… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
referendum

Egyptské referendum, duben 2019

Egyptské referendum, duben 2019

Egypťané v referendu schválili ústavní dodatek, který umožňuje prezidentu Abdala-Fatáhu al-Sísímu zůstat ve funkci až do roku 2030.

Ústavní dodatek prodlužuje funkční období prezidenta Egypta ze 4 na 6 let a umožňuje funkci vykonávat dvakrát po sobě. Obsahuje ovšem speciální přechodné ustanovení, týkající se současného prezidenta, který byl zvolen v roce 2014 a znovuzvolen v roce 2018. Tomu se jeho současné druhé čtyřroční funkční období prodlužuje na šest let a současně se mu umožňuje ucházet se v roce 2024 o funkci znovu na šest let.
Pokračovat ve čtení “Al-Sísí bude moci být prezidentem Egypta až do roku 2030” »

Izrael, administrativní členění

Izrael, administrativní členění

Jakékoliv vzdání se území Státu Izrael – včetně po roce 1967 inkorporovaných Golanských výšin a části Jeruzaléma – v rámci budoucí mírové dohody musí být schváleno celonárodním referendem. Stanoví tak Základní zákon: Referendum (Basic Law: Referendum,  חוק-יסוד: משאל עם), který včera večer ve druhém a třetím čtení přijal izraelský parlament.

Referendum se však nemusí konat bezpodmínečně. Pokud mírovou dohodu, v jejímž rámci se Izrael má vzdát části svého území, podpoří více než 80 poslanců (tedy více než dvě třetiny všech poslanců), pak může být ratifikována i bez referenda. A naopak, pokud dohodu podpoří méně než 61 poslanců (tedy méně než nadpoloviční většina), je odmítnuta bez konání referenda.

Pokračovat ve čtení “Kneset přijal po 22 letech nový základní zákon, Základní zákon: Referendum” »

propouštění teroristů

propouštění teroristů

Drtivá většina izraelských Židů je proti propuštění teroristů „s krví na rukou“ jako gesta v rámci obnovení jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou. Vyplývá to z průzkumu deníku Jisrael HaJom (Izrael dnes).

Skoro 85 % izraelských Židů je proti podpoře nadcházejících mírových jednání propuštěním teroristů, kteří spáchali vražedné útoky. Pro je 9,4 % a 5,7 % nemělo jasný názor. O něco méně dotázaných – 78,1 % – uvedlo, že tito teroristé by neměli být propuštěni, ani pokud by došlo k obnovení jednání, a dokonce ani kdyby na takovém kroku závisel pokrok mírového procesu. Pro bylo 13,7 %, bez názoru 8,2 %.

Pokračovat ve čtení “Průzkum: Drtivá většina izraelských Židů proti propuštění arabských teroristů” »

jednání izraelské vlády 30.6.2013

jednání izraelské vlády (ilustrační foto)

Izraelská vláda schválila na svém pravidelném nedělním zasedání návrh zákona, podle nějž jakákoliv dohoda mezi Izraelem a Palestinskou správou musí být schválena v celostátním referendu.

Zákon stanoví, že izraelská vláda nesmí schválit žádný územní kompromis nebo „výměnu území“ s Palestinskou správou, aniž by nejprve proběhlo celonárodní referendum.

„Jakákoliv dohoda, pokud jí bude při jednáních dosaženo, bude předložena k referendu,“ vysvětlil dnes zákon premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu). „Je důležité, že každý občan bude přímo hlasovat o osudových rozhodnutích, jako je toto, která určí budoucnost státu.“

Pokračovat ve čtení “Izraelská vláda podpořila zákon o referendu o konečné smlouvě s palestinskými Araby” »

jednání izraelské vlády 30.6.2013

jednání izraelské vlády 30.6.2013

Izraelci budou mít možnost vyjádřit se v referendu k jakékoliv budoucí mírové dohodě s Palestinskou správou, oznámil dnes při pravidelném zasedání vlády premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu).

„Nedojde k diplomatické dohodě, které by ohrožovala bezpečnost Izraelců a jsem přesvědčen, myslím, že je nezbytné, aby jakákoliv dohoda, pokud jí dosáhneme, byla předložena k rozhodnutí lidu,“ prohlásil.

„Izrael je připraven na okamžité jednání bez předběžných podmínek,“ uvedl Netanjahu.

Pokračovat ve čtení “Benjamin Netanjahu: Izraelci se k mírové smlouvě vysloví v referendu” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv