje o nebezpečí pro civilní obyvatelstvo. Jako kontrast lze proti tomu postavit „manuál – doktrínu“ Hamasu, ukořistěnou vojáky IDF v Gaze v srpnu 2014 dokumentující, jak teroristická skupina požaduje po svých ozbrojencích, aby se ukrývali mezi civilním obyvatelstvem s nadějí, že IDF tak zabije více civilistů. „Scénář Hamasu volá po podpoře zabíjení vlastních civilistů, zatímco scénář IDF jde do extrémů – někteří říkají do nepřiměřené snahy – v ochraně nevinných ve válce,“ píše se v článku.
Pokračovat ve čtení “Mezinárodní právní experti obviňují izraelskou armádu – za přílišné varování civilních obyvatelů Gazy” »

systém Železná kupole sestřeluje raketu mířící na Tel Aviv

systém Železná kupole sestřeluje raketu mířící na Tel Aviv

Izrael během 36 hodin Operace Obranné ostří v Gaze zničil přes 550 teroristických cílů, což je více, než v roce 2012 za celou Operaci Sloup oblakový. Během včerejšího večera letectvo za půlhodiny zasáhlo více než 60 cílů v Pásmu Gazy. Uvedl to vysoký představitel Izraelských obranných sil, jehož cituje Jerusalem Post s tím, že „jediný brigádní velitel Hamasu nemá dům, kam by se vrátil.“

Pokračovat ve čtení “Izrael zničil za 36 hodin v Gaze více cílů, než v roce 2012 za celý střet” »

výbuch v Tel Avivu 21.11.2012

výbuch v Tel Avivu 21.11.2012

Izraelský Arab Muhammad Abed al-Džafír Násir Mafardžá (Muhammad Abed al-Jaffer Nasser Mafarja) včera u izraelského soudu vyslechl trest 25 let vězení za bombový útok na autobus č. 142 v Tel Avivu 21. listopadu 2012. Výbuchem bylo zraněno 28 lidí, nikdo naštěstí nezemřel.

Zločinec se k činu doznal v rámci dohody o vině a trestu v prosinci 2013. Uvedl, že pumový útok byl pomstou za eliminaci vojenského velitele teroristické palestinské organizace Hamás Ahmada Džabárího (Ahmed Jabari) koncem listopadu 2012.

Pokračovat ve čtení “Arabský terorista dostal za pokus masové vraždy 25 let vězení” »

14. listopadu 2013 to byl právě rok, co Izraelské obranné síly zahájily operaci Sloup oblakový, známou též jako Operace Pilíř obrany (Pillar of Defense). Cílem rozsáhlé kampaně proti teroristům v pásmu Gazy bylo zničit teroristickou infrastrukturu, zastavit raketové ostřelování a obnovit možnost klidného života obyvatel jihu Izraele.

Operaci zahájil chirurgicky přesný úder, při němž izraelská armáda v Gaze zlikvidovala vůdce ozbrojeného křídla Hamasu Ahmeda Džabárího (Ahmed Jabari). Během následujících 8 dnů pak Izraelské obranné síly udeřily na více než 1.500 teroristických míst v Pásmu Gazy.

Pokračovat ve čtení “Rok od Operace Sloup oblakový (+ video)” »

img280254

Egypt žádá od Hamasu vysvětlení proč dopustil, aby teroristické skupiny střílely rakety na jižní Izrael. V posledních dnech bylo na oblast Eškol vystřeleno několik raket,  poprvé od ukončení Izraelské vojenské akce Obranný (nebo také oblakový) sloup. Egypt tehdy garantoval ukončení střelby raket z Gazy. Podle arabských médii poslal Egypt Hamasu nótu v které se kriticky vyjádřil k neochotě Hamásu dbát podmínek příměří. Egypťané také na stížnost Hamásu, že Izrael uděřil proti Gaze, odpověděl, že je to vina Hamasu, který se nedokázal postarat o to, aby byl zachován klid zbraní. Hamas přiznal svojí odpovědnost za situaci v Gaze a požádal Egypt, aby informoval Izraelskou stranu, že podnikl kroky, aby nedocházelo ke střelbě raket na Izrael.

Pokračovat ve čtení “Egypt vyčítá Hamasu střelbu raket do Izraele” »

Šabak

Poprvé od podpisu Dohod z Osla v roce 1993 nebyl v loňském roce v Judeji a Samaří zavražděn teroristickým útokem žádný Izraelec. Uvádí to zvláštní výroční zpráva izraelské Služby všeobecné bezpečnosti (Šabak), zveřejněná minulý čtvrtek.

Ve zbytku Izraeli bylo loni teroristickými útoky zavražděno 10 lidí – což je výrazný pokles proti 22 zavražděným v roce 2011. V loňský rok byl také rokem s nejnižším počtem Izraelců zabitých při teroristických útocích od roku 1993, kdy začala „Oselská válka.“

Pokračovat ve čtení “Šabak hlásí výrazný pokles počtu obětí terorismu v Izraeli v roce 2012” »

Shifra Sagy

Shifra Sagy

Raketové ostřelování Izraele z Gazy loni v srpnu více rozzlobilo a psychologicky zasáhlo beduínskou mládež než mládež židovskou. Vyplývá to z výzkumu Ben-Gurionovy univerzity Negevu, která je první studií tohoto druhu po skončení dvou týdnů raketového ostřelování a následné Operace Sloup oblakový.

Profesorka Šifra Sagy (Shifra Sagy, שפרה שגיא), Dr. Sarah Abu-Kaf (סארה אבו-כף) a Dr. Orna Braun-Lewensohn (ארנה בראון-לבינסון) z Programu zvládání a řešení konfliktů uskutečnily rozhovory se 78 židovskými a 91 beduínskými mladými lidmi z jihu Izraele o jejich reakcích na raketové ostřelování jihu země Hamasem z Gazy.

Pokračovat ve čtení “Studie: Raketové ostřelování Izraele bylo horší pro beduínské děti, než pro židovské” »

img394219Poradce a blízký spolupracovník prezidenta Mohammeda Mursiho Essam el-Erian, jeden z představitelů vládní Strany svobody a spravedlnosti podle televizní stanice Cannel 10 News měl říci že by se Židé měli vrátit do Egypta.  V rozhovoru pro Dream TV network doslova prohlásil: „Pro Židy je lepší, aby žili v zemi jako je Egypt, než v zemi, která je kontaminována okupací.“  Dodal, že by se měli vrátit do Egypta, aby uvolnili místo Palestincům.  A pokračoval:“Každý Egypťan má právo se vrátit do Egypta, bez ohledu na to, jakého je náboženství.“

Pokračovat ve čtení “Poradce egyptského prezidenta Mursiho: Židé by se měli vrátit do Egypta” »

ruská fregata Severomorsk

ruská fregata Severomorsk

K břehům Sýrie vyplouvají další ruské vojenské lodě. Tisková služba ruského ministerstva obrany včera oznámila, že do Středozemního moře míří lodě Severní flotily, a to fregata Severomorsk (Североморск), remorkér Altaj (Алтай) a tanker Dubna (Дубна), jejichž cílem po proplutí Suezským průplavem je Adenský záliv.

Oficiálním cílem mise je „ochrana civilního loďstva v oblasti Adenského zálivu a Afrického rohu“ a „návštěvy a pracovní zastávky v přístavech cizích zemí.“

Pokračovat ve čtení “Rusko vysílá do Středomoří další lodě” »

Binjamin Netanjahu

premiér Benjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera při setkání se zástupci zahraničních médií v Izraeli odsoudil pokrytectví, které dominuje mezinárodnímu společenství ve vztahu k arabsko-izraelskému konfliktu.

„Tento víkend vůdce Hamasu, sedící po boku šéfa Hamasu v Gaze, tento muž, který chválil Usámu bin Ládina, otevřeně vyzval ke zničení Izraele. Kde je rozhořčení? Kde je OSN? Kde je (tzv. umírněný vůdce Palestinské správy Mahmúd) Abbás?“ tázal se Netanjahu. „Proč palestinští diplomaté tváří v tvář těmto výzvám nejen zůstali zticha, ale hovořili o úmyslu sjednocení s Hamasem?“

Pokračovat ve čtení “Izraelský premiér odsoudil pokrytectví a dvojí metr vůči Izraeli a Arabům” »

Ehud Barak v televizi

Ehud Barak vysvětluje cíl Operace Sloup oblakový v izraelské televizi

Ministr obrany Izraele Ehud Barak (אהוד ברק) dnes překvapivě oznámil, že se rozhodl ukončit svoji politickou kariéru, aby mohl trávit více času s rodinou a „studovat, psát, žít a mít se dobře.“

Barak zůstane ministrem obrany v této vládě, ale ve volbách 23. ledna 2013 kandidovat nebude a nebude ani po nich usilovat o žádnou politickou funkci.

Pokračovat ve čtení “Izraelský ministr obrany Ehud Barak odchází z politiky” »

Islamský džihád v Gaze

Islamský džihád v Gaze

Islámský duchovní v Gaze, imám Sulejmán al-Dajá (Suleiman al-Daya), vydal předevčírem fatvu – náboženské nařízení, podle nějž je hříchem porušovat příměří, dojednané minulý týden mezi Izraelem a Hamasem.

„Dodržování hudny (dočasného zastavení bojů), které bylo dojednáno a uzavřeno pod patronátem našich egyptských bratří je povinností každého z nás,“ rozhodl duchovní. „Porušení dohody je hříchem.“

Rozhodnutí poskytuje dohodě o příměří náboženskou legitimitu a podle islámského práva opravňuje teroristickou organizaci Hamas, vládnoucí Gaze, k jakékoliv akci k vynucování dodržování příměří.

Pokračovat ve čtení “Muslimský duchovní v Gaze: Porušení příměří s Izraelem je hřích” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv