… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sergej Lavrov

Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015

Mohamed bin Salman bin Abdulazíz a Aleksandr Novak, Moskva, 18. 6. 2015

Saúdie a Rusko včera v Moskvě podepsaly šest mezinárodních smluv, mezi nimi i dohodu o „mírovém využití jaderné technologie.“ Informaci přinesla Saúdská tisková agentura (SPA) a další saúdskarabská média v souvislosti s včera zahájenou návštěvou saúdské delegace vedené Mohamedem bin Salmanem bin Abdulazízem, zástupcem saúdského korunního prince, ministrem obrany a předsedou Rady pro ekonomické záležitosti a rozvoj.

Pokračovat ve čtení “Saúdská Arábie a Rusko uzavřely dohody o jaderné, ropné a vojenské spolupráci” »

Liberman_Kerry_jpg

Foto: Ministerstvo zahraničí Izraele

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman byl přijat včera (9.4.) ve Washingtonu státním tajemníkem Johnem Kerrym. Oba státníci spolu jednali hodinu mezi čtyřma očima. Tématem rozhovoru byla jednání, které USA a EU vedou nyní s Íránem ve Vídni, situace v Sýrii a to zejména otázka likvidace chemických zbraní, které se tam nacházejí. John Kerry během následné tiskové konference zdůraznil, že nikterak neobviňuje Izrael ze současné krize mírových jednání s Palestinci, ale pouze analyzuje celý proces a zaujímá stanoviska k očekávaným  komplikacím během rozhovorů, které jsou neobyčejně  citlivé.  Ministr Leiberman, řekl, že Izrael má zájem pokračovat v mírových jednáních a již dokázal, že tyto rozhovory nikterak nepodceňuje a staví se k ním s vážností, což dokazují i vztahy jaké má Izrael s Jordánskem či Egyptem. Otázka je, zda se  i Palestinci  staví k rozhovorům s vážností a zda je jejich záměrem dospět k dohodě anebo hrát hru na vzájemné obviňování.

Pokračovat ve čtení “Ministr zahraničí Avigdor Lieberman jednal ve Washingtonu se státním tajemníkem Johnem Kerrym” »

ministři zahraničí Ruska a Egypta Sergej Lavrov a Nábil Fahím, 14. listopadu 2013 v Káhiře

ministři zahraničí Ruska a Egypta Sergej Lavrov a Nábil Fahím, 14. listopadu 2013 v Káhiře

Egypt a Rusko v posledních týdnech úspěšně zakončily jednání o nákupu ruských zbraní v hodnotě 2 miliard dolarů. Zaplatí je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Informaci přinesl v pátek 7. února egyptský deník Al-Masrí Al-Júm.

Diskuse o obří vojenské obchodní dohodě začala v listopadu 2013 během návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojga a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Káhiře.

Pokračovat ve čtení “Dohodnuto! Egypt koupí od Ruska zbraně za 2 miliardy dolarů, platit bude Saúdie a Emiráty” »

Nábil Fahmí

Nábil Fahmí

Egyptský ministr zahraničních věcí Nábil Fahmí (Nabil Fahmy) v sobotu 9. listopadu oznámil, že jeho země rozšíří spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazování vztahů s dlouholetým spojencem, Spojeným státy americkými.

Ministr se takto vyjádřil v rozhovoru pro agenturu AFP před dvoudenní návštěvou ruské delegace v čele s ministry zahraničí a obrany Sergejem Lavrovem a Sergejem Šojgem, která začíná zítra a při níž se má jednat o prodeji ruských zbraní Egyptu a vzájemných politických a hospodářských vztazích.

Pokračovat ve čtení “Egypt rozšiřuje vojenskou spolupráci s Ruskem v reakci na ochlazení vztahů s USA, oznámil egyptský ministr zahraničí” »

Systém S-300 Foto: AP

Systém S-300 Foto: AP

Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov se setkají ve čtvrtek v Ženevě na jednáních o řešení situace v Sýrii, která se díky diplomatickým iniciativám mění hodinu po hodině. Nakolik jednání ministrů zahraničí obou velmocí ovlivní návštěvu ruského prezidenta Vladimíra Putina v Kazachstánu se můžeme pouze dohadovat. V případě Putinovy návštěvy Kazachstánu se však nejedná a banální návštěvu bývalé republiky SSSR, ale setkání s prezidentem Íránu Rouháním, který do Kazachstánu přijíždí na oficielní návštěvu. Hlavním tématem jednání nejsou diplomatické finesy, ale půjde o obrovskou zbrojní zakázku pro Rusko. Írán s Ruskem podepsal smlouvu na dodávku pěti protileteckých systémů S-300 již v roce 2007 a vybudování jaderného reaktoru v hodnotě 800 miliónů dolarů. V roce 2010 byla smlouva zrušena v rámci bojkotu iniciovaného OSN proti islámské republice. Důsledkem byla žaloba Íránu proti Rusku z důvodu porušení dohody. Izrael a Západ se proti dodávce raketového systému jednoznačně postavili, protože tento systém by znemožnil možný letecký útok na íránské reaktory. Prezidenti Rouhani a Putin se budou v Kazachstánu snažit najít cestu jak zrušenou smlouvu o dodávce protileteckého systému do Íránu přece jen splnit. Otázkou tedy je, zda v diplomatických jednáních o chemických zbraních v Sýrii, jde skutečně o Sýrii, anebo spíš o Írán.

Pokračovat ve čtení “V Ženevě se setkají ministři Kerry a Lavrov, v Kazachstánu prezidenti Putin a Rouhání” »

Izraelští vojáci na Golanech

Izraelští vojáci na Golanech

Rusko si velmi přeje mít své vojáky jako členy mírový sil OSN na Golanech a je kvůli tomu patrně i ochotno odstoupit od smlouvy na dodávky raket S-300. Izrael by mohl zrušit své veto na umístění ruských vojáků na Golanských výšinách v rámci mírového kontingentu OSN, pokud by Moskva odstoupila od smlouvy na dodávku raket S-300 Asadovu režimu v Sýrii. Tuto informaci přinesl ve středu v Londýně vycházející arabský list a-Sharq al-Awsat. V červnu Rusko vyjádřilo ochotu umístit své vojáky na Golanech, když Rakousko rozhodlo odtud stáhnout své vojáky, kteří se dostali do prostoru kde proti sobě bojovali rebelové a regulérní Asadova armáda nedaleko vojenské základny v syrské Kunejtře.

Pokračovat ve čtení “Rusko by mohlo odstoupit od smlouvy o prodeji raket S-300 výměnou za vojenskou přítomnost na Golanech” »

img425464Pod tímto titulkem uvádí zprávu redakce Arutz Sheva,safe_image.php ale podle oficiální informace Voice of Russia, Interfax přijíždí izraelská ministryně spravedlnosti, která je také odpovědná mírová jednání s Palestinci, jednat s ministrem zahraničí Ruska Lavrovem zejména o mírovém procesu a o osídlení v regionu. Také mluvčí Livni nepotvrdila, že by se jednání v Moskvě týkala raket S-300, které podle smlouvy má Rusko dodat do Sýrie.

Pokračovat ve čtení “Tzipi Livni jede do Moskvy jednat o raketách S-300 pro Sýrii” »

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Podle informace publikované v deníku Sunday Times, informoval ruský zdroj, že plánovaná dodávka  raket S-300 do Sýrie byla zrušena. Vysoký úředník ruské vlády zdůvodnil zrušení dodávky obavou z možného ostřelování civilního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu. Dále zdůraznil, že v Izraeli žije velká ruská komunita, za jejíž bezpečnost cítí Rusko odpovědnost, a to je také hlavní důvod pro zrušení dodávky.

Pokračovat ve čtení “Rusko nedodá rakety S-300 do Sýrie” »

Ahmad Moáz Chatíb

Ahmad Moáz Chatíb

Zatímco ještě nedávno Islámská republika Írán neochvějně podporovala režim syrského prezident Bašára Assada a povstalce bez výjimky označovala za teroristy, nyní se situace mění.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí (علی اکبر صالحی) v sobotu 2. února v Mnichově na bezpečnostní konferenci 45 minut jednal s předsedou Syrské národní koalice Ahmadem Moázem al-Chatíbem (Ahmed Moaz al-Khatib, أحمد معاذ الخطيب الحسني).

Pokračovat ve čtení “Írán navazuje vztahy se syrskou opozicí” »

židovská náboženská knihaMezi USA a Ruskem probíhá již více než dva roky ostrý právní a diplomatický spor o rozsáhlou sbírku knih rabína Josefa Jicchoka Schneersona (Yosef Yitzchok Schneersohn, יוסף יצחק שניאורסאהן, Йосеф Ицхoк Шнеерсон), známou jako „Schneersonova knihovna“ (Библиотека Шнеерсона), „Schneersonova sbírka“ (Собрание Шнеерсона) nebo také jako „Chasidská knihovna“ (Хасидская библиотека).

Rozsáhlá sbírka talmudské literatury, rarit židovského tisku a dalších cenných knih –  12 tisíc knih, 50 tisíc dokumentů a 381 rukopisů shromažďovaných od 18. století – patřily rabínu Schneersonovi a nacházela se v rabínově domě v Lubaviči (Любавичи) v dnešní ruské Smolenské oblasti.

Pokračovat ve čtení “Schneersonova chasidská knihovna předmětem ostrého sporu USA a Ruska” »

Sergej Lavrov a Mahmúd Abbás

Sergej Lavrov a Mahmúd Abbás

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (Сергей Лавров) včera jednal v Ammánu s předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem o Abbásově úmyslu usilovat tento měsíc v OSN o zlepšení statutu „Palestiny.“ Informaci přinesla agentura AFP.

Oba také diskutovali o mírovém procesu s Izraelem, přičemž Lavrov ocenil Abbásův závazek vrátit se po více než dvou letech k přímým jednáním s Izraelem.

Pokračovat ve čtení “Sergej Lavrov při setkání s Mahmúdem Abbásem podpořil „Palestinu“” »

Reuven Rivlin

Během čtvrtečního setkání s předsedou Knessetu Reubenem Rivlinem se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov  vyjádřil k izraelským obavám z nukleárního útoku z Íránu:“ Zatím nejsou žádné důkazy pro to, že by se Írán snažil o vývoj atomových zbraní.“ a pokračoval „Rusko předpokládá, že Írán neplánuje zaútočit na Izrael jadernými zbraněmi, zejména vzhledem k demografické situaci Izraele, kde v současnosti žije milion Arabů, převážně muslimů. Rivlin je v Moskvě na oficiální návštěvě, během které se setkal s ruskými politiky a jednal s nimi o obraně, obchodě a situaci ruských židů. Spolu s Rivlinem přijeli do Ruska i poslanci Zeev Elkin, Marina Slobodkina a Robert Ilatov.

Pokračovat ve čtení “Lavrov: Izraelští Arabové „zachrání“ Izrael před iránským atomem” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv