… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Roni Gipsz

Návštěva Bahájské komunity 29. 6. 2015

Návštěva Bahájské komunity 29. 6. 2015

Ministr kultury ČR Daniel Herman uskutečnil ve dnech 28. – 30. června 2015 pracovní návštěvu Státu Izrael. V Tel Avivu otevřel generální shromáždění Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory a setkal se s poslankyní Knesetu Alizou Lavie, předsedkyní parlamentní skupiny přátel s ČR. V Haifě jednal s představiteli bahajské komunity a zúčastnil se setkání s českými krajany. Hlavním bodem jeho programu bylo pojmenování náměstí v nové moderní čtvrti Neot Peres v Haifě po bývalém československém prezidentu Václavu Havlovi a slavnostní ceremonie na jeho památku na Haifské radnici.

Pokračovat ve čtení “Pracovní návštěva ministra kultury ČR Daniela Hermana v Izraeli 28. – 30. června 2015 (fotoesej)” »

starosta Haify Jona Jahav během rozhovoru s Jakubem Szántó

starosta Haify Jona Jahav během rozhovoru s Jakubem Szántó

Diváci České televize dostanou zítra informaci prostřednictvím Jakuba Szántó o pojmenování náměstí v nové čtvrti jménem Václava Havla. K slavnostnímu pojmenování došlo při příležitosti návštěvy ministra kultury Daniela Hermana.

Haifská radnice po slavnostním pojmenování připravila vzpomínkový podvečer, jehož se vedle vzácného hosta ministra kultury České republiky Daniela Hermana, zúčastnil také velvyslanec České republiky Ivo Schwarz, Charge d’affaires Slovenské republiky Peter Klenovský, bývalý velvyslanec Izraele v Československu a později v České republice Joel Šer (Yoel Sher),  předseda Hitachdut Jotzei Czechoslovakia (Společnost imigrantů z Československa)  Nathan Steiner a další vzácní hosté. Všichni řečníci během slavnostních projevů hodnotili pozitivní vztahy mezi Izraelem a Českou republikou, tradici T.G.Masaryka, na kterou ve vztahu k židovskému státu Václav Havel navázal. Generální honorární konzul v Haifě pan Roni Gipsz připomněl tisíciletou historii česko-židovských vztahů a vyzdvihl osobnost Václava Havla jako nositele humanitních ideálů.

Pokračovat ve čtení “Izrael: První náměstí pojmenované po Václavu Havlovi v severoizraelské Haifě” »

náměstí Václava Havla v Haifě

náměstí Václava Havla v Haifě

Jako první v Izraeli dostane Haifa náměstí Václava Havla. Místo zvolila Haifská radnice příznačné, novou čtvrť pojmenovanou podle Šimona Perese. Byl to totiž Šimon Peres, který jako první v únoru 1990 přiletěl do Prahy a spolu s Václavem Havlem vytvořil předpoklady pro znovunavázání diplomatických styků, přerušených po Šestidenní válce roku 1967. Místo se také nachází nedaleko ulice Sigmunda Freuda, také českého rodáka. Kromě toho má Haifa na své mapě i náměstí T.G. Masaryka.

Pokračovat ve čtení “Haifa dostává náměstí Václava Havla” »

Roni Gipsz mezi prezidenty Zemanem a Persem

Roni Gipsz mezi prezidenty Zemanem a Peresem
foto: J.A.Y. Engel (Dzocha)

Během posledního dne návštěvy prezidenta České republiky a ministrů vlády došlo v Jeruzalémě k v jistém smyslu historické události. Ministr zahraničí spolu s vedoucí protokolu Ministerstva zahraničí   Talyou Lador Fresher a velvyslanců ČR v Izraeli a Izraele v ČR a za přítomnosti ministra financí ČR Jana Fischera předal Roni Gipszovi, již 11 let honorárnímu konzulovi v Haifě, titul generálního honorárního konzula v Izraeli. Roni Gipsz (56), absolvent haifského Technionu tuto čestnou funkci získal jako druhý po roce 1989. Prvním generálním honorárním konzulem byl Chanan Rozen (24.9.1918 – 18.2.2013) a nastavil pro tuto čestnou funkci laťku hodně vysoko. Zajímavé také je, že do této funkce přichází syn československých rodičů  narozený již v Izraeli a přitom spojený s českým kulturním dědictvím, hovořící velmi dobře česky. Dochází tedy ke generační výměně na poli vztahů mezi oběma zeměmi, do čestné funkce je jmenován příslušník druhé generace přistěhovalců, přeživších Druhou světovou válku. Ve svém projevu předneseném jak česky, tak hebrejsky Roni Gipsz mimo jiné řekl:

Pokračovat ve čtení “Roni Gipsz jmenován novým generálním honorárním konzulem České republiky v Izraeli + fotoesej” »

Bejt TerezínV úterý navštívila v rámci odděleného programu paní Ivana Zemanová spolu s dcerou Kateřinou kibuc Givat Chaim Ichud, kde se nachází památník Bejt Terezín. Paní Zemanovou s dcerou provedl ředitel památníku Oded Breda a měla příležitost se sejít s přeživšími, obyvateli kibucu. Oficiálním průvodcem byl Generální honorární konzul České republiky Roni Gipsz s dcerou Gili. Po prohlídce měla choť prezidenta příležitost poobědvat v jídelně kibucu stejně jako každý kibucník či zaměstnanec.

Pokračovat ve čtení “Návštěva první dámy Ivany Zemanové a první slečny Kateřiny Zemanové v Bejt Terezín (fotoesej)” »

Památník Jad Vašem (foto: Wikipedia)

Památník Jad Vašem (foto: Wikipedia)

Dnes si připomínáme  Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Datum je spojeno s výročím osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim Sovětskou armádou 27. ledna 1945.

O tragediích Druhé světové války bylo napsáno mnoho a řečeno ještě více. Hovoříme-li o velkých slovech a statistikách, jakkoli jsou strašné, tak si málokdo umí představit utrpení jednotlivce a pochopit, že ke zločinům proti lidskosti může dojít kdekoli, pokud nebudeme pozorně sledovat první příznaky a bojovat proti nim. Chceme-li ale pochopit, jak tato doba ovlivnila lidské osudy pak je dobré se právě s takovými osudy seznámit a tak dát situaci lidský rozměr, který je pro takové pochopení nezbytný.

Pokračovat ve čtení “Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti – pohled druhé generace” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv