… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
protiletecký raketový systém S-300

systém S-300Snad v každé knížce židovských vtipů najdete tento: Kohn potká Roubíčka a říká: „Roubíček mám na nádraží vagón svíček, lacino – chtěj je koupit? Jsou opravdu laciný.“ Roubíček se jde tedy na nádraží podívat na to zboží a zjistí, že svíčky nemají knoty. Rozhořčeně se vrátí ke Kohnovi a říká: „Kohn, ty svíčky nemaj knoty, nedá se s nima svítit.“ Načež Kohn s klidem odpoví: „Roubíček, ty svíčky nejsou na svícení, ale na kšeft.“ Nemohu si pomoct, ale na tenhle vtip jsem si vzpomněla, když jsem se dočetla, že Írán v důsledku zrušení sankcí, kvůli nimž nemohl koupit v roce 2010 ruské rakety S-300, je teď koupí, protože už může (konec konců záloha byla Rusku vyplacena). Ruský ministr zahraničí se je mezitím pokoušel prodat do Sýrie, což tedy jaksi nevyšlo, asi proto, že Sýrie neměla dost peněz anebo přestala existovat, anebo už je nepotřebuje. A léta běží a na nějakém nádraží nebo možná skladu pořád leží ty divné rakety, rozbušky patrně mají. USA z nějakého důvodu rozhodly, že Írán je vlastně košer, sice ne tak úplně čistý z lidskoprávního hlediska, ale USA patrně vychází z přísloví „co si doma uvaří, ať si doma sní“. Také s Izraelem nemají v Íránu moc dobré plány, tedy spíš špatné, tedy pro Izrael špatné, ale koho zajímá maličký Izrael, když si hrají velmoci.

Pokračovat ve čtení “Ruské rakety S-300 prodány – Íránu” »

Hizballáh

Hizballáh

Poté, kdy Rusko oznámilo svůj záměr dodat Íránu protiraketové obranné systémy S-300, hovořil telefonicky izraelský premiér Benjamin Netanjahu s ruským prezidentem Vladirem Putinem. Kromě vyjádření zklamání nad rozhodnutím také Netanjahu varoval, že Izrael nedovolí přesun ruského vojenského materiálu z Íránu přes Sýrii do rukou libanonského Hizballáhu.

Zprávu o varování, o němž se nezmiňují oficiální tiskové zprávy ani jedné ze stran, včera přinesly americké Defense News.

Pokračovat ve čtení “Netanjahu Putinovi: Ruské zbraně určené Hizballáhu zničíme” »

systém S-300

protiletecký raketový systém S-300

Když Rusko před týdnem oznámilo, že dodá Íránu obranné raketové protiletecké systémy S-300, vyvolalo to kritiku Izraele i USA. A očekávání, zda kromě kritiky přijde ještě nějaká ostřejší reakce. Nyní se zdá, že k jedné by dojít mohlo, byť nikoliv od Američanů.

Protiletecký obranný systém S-300 Rusové slíbili prodat Islámské republice již před lety. Íránci chtěli systémem výrazně posílit své obranné kapacity a pokusit se tak zmařit případný izraelský či izraelsko-americký letecký úder na svá jaderná zařízení, o nich Američané a Izraelci mají podezření, že slouží výrobě jaderné zbraně.

Pokračovat ve čtení “Rusko dodá Íránu rakety, Izrael zbraně Ukrajině?” »

Satelitní snímek místa úderu

Satelitní snímek místa úderu
zdroj: Israel Defense

 Fotografie z rána 30. října, pořízené několik hodin předtím, než Izrael udeřil vojenskou základnu v Sýrii, odhalují přítomnost nově instalovaných zdokonalených ruských protiletadlových raket a naznačují, že Pentagon, který narychlo objednával satelitní snímky od nekonkretizované smluvní firmy, byl o leteckém úderu předem informován.
Snímky pořízené v 10 hodin dopoledne – tedy zhruba devět hodin před úderem – ukazují dva možné cíle: vylepšenou a k bojovému nasazení připravenou baterii raket S-125S a šest velkých tahačů, které mohly vézt rakety. Fotografie byly poprvé publikovány zpravodajským analytikem Ronenem Solomonem společně s průvodním článkem v magazínu Israel Defense.
Pokračovat ve čtení “Satelitní snímky z místa úderu v Sýrii naznačují překvapivé souvislosti” »

systém S-300

protiletecký raketový systém S-300

Podle předvčerejší zprávy ruského webu Kommersant měl ruský prezident Putin rozhodnout, že Rusko dodá Íránu pět protivzdušných komplexů S-300VM „Antey-2500“ (С-300ВМ „Антей-2500“, v systematice NATO SA-23 Gladiator / Giant), které jsou modifikovanou verzí systému S-300V, a to za podmínky, že Írán vůči nebude vůči Rosoboroneksportu (Рособоронэкспорт) vymáhat 4 miliardy dolarů za předchozí neuskutečněný kontrakt.

Putin měl současně slíbil výstavbu druhého bloku íránské jaderné elektrárny v Bušehru.

Pokračovat ve čtení “Slíbil Putin Íránu modernizované rakety S-300 a novou jadernou elektrárnu?” »

Al Rai

protiletecký raketový systém S-300

protiletecký raketový systém S-300

Rusko převezlo do Sýrie několik baterií raketových protivzdušných systémů S-300, a to navzdory prohlášením ruských představitelů, včetně samotného prezidenta Vladimira Putina, že jejich země systém syrské vládě nedodá. Tvrdí to dnešní vydání kuvajtských novin Al Rai (الراي).

Noviny uvádějí, že od propuknutí krize ohledně použití chemických zbraní proti civilistům 21. srpna, Sýrie urychlila dovoz zbraní.

Izraelský veřejnoprávní rozhlas k tomu dnes doplňuje, že ruské lodě mají během několika nadcházejících dní dovést do Sýrie další zbrojní zásilky.

Pokračovat ve čtení “Al Rai: Rusko už dodalo do Sýrie protivzdušné systémy S-300” »

img425464Pod tímto titulkem uvádí zprávu redakce Arutz Sheva,safe_image.php ale podle oficiální informace Voice of Russia, Interfax přijíždí izraelská ministryně spravedlnosti, která je také odpovědná mírová jednání s Palestinci, jednat s ministrem zahraničí Ruska Lavrovem zejména o mírovém procesu a o osídlení v regionu. Také mluvčí Livni nepotvrdila, že by se jednání v Moskvě týkala raket S-300, které podle smlouvy má Rusko dodat do Sýrie.

Pokračovat ve čtení “Tzipi Livni jede do Moskvy jednat o raketách S-300 pro Sýrii” »

protiletecký raketový systém S-300

protiletecký raketový systém S-300

Přestože britské The Sunday Times oznámily, že Rusko zrušilo dodávku raket S-300 Sýrii výměnou za izraelský slib neútočení, během pár hodin se ukázalo, že zpráva není pravdivá. Nejmenovaný vysoký izraelský představitel ji dementoval jako „pohádku“ s tím, že k „žádné dohodě mezi Netanjahuem a Putinem nedošlo“, a náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že rakety budou dodány přesně podle několik let staré smlouvy.

Pokračovat ve čtení “Jakmile Rusko dodá Sýrii rakety S-300, Izrael je zničí” »

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Podle informace publikované v deníku Sunday Times, informoval ruský zdroj, že plánovaná dodávka  raket S-300 do Sýrie byla zrušena. Vysoký úředník ruské vlády zdůvodnil zrušení dodávky obavou z možného ostřelování civilního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu. Dále zdůraznil, že v Izraeli žije velká ruská komunita, za jejíž bezpečnost cítí Rusko odpovědnost, a to je také hlavní důvod pro zrušení dodávky.

Pokračovat ve čtení “Rusko nedodá rakety S-300 do Sýrie” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv