… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rami Hamdalláh

stávka učitelů arabské autonomie v Judeji a Samaří; foto: Maan

stávka učitelů arabské autonomie v Judeji a Samaří; foto: Maan

Na autonomních arabských územích v Judeji a Samaří včera ráno skončila skoro měsíc trvající stávka učitelů řady veřejných škol. Stávky se zúčastnilo nejméně 35 tisíc učitelů, takže bez výuky zůstalo více než milion žáků.

K ukončení prostestu přispěl apel předsedy „Státu Palestina“, jak si autonomie říká, Mahmúda Abbáse. Ten v televizi slíbil, že se zasadí o zlepšení podmínek učitelů a ti souhlasili s obnovením výuky přesto, že jejich požadavkům zatím nebylo vyhověno.

Pokračovat ve čtení “Skončila stávka palestinských učitelů” »

erekatSaeb Erekat, který byl vedoucím palestinské delegace na rozhovorech o mírovém uspořádání mezi Palestinskou samosprávou a Izraelem odhalil svou pravou tvář. Není žádným tajemstvím, že všechna kola mírových rozhovorů ztroskotala díky palestinskému NE, již od doby, kdy byl izraelským předsedou vlády Ehud Barak, který nabídl na summitu v americkém Camp Davidu Arafatovi 95 procent území Gazy a Západního břehu. Mělo se jednat pouze o 5 procentech území, včetně některých čtvrtí Východního Jeruzaléma. I tuto velkorysou nabídku Palestinci prostřednictvím svého vůdce J. Arafata odmítli a zahájili v říjnu 2000 druhou ozbrojenou intifádu.

Pokračovat ve čtení “Pravá tvář „mírotvorce“ Saeba Erekata” »

vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás a současný premiér arabské autonomní vlády Rami Hamdalláh

zprava: vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás a současný premiér arabské autonomní vlády Rami Hamdalláh, foto: Maan

Vůdce autonomní arabské Palestinské správy Mahmúd Abbás včera pohrozil, že do 24 hodin rozpustí vládu národní jednoty mezi teroristickými hnutími Hamas a Fatáh. Jedná se o další kolo sporů mezi Hamásem, který sám vládne Pásmu Gazy, a Abbásovým Fatáhem, který sám vládne autonomním arabským územím v Judeji a Samaří.

Pokračovat ve čtení “Mahmúd Abbás se chystá rozpustit palestinskoarabskou autonomní vládu” »

1277720_1211053_porodniceMinistr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v rámci své pracovní cesty do Izraele a na Palestinská autonomní území navštívil 5. listopadu 2014 město Betlém. V tamním palestinském táboře Aida se setkal s betlémskou starostkou Very Babounovou a zástupci organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě UNRWA.Ministr se pozastavil nad podmínkami, v kterých Palestinci v oblasti Aidy žijí, zejména pak nad nemožností najít si práci a zlepšit tak životní vyhlídky. „Je to velmi výbušné prostředí,“ řekl ministr v narážce na střety místních Palestinců a izraelských vojáků a zalitoval, že se situaci nezlepšuje. „Spíš se situace zhoršuje a to je důvod, proč je nutné se bavit s izraelskou a palestinskou stranou a snažit se upozorňovat na kroky, které všechno eskalují, a čelit tomu,“ dodal.

Pokračovat ve čtení “Ministr Zaorálek navštívil v Betlémě nemocnici, kam míří český dar” »

hamasholes4

Z olav 25 let existence Hamasu v roce 2012 foto Ahmed Jadallah / Reuters

Nový průzkum veřejného mínění mezi Palestinci ukázal velký nárůst podpory pro Hamas, většina respondentů míní, že Hamas porazil Izrael a rádi by tu samou věc viděli i na tzv. “Západním břehu”.
Podle údajů shromážděných mezi 26. a 30.srpnem organizací Palestinian Center for Policy and Survey Research (PSR) se sídlem v Ramallahu odpovědělo 79 procent palestinců oslovených v Gaze a na tzv. “Západním břehu”, že Hamas vyhrál válku proti Izraeli, oproti tomu pouhá 3% odpověděla, že vyhrál Izrael. Podobně velká většina věří, že za vypuknutí války je zodpovědný Izrael.
Pokračovat ve čtení “Hamas má značnou podporu u obyvatel Palestinské samosprávy” »

vláda Palestinské správy, 2. června 2014

vláda Palestinské správy, 2. června 2014, foto: Maan News Agency

Palestinskoarabské teroristické organizace Fatáh a Hamás včera oznámily vytvoření společné „vlády národní jednoty“ Palestinské správy. Ministry dnes odpoledne jmenoval vůdce Fatáhu a již roky přesluhující předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Nová vláda má 17 ministrů, z nichž je 5 z Gazy. V čele vlády je dosavadní premiér vlády Fatáhu v Ramalláhá Rami Hamdalláh, který je také ministrem vnitra.

Pokračovat ve čtení “Vznikla společná vláda palestinskoarabských teroristických organizací” »

Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

zleva: Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

Ve čtvrtek 19. září 2013 složila v Ramalláhu přísahu do rukou předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse nová vláda arabské autonomie v Zemi Izrael – která je zcela shodná jako vláda předchozí.

Předsedou vlády je opět Rami Hamdalláh, který podal v červnu demisi po pouhých 2 týdnech ve funkci poté, co se dostal do sporů s Abbásem ohledně svých pravomocí.

Pokračovat ve čtení “Palestinská autonomie má staronovou vládu” »

dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): Michael Ratney, Rami Hamdalláh

dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): Michael Ratney, Rami Hamdalláh

Obnovení jednání s Izraelem se Palestinské správě vyplácí. Generální konzul USA v Jeruzalémě Michael Ratney podepsal předevčírem s premiérem palestinské autonomie Ramím Hamdalláhem dohodu, podle níž USA vyplatí Palestinské správě 148 milionů dolarů (přibližně 3 miliardy českých korun).

Jak informuje palestinskoarabská tisková agentura Maan slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také ministr financí Palestinské správy Šukrí Bišara (Shukri Bishara) a ředitel Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID), United States Agency for International Development) pro Gazu a Západní břeh David Harden.

Pokračovat ve čtení “USA pošlou Palestinské správě 148 milionů dolarů” »

Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy a vůdce hnutí Fatáh Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) předevčírem požádal premiéra v demisi Ramiho Hamdalláha, aby sestavil novou vládu arabské autonomie v Zemi Izrael.

Hamdalláh žádost přijal s tím, že se podařilo překonat rozpory, které měl s Abbásem ohledně pravomocí a které vedly k premiérově demisi po necelých třech týdnech existence vlády, kterou vytvořil 2. června 2013.

Pokračovat ve čtení “Staronovým premiérem Palestinské správy bude Rami Hamdalláh” »

Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) předevčírem přijal demisi předsedy vlády arabské autonomie Ramiho Hamdalláha (Rami Hamdallah, رامي حمدالله). Stalo se tak pouhé dva týdny od nástupu premiéra do funkce a po několika dnech Abbásových snah přesvědčit jej, aby odstoupení zrušil.

Hamdalláh se stal premiérem poté, kdy kvůli dlouhotrvajícím neshodám s Abbásem 14. dubna 2013 rezignoval premiér Salám Fajád (Salam Fayyad). Analytici výběr rektora Univerzity An-Nadžáh považovali za Abbásovu snahu najít po vzpurném Fajádovi osobnost bez politických zkušeností, která předsedovi autonomie nebude klást překážky.

Pokračovat ve čtení “Palestinský premiér Rami Hamdalláh po 2 týdnech odstoupil” »

přísaha palestinské autonomní vlády

přísaha palestinské autonomní vlády

Včera večer složila před předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas) přísahu v pořadí patnáctá vláda arabské autonomie v Zemi Izrael. Slavnostní ceremoniál se konal v hlavním městě autonomie Ramalláhu.

Přísahu složili všichni členové autonomní vlády kromě ministryně telekomunikací a informačních technologií Safáy Naser Adín (Safaa Nasser Addin), která je v zahraničí a slib složí dodatečně.

Pokračovat ve čtení “Palestinská autonomie má novou vládu v čele s Ramím Hamdalláhem” »

Rami Hamdalláh

Rami Hamdalláh

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás vybral za nového premiéra arabské autonomie v Zemi Izrael prezidenta Univerzity An-Nadžáh (جامعة النجاح الوطنية) Ramiho Hamdalláha (Rami Hamdallah, رامي حمدالله). Oznámila to palestinskoarabská tisková agentura Maan.

„Prezident Abbás mě požádal, abych vytvořil novou vládu a já souhlasil. Vláda bude zformována v nadcházejících dnech,“ prohlásil Hamdalláh, který v minulosti stál také v čele Ústřední volební komise a Palestinské akciové burzy.

Pokračovat ve čtení “Rami Hamdalláh bude novým premiérem Palestinské správy” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv